Powstanie nowe województwo?

Powstanie nowe województwo?

author
Dominika Sobieraj
06 września 2019

Prezes PiS Jarosław Kaczyński po raz kolejny wrócił do pomysłu podzielenia centralnego województwa Polski na dwie części: województwo obejmujące samą Warszawę oraz województwo mazowieckie. Powodem zmian mają zafałszowane dane dotyczące dochodu na mieszkańca w tym regionie.

Warszawa jako miasto co roku zawyża poziom dochodu na mieszkańca w województwie mazowieckim, przez co zestawianie tego województwa z innymi nie jest miarodajne.

Oddzielenie Warszawy od reszty województwa mazowieckiego pozwoliłoby, zdaniem prezesa PiS, na uzyskanie wierniejszego obrazu zarobków w tej części Polski.

Dwa województwa mazowieckie – podział

Pomysł podzielenia województwa mazowieckiego nie jest świeży. Jarosław Kaczyński wspominał o tym pomyśle już w 2015 roku. Teraz pomysł ten powrocił i przy okazji spotkania w Siedlcach prezes PiS powiedział, że zdaje sobie sprawę z “trudnego problemu województwa mazowieckiego, które z punktu widzenia przeciętnych dochodów jako całość jest bardzo wysoko ze względu na bardzo wysokie dochody w Warszawie“. Dochody w pozostałych częściach tego województwa są jednak często nawet poniżej średniej krajowej.

Prezes PiS wskazał, że brak zainteresowania okręgiem siedlecko-ostrołęckim jest winą poprzedniej władzy. “My chcemy, żeby te ziemie się rozwijały, my jesteśmy za polityką zrównoważonego rozwoju i to nie tylko w słowach, ale także w czynach. Robiliśmy to już w czasie naszych poprzednich rządów” – wskazywał Jarosław Kaczyński w Siedlcach.

“My tę sprawę będziemy chcieli załatwić, bo to nawet mimo pewnych posunięć w odniesieniu do UE, bo takie posunięcia zostały rzeczywiście podjęte, jest za mało. Po prostu trzeba będzie to zrobić w ten sposób, że będzie województwo Warszawa i okolice i województwo mazowieckie” – zapewniał prezes PiS.

Wieś ważna dla PiS

Podczas spotkania w Siedlcach prezes PiS zapewniał również, że wieś jest bardzo ważna dla partii rządzącej:

"

“My tę ziemię doceniamy, także i tego względu, że doceniamy polską wieś. Że chcemy, żeby polska wieś osiągnęła poziom życia i poziom różnego rodzaju możliwości równy z miastami i to tymi dużymi miastami”

“My chcemy realnie równych praw dla wszystkich obywateli. My chcemy Polski dobrobytu, ale to ma być dobrobyt dla wszystkich, przynajmniej dla wszystkich, którzy chcą pracować, a nie tylko dla wybranych”

– mówił. “Nie chcemy, aby Polska wzorem wielu krajów zachodnich, stała się terenem rolnictwa wielkoobszarowego, musimy tego uniknąć” – dodał również Kaczyński.

Wśród zasług partii PiS dla polskiej wsi wymieniał między innymi kwestię ubezpieczeń, dopłat do paliwa rolniczego, wprowadzenia programu 500 plus na każde dziecko. W ostatnim czasie, w ramach reakcji na aktualne problemy wsi, uruchomiono także program dopłat dla poszkodowanych przez suszę.

“Łącznie biorąc, to są w ciągu każdego roku już dziesiątki miliardów złotych. I to poprawia sytuację polskiej wsi, zmniejsza różnicę między tym, co jest przeciętnym dochodem na głowę w gospodarstwie domowym na wsi, a tym, co w mieście” – mówił Jarosław Kaczyński o pieniądzach przeznaczanych na realizację rządowych programów na terenach wiejskich.

“Dlatego będziemy robili wszystko, by środki rozwojowe trafiały do znacznie większej liczby gospodarstw niż dotąd. Stawiamy na te duże, średnie, ale także i mniejsze gospodarstwa” – powiedział w Siedlcach Jarosław Kaczyński.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Santander Consumer Bank Oborniki
Oddziały
autor wpisu
Dorota Cholewicka
24 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Oborniki

Kredyt konsolidacyjny Kościerzyna
Kredyty miasta
autor wpisu
Dorota Cholewicka
16 stycznia 2021

Kredyt konsolidacyjny Kościerzyna

Będą niższe koszty egzekucyjne ?
Wpisy
autor wpisu
Katarzyna_Meyer
09 grudnia 2016

Będą niższe koszty egzekucyjne ?

Google Pay w Banku Pocztowym i EnveloBanku
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
01 sierpnia 2019

Google Pay w Banku Pocztowym i EnveloBanku

Kredyt gotówkowy w Santander Bank Polska
Kredyty
author
Dominika Sobieraj
06 lipca 2019

Kredyt gotówkowy w Santander Bank Polska

Wielkanocna promocja w Ferratum Bank
Wpisy
author
Patryk Byczek
19 marca 2018

Wielkanocna promocja w Ferratum Bank

Porównaj