Nieoznakowane BMW serii 3 Gran Turismo
Policjanci otrzymali nowe nieoznakowane radiowozy do walki z drogowymi piratami. Tym razem do policyjnej floty dołączyło 31 egzemplarzy BMW serii 3 GT. Sprawdzamy, jak poznać policyjne auta oraz podajemy tablice rejestracyjne.
BMW serii 3 GT – nowość w rękach Policji
Do nieoznakowanych BMW serii 3, kierowcy zdążyli się już przyzwyczaić. Przypomnijmy, że w całej Polsce krąży aż 140 takich radiowozów. Kilka samochodów zostało wprawdzie rozbitych (jedno nawet doszczętnie spłonęło), ale i tak budzą postrach wśród kierowców lubiących szybką jazdę.
Najnowszy policyjny przetarg wygrała trójmiejska firma Zdunek, która łącznie dostarczy 82 sztuki BMW. Co ważne, będzie to 51 oznakowanych BMW serii 3 oraz 31 nieoznakowanych BMW serii 3 Gran Turismo – nowość w policyjnej flocie.
Policyjne BMW serii 3 GT – informacje
Model: BMW 330i xDrive Gran Turismo
Kod fabryczny: F34
Rodzaj pojazdu: liftback
Liczba nieoznakowanych pojazdów: 31 sztuk w całej Polsce
Silnik: benzynowy o mocy 252 KM (4 cylindry)
Przyspieszenie 0-100: 6,2 sekundy
Prędkość maksymalna: 250 km/h
Koszt jednego egzemplarza Policji: około 231 000 zł
Łączny koszt: 7,2 mln zł
Od kiedy: czerwiec 2019
Nieoznakowane policyjne BMW serii 3 GT – tablice rejestracyjne
Dzięki czujności kierowców, znane są już tablice rejestracyjne większości nieoznakowanych BMW serii 3 GT. Oto one:
BI 8697Y – Białystok i okolice
BIA 22139 – Białystok i okolice
BSI 4E38 – województwo podlaskie
CB 672GK – województwo kujawsko-pomorskie
DBA 06357 – województwo dolnośląskie
DPL 05312 – województwo dolnośląskie
EL 5N427 – Łódź i okolice
EL 5N394 – Łódź i okolice
FWS 3R90 – Gorzów Wielkopolski i okolice
GND 1U73 – województwo pomorskie
KCH GE02 – województwo małopolskie
KOS 80657 – województwo małopolskie
KR 8AA15 – Kraków i okolice
LRY AR12 – województwo lubelskie
NO 9479S – województwo warmińsko-mazurskie
PO 3FX73 – województwo wielkopolskie
RJA 97592 – województwo podkarpackie
SPS 65693 – województwo śląskie
WR 274AV – Radom i okolice
WU 7186C – Warszawa i okolice
WW 1086J – Warszawa i okolice
TK 7076V – województwo świętokrzyskie
TOS 54036 – województwo świętokrzyskie
TSA 7001A – województwo świętokrzyskie
ZDR 41371 – województwo zachodniopomorskie
Dlaczego znowu BMW?
Według redakcji dziennik.pl, do przetargu przystąpiło tylko dwóch dilerów: BMW oraz Skody. Konkurentem dla BMW serii 3 była Skoda Superb z benzynowym silnikiem o mocy 280 KM i napędem 4×4 (w rzeczywistości 272 KM po wprowadzeniu filtra cząstek stałych).
Co ciekawe, Skoda Superb jest szybsza od BMW serii 3 GT. Pierwszą setkę osiąga w czasie 5,8 sekundy. Jest też większym i tańszym w zakupie autem. Nie bez znaczenia jest też fakt, że Skoda Superb oferuje gigantyczną liczbę miejsca z tyłu pojazdu. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku nieoznakowanych radiowozów. Tylna kanapa „gości” przecież kierowców łamiących przepisy oraz operatów z programów typu „Uwaga Pirat”. Na szczęście BMW serii 3 Gran Turismo oferuje więcej miejsca na tylnej kanapie od tradycyjnej serii 3.
zdjęcie: AP/East News
Dodatkowo, Skoda Superb jest zdecydowanie częściej spotykanym autem na drodze. Nieoznakowanym radiowozom zdecydowanie łatwiej byłoby „wtopić się w tłum”. Superb to bowiem jeden z najczęściej wybieranych „flotowych” samochodów. BMW serii 3 GT to dość rzadki widok na polskich drogach.
