Czy posiadanie dowodu osobistego jest obowiązkowe?

Czy posiadanie dowodu osobistego jest obowiązkowe?

author
Aneta Jankowska
30 stycznia 2024
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dowód osobisty to dokument, który zawiera nasze najważniejsze dane. Pozwala nam swobodnie podróżować, nabywać produkty finansowe czy po prostu odebrać list na poczcie. Czy posiadanie tego dokumentu jest obowiązkowe?

Spis treści:

 1. Kto ma obowiązek posiadania dowodu osobistego?
 2. Obowiązkowy dowód osobisty a podstawa prawna
 3. Termin ważności dowodu osobistego
 4. Kiedy dowód osobisty jest potrzebny?
 5. Historia dowodu osobistego
Zwiń spis treści

Kto ma obowiązek posiadania dowodu osobistego?

Dowód osobisty jest dokumentem, który stwierdza tożsamość konkretnej osoby, poświadcza jej polskie obywatelstwo i uprawnia do przekraczania granic Unii Europejskiej. Za wydanie dowodu odpowiada gmina. Za pomocą dokumentu można także zaciągnąć zobowiązanie finansowe, takie jak pożyczki na dowód. Aktualny wzór określa rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 29 stycznia 2015 roku w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz sposobu i trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu.

Dowód osobisty ma obowiązek posiadać:

 • każdy pełnoletni obywatel Rzeczypospolitej Polskiej zamieszkujący na jej terytorium.

Prawo posiadania dowodu osobistego ma:

 • osoba małoletnia, która jest obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej,
 • obywatel polski, który zamieszkuje poza granicami kraju.

W sytuacji, kiedy ktoś straci polskie obywatelstwo, musi natychmiast zwrócić taki dokument do organu dowolnej gminy lub placówki konsularnej RP. Dowód osobisty jest niezwykle ważnym dokumentem, mimo tego iż do zaciągnięcia niektórych zobowiązań, takich jak pożyczki bez dowodu, nie jest on potrzebny.

Obowiązkowy dowód osobisty a podstawa prawna

PODSTAWA PRAWNA 

Art.  5.  [Prawo i obowiązek posiadania dowodu osobistego]

1. Prawo do posiadania dowodu osobistego przysługuje każdemu obywatelowi Rzeczypospolitej Polskiej.
2. Pełnoletni obywatel Rzeczypospolitej Polskiej zamieszkujący na jej terytorium jest obowiązany posiadać dowód osobisty.

Termin ważności dowodu osobistego

Termin ważności dowodu osobistego jest różny w przypadku:

 • dowodu osobistego wydanego osobie, która nie ukończyła 5. roku życia – dokument ważny jest przez 5 lat od daty jego wydania,
 • dowodu osobistego wydanego osobie, która ukończyła 5. rok życia – dokument jest ważny przez 10 lat od daty jego wydania,
 • osoby po 65. roku życia, które otrzymały dokument przed 1 marca 2015 roku, mogły otrzymać dowód ważny bezterminowo.

Każdy z nas ma obowiązek wymienić plastik po upływie ważności na nowy. O nowym dokumencie muszą pamiętać także osoby, które np. zmieniły swoje nazwisko w przypadku ślubu. W przypadku utraty dowodu należy niezwłocznie podjąć odpowiednie kroki, które pozwolą na zabezpieczenie dokumentu. Znaleziony dowód osobisty może bowiem zostać wykorzystany w celu wyłudzenia pożyczki.

Dokument powinien zostać wymieniony w przypadku:

 • upływu terminu ważności,
 • zmiany danych osobowych,
 • utraty albo uszkodzenia (w sytuacji kiedy są problemy z identyfikacją osoby),
 • zmiany wizerunku twarzy (również w sytuacji kiedy są problemy z identyfikacją),
 • przekazania do organu gminy lub do placówki konsularnej RP przez osobę trzecią znalezionego dowodu osobistego.

Co ważne, o wymianę trzeba wystąpić co najmniej 30 dni przed upływem terminu ważności. W pozostałych przypadkach – niezwłocznie.

Kiedy dowód osobisty jest potrzebny?

Brak dowodu lub posiadanie przeterminowanego dokumentu może przysporzyć Kowalskiemu wiele niepotrzebnych kłopotów. Z pierwszym problemem może spotkać się już na poczcie, kiedy będzie musiał odebrać przesyłkę poleconą. W przypadku chęci wzięcia kredytu gotówkowego w banku czy kupna np. pralki na raty również spotka się z negatywną decyzją.

