Niealimentacja – przestępstwo z art. 209 k.k.

Niealimentacja – przestępstwo z art. 209 k.k.

author
23 sierpnia 2018
Dla wielu nieświadomych prawa osób uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego jest zwykłym przewinieniem, za które - co najwyżej - należy się mandat. W rzeczywistości jednak niealimentacja jest przestępstwem, a jej sprawcy mogą trafić za kratki. 

Spis treści:
1. Na czym polega niealimentacja?
2. Podstawa prawna – art. 209 k.k.
3. Przedawnienie niealimentacji.
4. Niealimentacja – kary.

 

 

NA CZYM POLEGA NIEALIMENTACJA?

Niealimentacja to nic innego, jak bezprawne i samowolne uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego, jaki został nałożony na danego rodzica. Mówiąc prościej – z niealimentacją mamy do czynienia wtedy, gdy rodzic, który powinien uiszczać świadczenie alimentacyjne na rzecz swojego dziecka, unika systematycznego płacenia.
 

Problem ten, choć dla wielu wydaje się być błahostką, w rzeczywistości jednak jest poważnym problem dla rodziców, którzy samotnie wychowują swe dzieci i którym nie wystarcza pieniędzy na zapewnienie podstawowych potrzeb ich pociech. 

Niealimentacja w Polsce rozrasta się na ogromną skalę i gdyby nie znaczące zmiany w prawie, jakie zagroziły alimenciarzom srogimi karami, mało która rodzina doczekałaby się sprawiedliwości. W świetle obecnych przepisów prawnych niealimentacja jest jednak poważnym przestępstwem, a jej sprawcy mogą trafić za kratki nawet na 2 lata.

 

PODSTAWA PRAWNA – ART. 209 K.K.

Pojęcie „przestępstwa niealimentacji” zostało oficjalnie i na dobre wprowadzone do języka polskiego dzięki odpowiedniemu zapisowi Kodeksu karnego. 
 

Nad prawidłowym opłacaniem świadczeń alimentacyjnych przez rodziców, na których nałożony został taki obowiązek, czuwa artykuł 209 Kodeksu Karnego, który nosi nazwę „Uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego”. 

Nowelizacja kodeksu, jaka weszła w życie wraz z dniem 31. maja 2017 roku, zakłada dwa rodzaje niealimentacji – taką, która dotyczy nieusprawiedliwionego uchylania się od płacenia alimnetów, oraz taką, który w swej konsekwencji spowodowała niezaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych dziecka. Za drugi rodzaj niealimentcji grozi nawet od 2 lat pozbawienia wolności.
 

 

PRZEDAWNIENIE NIEALIMENTACJI

Jak przewiduje Kodeks rodzinny i opiekuńczy, roszczenia o świadczenia alimentacyjne przedawniają się wraz z upływem trzech pełnych lat. Co istotne, dotyczy do jedynie alimentów na rzecz niepełnoletnich dzieci, ponieważ dorośli potomkowie mogą domagać się zwrócenia im alimentów bez żadnego limitu czasowego – nawet tych sprzed kilkunastu lat. 

Zapis ten reguluje kwestię umorzenia roszczeń pokrzywdzonego do dochodzenia poszczególnych wpływów świadczeń alimentacyjnych, lecz nie przekreśla on jednak ogólnego obowiązku alimentacyjnego, jaki spoczywa na dłużniku. 

Jeśli więc płatnik alimentacyjny zaprzestał uiszczania świadczeń wraz z kwietniem 2017 roku, w kwietniu 2020 roku wygaśnie jego prawo do ubiegania się o ową kwietniową wypłatę alimentów sprzed 3 lat. Pokrzywdzony dalej będzie mógł jednak ubiegać się o wypłacenie wszystkich późniejszych świadczeń, od maja 2017 roku poczynając.
 

 

NIEALIMENTACJA – KARY

Kwestia niealimentacji jest regulowana przepisami Kodeksu karnego, dlatego i wymiar kar, na jakie jej sprawcy mogą być przygotowani, są adekwatne do rangi przestępstwa. 
 

Alimenciarz może liczyć na zatrzymanie przez odpowiedni organ jego prawa jazdy a także na nałożenie grzywny pieniężnej, której wysokość dzienna może jednorazowo wynosić aż 2 000 złotych. 
 

Na tych karach konsekwencje niealimentacji jednak się nie kończą. Osoba, która samowolnie uchyla się od obowiązku alimentacyjnego, może liczyć na ograniczenie wolności, lecz również na jej pozbawienie aż do dwóch lat. 


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

USA
USA
2021-11-14 17:33:41

Wystarczy wyjechać zagranicę i nie ujawaniać swojego adresu ....poproszą konsulat o pomoc prawną a ten odeśle wniosek ,że nic z tego ,nie ma komu wysłać zaproszenia i koniec sprawy .Art 209 kk to porażka.

Davidlqs
Davidlqs
2021-01-26 12:56:27

coin

Evapqu
Evapqu
2021-01-25 08:15:29

Med

Svetlrab
Svetlrab
2021-01-21 08:48:04

Novyny

Ivanmxz
Ivanmxz
2021-01-19 12:51:24

news

Podobne artykuły

BNP Paribas przedstawia subwencje PFR dla firm
Bez kategorii
author
02 maja 2020

BNP Paribas przedstawia subwencje PFR dla firm

Filmy dla 100 tys. widzów dzięki markom Provident i AXA
Bez kategorii
author
05 września 2019

Filmy dla 100 tys. widzów dzięki markom Provident i AXA

Polskie Szwalnie – ile można zarobić za maseczkę?
Bez kategorii
author
02 maja 2020

Polskie Szwalnie – ile można zarobić za maseczkę?

Pożyczki bez BIK Olkusz
Pożyczki miasta
author
28 maja 2022

Pożyczki bez BIK Olkusz

Lokata 3,5% w Toyota Bank
Wpisy
author
23 czerwca 2014

Lokata 3,5% w Toyota Bank

Alior Bank w Chocianowie
Oddziały
author
18 czerwca 2019

Alior Bank w Chocianowie