Projekt Grupy Azoty współfinansowany przez BNP Paribas

Projekt Grupy Azoty współfinansowany przez BNP Paribas

author
Patryk Byczek
04 czerwca 2020

Bank BNP Paribas poinformował w komunikacie prasowym, że jest jednym z głównych organizatorów finansowania oraz koordynatorem instrumentów zabezpieczających przed ryzykiem stopy procentowej. W związku z tym Bank brał udział w przygotowaniach finansowania projektu Polimery Police przez międzynarodowe konsorcjum instytucji finansowych.

Projekt Polimery Police jest największą w historii inwestycją Grupy Azory oraz największą od wielu lat inwestycją w branży chemicznej. Projekt umożliwi Polsce uniezależnić się od importy polipropylenu. Finansowanie, którego udziela BNP Paribas, pozwoli na wybudowanie innowacyjnego kompleksu petrochemicznego, który umożliwi wyprodukowanie do 429 000 ton propylenu i do 437 000 ton polipropylenu rocznie. Ponadto 17 000 ton wodoru rocznie, który powstanie w procesie produkcji, wykorzysta się w instalacjach amoniaku Grupy Azoty Zakłady Chemiczne  „Police” S.A. Dzięki temu w instalacjach spadnie użycie gazu ziemnego. Bank informuje, że powstanie również :

– instalacja pomocnicza,
– odpowiednia infrastruktura logistyczna,
– terminal przeładunkowo-magazynowy.

Nowo powstały gazoport będzie obsługiwał statki przewożące do 22 000 ton propanu i do 5 000 ton etylenu jednorazowo.

Finansowanie projektów takich jak Polimery Police są dla banków okazją, aby wspierać inwestycje o strategicznym znaczeniu zarówno dla naszych klientów, jak i dla całego kraju czy regionu. To ambitny projekt z potencjałem, który wzmacnia lokalną gospodarkę. Cieszymy się, że możemy przyczynić się do jego realizacji wnosząc doskonałą znajomość transakcji typu project finance oraz doświadczenie Grupy BNP Paribas w finansowaniu projektów petrochemicznych na świecie.

– mówił cytowany w komunikacie André Boulanger, wiceprezes zarządu Banku BNP Paribas odpowiedzialny za Obszar Bankowości CIB.

Inwestycja jest bardzo ważnym posunięciem w rozwoju Grupy Azoty, pozwalający na poszerzenie oferty i dywersyfikację przychodów Grupy. Cały projekt ma również bardzo duże strategiczne znaczenie gospodarcze. Dzięki działaniom Grupy Azot, Polska uniezależni się od importu polipropylenu i stanie się jego ekspertem. Będzie to również ważny impuls dla regionu zachodniopomorskiego, ponieważ pojawią się tam nowe miejsca pracy oraz baza dla rozwoju kadr eksperckich. Głównym wykonawcą budowy jest koreańska firma Hyundai Engineering, a wszystko ma się zakończyć w 2022 roku.


BNP Paribas

BNP Paribas jest bankiem uniwersalnym, który powstał w wyniku połączenia BNP Paribas Banku Polska z Banku Gospodarki Żywnościowej. Siedziba instytucji zlokalizowana jest w Warszawie. Skonsolidowany zysk netto BGŻ BNP Paribas wyniósł pod koniec 2017 roku 279 710 000 złotych. W drugim kwartale poprzedniego roku instytucja odnotowała zysk netto na poziomie ponad 188 600 000 złotych. W roku bieżącym, za zgodą wydaną przez Komisję Nadzoru Finansowego, bank zmienił swoją nazwę na z BGŻ BNP Paribas na BNP Paribas Bank Polska.

Bank stawia przede wszystkim na zadowolenie Klientów, w związku z czym regularnie wprowadza do swojej oferty rozwiązania, które w każdy możliwy sposób mają poprawić relacje Klientów z bankiem. Podpis elektroniczny, raty w Play, czy wdrożenie płatności Apple Pay to niektóre udogodnienia, z których na chwilę obecną mogą korzystać osoby współpracujące z BNP Paribas.


źródło: https://media.bnpparibas.pl/pr/521623/bank-bnp-paribas-wspolfinansuje-projekt-grupy-azoty-najwieksza-od-lat-inwestycje-w-polskiej-branzy-chemicznej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Rośnie zadłużenie klientów telekomów – dane BIG
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
19 maja 2019

Rośnie zadłużenie klientów telekomów – dane BIG

Wzrost zatrudnienia w polskich startupach
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
27 czerwca 2019

Wzrost zatrudnienia w polskich startupach

Kredyt gotówkowy Busko-Zdrój
Kredyty miasta
author
Aleksandra Gościnna
30 czerwca 2020

Kredyt gotówkowy Busko-Zdrój

Fitbit Pay i Garmin Pay od Pekao S.A.
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
01 sierpnia 2019

Fitbit Pay i Garmin Pay od Pekao S.A.

Instytucje udzielające pożyczek – firmy pożyczkowe
Firmy pożyczkowe
autor wpisu
Maciej_Stanko
16 kwietnia 2013

Instytucje udzielające pożyczek – firmy pożyczkowe

Nowa kampania promująca od Banku Pocztowego i MoneyGram
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
09 czerwca 2019

Nowa kampania promująca od Banku Pocztowego i MoneyGram

Porównaj