Ciekawostką jest fakt, że wcześniej na liście potencjalnych aut, które miały przystąpić do przetargu, wymieniano również Renault Talisman.
BMW serii 3 Gran Turismo znika z rynku
Co ciekawe – BMW powoli wycofuje serię 3 Gran Turismo. Model zadebiutował na rynku w roku 2013 i nigdy nie zdobył popularności wśród nabywców. Ma zostać wycofany z rynku w przyszłym roku, bez prezentacji następcy.
Jak rozpoznać policyjne BMW 3 GT?
Najłatwiej po tablicach rejestracyjnych. Jednak nie wszystkie radiowozy wyjechały już na drogi.
Podobnie jak w przypadku dotychczasowych nieoznakowanych radiowozów BMW, policyjne BMW serii 3 GT poznamy po:
– oznaczeniu modelu z prawej strony bagażnika: 330i
– oznaczeniu “GT” z lewej części bagażnika
– oznaczeniu XDrive w lewej, dolnej części bagażnika
– podwójnej końcówce wydechu (standardem jest jedna końcówka)
– dodatkowej antenie na dachu
– wideorejestratorze za przednią szybą
– tablicy świetlnej za tylną szybą
Policyjne BMW 3 Gran Turismo miały trafić do Policji najpóźniej do 28 czerwca 2019. Przetarg został zrealizowany w ramach projektu „Bezpieczniej na drogach – nowoczesny sprzęt dla polskiej Policji”.
Wyposażenie policyjnego BMW serii 3 Gran Turismo
Wielu kierowców zastanawia się, w jaki sprzęt do łapania piratów drogowych będzie wyposażony nowy nieoznakowany radiowóz BMW. Niestety, wszystko wskazuje na to, że pomiar będzie się odbywał w taki sam sposób jak dotychczas, czyli za pomocą wideorejestratora, który de facto mierzy prędkość wyłącznie radiowozu.
Aby zmierzyć prędkość nagrywanego pojazdu, policyjny radiowóz musi w czasie pomiaru znajdować się w takiej samej odległości (na początku oraz końcu odcinka pomiarowego). A to od dawna wzbudza liczne kontrowersje złapanych kierowców, którzy podnoszą, że nie jechali tak szybko, jak wskazuje to policyjny wideorejestrator. W rezultacie sporo osób nie przyjmuje mandatu, sprawa trafia do sądu, który często wydaje wyrok korzystny dla kierowców.
zdjęcie: Tomasz Kawka/East News
Co z mandatami?
Radiowozy wprawdzie nowe, ale nic nie zmienia się w kwestii płacenia mandatów. Wszystkie nowe policyjne auta powinny być wyposażone w terminale płatnicze, dzięki którym kierowcy ukarani mandatem mogą go zapłacić bezgotówkowo w radiowozie.
Część kierowców woli jednak “przespać” się z tematem i opłacić mandat przez Internet. Poniżej znajdziecie poradnik, jak to zrobić:
https://www.zadluzenia.com/artykul/jak-zaplacic-mandat-przez-internet/
BMW serii 3 GT – najbrzydszy policyjny radiowóz?
O gustach się nie dyskutuje. Jednak zdaniem wielu osób, BMW serii 3 Grand Turismo to jedno z najbrzydszych aut bawarskiej marki. Małe zainteresowanie Klientów tym autem i brak kontynuacji modelu, zdaje się to potwierdzać. Z drugiej strony, trudno odmówić praktyczności BMW serii 3 GT.
Samochód posiada spory bagażnik (choć nie tak duży co Skoda Superb), bardzo dobre osiągi, a przede wszystkim znakomite właściwości jezdne. Kontrowersje budzi przede wszystkim spora awaryjność marki oraz wysokie koszty utrzymania.
Wszystkie komentarze
Ale ktos jest pasionatem skodziarstwa
Za pieniądze z naszych podatków będą wozić swoje grube dupska w takich furach. Bez pozdrowień dla policji
Dodaj komentarz