Nowe indeksy na GPW

Nowe indeksy na GPW

author
Patryk Byczek
28 lutego 2019

Już 18 marca Giełda Papierów Wartościowych rozpocznie publikację czterech nowych indeksów. Wszystkie cztery będą dotyczyły makrosektorów, natomiast jeden z nich będzie skupiał producentów gier.

WIG.Games będzie indeksem producentów gier, a pozostałe indeksy makrosektorowe będą dotyczyły spółek z takich branż jak:

– banki-ubezpieczenia-rynek kapitałowy-wierzytelności – WIG.MS-FIN,
– paliwa-chemia-gaz – WIG.MS-PET,
– energia-górnictwo-surowce – WIG.MS-BAS.

Giełda Papierów Wartościowych podała również, że makroindeksy dla kontraktów terminowych będą instrumentami bazowymi. Wpisują się one zatem w ogłoszoną przez GPW inicjatywę strategiczną.

Nowe idenksy na GPW

W nowych indeksach makrosektorowych ogłoszonych przez GPW ujęte będą wyłącznie spółki, które były wcześniej notowane w indeksach:

WIG20,
mWIG40,
sWIG80.

Każdy z marosektorowych indeksów będzie zawierał w sobie pięć spółek, natomiast w wyjątkowych sytuacjach będą one rozbudowywane lub zmniejszane. W stosunku do nowych indeksów będą przeprowadzane standardowe rewizje kwartalne i roczne.

Nowe indeksy – wybrane branże

Należy zwrócić uwagę na to, że nowe indeksy grupują w sobie spółki z konkretnych branż, które ze względu na swoją specyfikę są do siebie zbliżone. Kolejnym ważnym aspektem jest stała liczba spółek należących do danego indeksu. Udziału największych spółek będą limitowane, natomiast ich kwalifikacja będzie się odbywała na podstawie analizy płynności. Warto wiedzieć, że indeksy nie spełniają takich warunków, ponieważ ich waga i kwalifikacja są uzależnione od udziału w WIG – mówiła Izabela Olszewska, członek zarządu GPW.

W przyszłości Giełda Papierów Wartościowych planuje wprowadzić, oparte o indeksy makrosektorowe, tak zwane kontrakty terminowe. W komunikacie wskazano, że takie kroki mają być elementem rozwoju instrumentów pochodnych oraz inicjatywy strategicznej, którą ogłoszono w roku 2018.

Dzięki kontraktom terminowym na indeksy makrosektorowe inwestorzy otrzymają możliwość zastosowania strategii zakładającej spadek kursów z danego makrosektora bez pożyczania akcji, a także szanse na dokonanie strategii łączonych na rynku kontraktów terminowych: WIG20/mWIG40 vs makrosektor, makrosektor vs makrosektor, makrosektor vs akcje” – mówiła Izabela Olszewska.

Dodatkowo w komunikacie wskazano, że wspomniane kontrakty terminowe na indeksy makrosektorowe w obrocie giełdowym pojawią się, gdy Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdzi Warunki Obrotów dla tychże kontraktów.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie obecnie najpotężniejszą giełdą instrumentów finansowych w Europie Środkowo-Wschodniej. GPW jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych instytucji finansowych działających w Polsce. W ubiegłym roku obroty dotyczące wszystkich rynków oraz instrumentów GPW wyniosły ponad 443 680 000 000 złotych. Na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych notowanych jest:

– blisko 1000 krajowych i zagranicznych emitentów,
– około 3000 instrumentów finansowych.

Obrót regulują:

– regulamin giełdy,
– szczegółowe zasady obrotu giełdowego,
– Komisja Nadzoru Finansowego,

oraz ustawy o:

– obrocie instrumentami finansowymi,
– nadzorze nad rynkiem kapitałowym i finansowym,
– ofercie wprowadzania instrumentów finansowych do systemu obrotu,
– spółkach publicznych.

Najważniejsze indeksy giełdowe głównego rynku to WIG, WIG20, WIG30.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt konsolidacyjny Głogów
Kredyty miasta
author
Aleksandra Gościnna
01 lutego 2022

Kredyt konsolidacyjny Głogów

Kantor walutowy Credit Agricole w aplikacji CA24 Mobile
Aktualności
author
Patryk Byczek
26 kwietnia 2023

Kantor walutowy Credit Agricole w aplikacji CA24 Mobile

Bank Pekao w Zgierzu
Oddziały
author
Patryk Byczek
03 sierpnia 2019

Bank Pekao w Zgierzu

T-Mobile Usługi Bankowe w Szczecinku
Oddziały
author
Patryk Byczek
19 marca 2019

T-Mobile Usługi Bankowe w Szczecinku

Pożyczki bez BIK Pyskowice
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
23 czerwca 2022

Pożyczki bez BIK Pyskowice

Idea Bank we Wrocławiu
Oddziały
author
Patryk Byczek
02 stycznia 2019

Idea Bank we Wrocławiu

Porównaj