Nieoznakowane BMW serii 3 Gran Turismo

Nieoznakowane BMW serii 3 Gran Turismo

author
Dominika Sobieraj
23 lipca 2019

Policjanci otrzymali nowe nieoznakowane radiowozy do walki z drogowymi piratami. Tym razem do policyjnej floty dołączyło 31 egzemplarzy BMW serii 3 GT. Sprawdzamy, jak poznać policyjne auta oraz podajemy tablice rejestracyjne.

BMW serii 3 GT – nowość w rękach Policji

Do nieoznakowanych BMW serii 3, kierowcy zdążyli się już przyzwyczaić. Przypomnijmy, że w całej Polsce krąży aż 140 takich radiowozów. Kilka samochodów zostało wprawdzie rozbitych (jedno nawet doszczętnie spłonęło), ale i tak budzą postrach wśród kierowców lubiących szybką jazdę.

Najnowszy policyjny przetarg wygrała trójmiejska firma Zdunek, która łącznie dostarczy 82 sztuki BMW. Co ważne, będzie to 51 oznakowanych BMW serii 3 oraz 31 nieoznakowanych BMW serii 3 Gran Turismo – nowość w policyjnej flocie.

Nieoznakowane policyjne BMW serii 3 GT – tablice rejestracyjne

Dzięki czujności kierowców, znane są już tablice rejestracyjne większości nieoznakowanych BMW serii 3 GT. Oto one:

Dlaczego znowu BMW?

Według redakcji dziennik.pl, do przetargu przystąpiło tylko dwóch dilerów: BMW oraz Skody. Konkurentem dla BMW serii 3 była Skoda Superb z benzynowym silnikiem o mocy 280 KM i napędem 4×4 (w rzeczywistości 272 KM po wprowadzeniu filtra cząstek stałych).

Co ciekawe, Skoda Superb jest szybsza od BMW serii 3 GT. Pierwszą setkę osiąga w czasie 5,8 sekundy. Jest też większym i tańszym w zakupie autem. Nie bez znaczenia jest też fakt, że Skoda Superb oferuje gigantyczną liczbę miejsca z tyłu pojazdu. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku nieoznakowanych radiowozów. Tylna kanapa „gości” przecież kierowców łamiących przepisy oraz operatów z programów typu „Uwaga Pirat”. Na szczęście BMW serii 3 Gran Turismo oferuje więcej miejsca na tylnej kanapie od tradycyjnej serii 3.

zdjęcie: AP/East News

Dodatkowo, Skoda Superb jest zdecydowanie częściej spotykanym autem na drodze. Nieoznakowanym radiowozom zdecydowanie łatwiej byłoby „wtopić się w tłum”. Superb to bowiem jeden z najczęściej wybieranych „flotowych” samochodów. BMW serii 3 GT to dość rzadki widok na polskich drogach.

Ciekawostką jest fakt, że wcześniej na liście potencjalnych aut, które miały przystąpić do przetargu, wymieniano również Renault Talisman.

BMW serii 3 Gran Turismo znika z rynku

Co ciekawe – BMW powoli wycofuje serię 3 Gran Turismo. Model zadebiutował na rynku w roku 2013 i nigdy nie zdobył popularności wśród nabywców. Ma zostać wycofany z rynku w przyszłym roku, bez prezentacji następcy.

Jak rozpoznać policyjne BMW 3 GT?

Najłatwiej po tablicach rejestracyjnych. Jednak nie wszystkie radiowozy wyjechały już na drogi.

Podobnie jak w przypadku dotychczasowych nieoznakowanych radiowozów BMW, policyjne BMW serii 3 GT poznamy po:

– oznaczeniu modelu z prawej strony bagażnika: 330i

– oznaczeniu “GT” z lewej części bagażnika

– oznaczeniu XDrive w lewej, dolnej części bagażnika

– podwójnej końcówce wydechu (standardem jest jedna końcówka)

– dodatkowej antenie na dachu

– wideorejestratorze za przednią szybą

– tablicy świetlnej za tylną szybą

Policyjne BMW 3 Gran Turismo miały trafić do Policji najpóźniej do 28 czerwca 2019. Przetarg został zrealizowany w ramach projektu „Bezpieczniej na drogach – nowoczesny sprzęt dla polskiej Policji”.

Wyposażenie policyjnego BMW serii 3 Gran Turismo

Wielu kierowców zastanawia się, w jaki sprzęt do łapania piratów drogowych będzie wyposażony nowy nieoznakowany radiowóz BMW. Niestety, wszystko wskazuje na to, że pomiar będzie się  odbywał w taki sam sposób jak dotychczas, czyli za pomocą wideorejestratora, który de facto mierzy prędkość wyłącznie radiowozu.

Aby zmierzyć prędkość nagrywanego pojazdu, policyjny radiowóz musi w czasie pomiaru znajdować się w takiej samej odległości (na początku oraz końcu odcinka pomiarowego). A to od dawna wzbudza liczne kontrowersje złapanych kierowców, którzy podnoszą, że nie jechali tak szybko, jak wskazuje to policyjny wideorejestrator. W rezultacie sporo osób nie przyjmuje mandatu, sprawa trafia do sądu, który często wydaje wyrok korzystny dla kierowców.

zdjęcie: Tomasz Kawka/East News

Co z mandatami?

Radiowozy wprawdzie nowe, ale nic nie zmienia się w kwestii płacenia mandatów. Wszystkie nowe policyjne auta powinny być wyposażone w terminale płatnicze, dzięki którym kierowcy ukarani mandatem mogą go zapłacić bezgotówkowo w radiowozie.

Część kierowców woli jednak “przespać” się z tematem i opłacić mandat przez Internet. Poniżej znajdziecie poradnik, jak to zrobić:

https://www.zadluzenia.com/artykul/jak-zaplacic-mandat-przez-internet/

BMW serii 3 GT – najbrzydszy policyjny radiowóz?

O gustach się nie dyskutuje. Jednak zdaniem wielu osób, BMW serii 3 Grand Turismo to jedno z najbrzydszych aut bawarskiej marki. Małe zainteresowanie Klientów tym autem i brak kontynuacji modelu, zdaje się to potwierdzać. Z drugiej strony, trudno odmówić praktyczności BMW serii 3 GT.

Samochód posiada spory bagażnik (choć nie tak duży co Skoda Superb), bardzo dobre osiągi, a przede wszystkim znakomite właściwości jezdne. Kontrowersje budzi przede wszystkim spora awaryjność marki oraz wysokie koszty utrzymania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Mateusz M
Mateusz M
2019-08-19 05:37:14

Ale ktos jest pasionatem skodziarstwa

Jan Kowalski
Jan Kowalski
2019-08-06 16:29:43

Za pieniądze z naszych podatków będą wozić swoje grube dupska w takich furach. Bez pozdrowień dla policji

Podobne artykuły

Alior Bank w Mińsku Mazowieckim
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
25 czerwca 2019

Alior Bank w Mińsku Mazowieckim

Promocja pożyczki w Pekao
Wpisy
autor wpisu
m_szydlowski
30 września 2017

Promocja pożyczki w Pekao

Santander Consumer Bank Lipno
Oddziały
autor wpisu
Dorota Cholewicka
19 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Lipno

Słabszy przyrost liczby zatrudnionych w Polsce
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
22 lipca 2019

Słabszy przyrost liczby zatrudnionych w Polsce

Pożyczki bez zaświadczeń Parczew
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
24 października 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Parczew

Porównaj