Nieważny dowód może też pokrzyżować nam plany na zakupach. W momencie kiedy płacimy kartą, sprzedawca może poprosić o przedstawienie dowodu, aby sprawdzić czy należy ona do nas. Zgodnie z prawem, o ile sprzedawca będzie miał uzasadnione wątpliwości (np. nazwisko nie będzie zgadzać się z tym na karcie), to może odmówić przyjęcia płatności. Ważnego dowodu osobistego potrzebujemy także w sytuacji, kiedy zatrzyma nas policja i poprosi o okazanie dokumentów. Z taką sytuacją możemy spotkać się w Polsce, ale i za granicą.

Historia dowodu osobistego

Dowodem osobistym po I wojnie światowej określano dokument niezbędny do podróży zagranicznych, który pełnił funkcję rolę paszportu. Wykorzystywano go jako dokument meldunkowy.

Ówczesny dokument nie przypominał tego, który znamy z dziś – miał formę arkusza kartonu złożonego na pół, ale również zawierał najistotniejsze dane:

 • imię i nazwisko,
 • fotografię,
 • zawód,
 • wyznanie,
 • informację o alfabetyzmie oraz rysopis.

Później dowody osobiste miały nawet 16 stron. Dowód osobisty jako krajowy dokument tożsamości zaczął funkcjonować od 1928 roku, natomiast najbliżej znana nam wersja istnieje od 2001 roku, kiedy wprowadzono dokument w formie plastikowej.

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Bobi
Bobi
2020-06-16 07:14:59

Nie biorę kredytów. Jest rodo więc sklepikarz może sobie chcieć. Posiadam prawo jazdy więc po grzyba mi dowód.

jan kowalski
jan kowalski
2020-01-19 07:54:26

Czy każdy musi posiadać swój dowód osobisty ? Dowód osobisty ma obowiązek posiadać: każdy pełnoletni obywatel Rzeczypospolitej Polskiej zamieszkujący na jej terytorium Natomiast prawo posiadania dowodu osobistego ma: osoba małoletnia, która jest obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej obywatel polski, który zamieszkuje poza granicami kraju

Anna
Anna
2019-07-13 10:24:05

CO za bzdury ! Nie ma obowiązku posiadania dowodu osobistego. Należī wyrobić pierwszy a pozniej jak stracą ważność nie trzeba wyrabiać bo można posługiwać się paszportem który jest równoważny a może nawet ważniejszy niż dowód osobisty. I wszystkim odradzam robienie sobie E DOWODÓW BO . nasze dane idą do niemiec i holandii a pozniej na cały świat !

Andrzej
Andrzej
2019-02-08 22:40:14

Czy w artykule można znaleźć odpowiedź na zadane pytanie w tytule? Artykuł 0/10.

Podobne artykuły

Alior Bank w Pszowie

Jednym z największych banków detalicznych w Polsce jest Alior Bank. Sprawdzamy placówki i oddziały w Pszowie – zobacz godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
20 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

NOTUS Finanse – oddział w Mińsku Mazowieckim

NOTUS Finanse jest działającą od 2004 roku firmą pośrednictwa finansowego. Razem z Expanderem i Open Finance tworzą grupę największych tego typu firm w Polsce. Poniżej znajdziesz dane na temat oddziału w Mińsku Mazowieckim.

author
Patryk Byczek
11 października 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Szybkie pożyczki Nowogard

Poszukujesz dobrej oferty pożyczkowej w Nowogardzie? Sprawdź przygotowany przez nas ranking z ofertami dostępnymi przez Internet. Maksymalnie możemy otrzymać nawet 200 000 zł ze spłatą do 10 lat. Pieniądze dostępne są od ręki.

author
Aleksandra Gościnna
27 stycznia 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Ile komornik może zająć z pensji w 2021?

Ile komornik może zabrać z pensji w 2021 roku? Sprawdź w naszym artykule aktualne dane oraz tabelę zajęć brutto/netto. Dzięki temu szybko ustalisz, ile komornik musi pozostawić do dyspozycji dłużnika przy egzekucji z wynagrodzenia. Uwaga! Kwota zajęcia jest zależna od rodzaju umowy, na której pracujemy. Sprawdź, ile komornik może zająć z umowy o pracę, z umowy zlecenie oraz z umowy o działo w 2021 roku.

author
Dominika Byczek
31 grudnia 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Jak bronić się przed EPU?

7 lipca 2013 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, która wprowadziła nowe regulacje dotyczące stosowania nr PESEL, NIP lub KRS, a także postępowania egzekucyjnego. Celem zmian jest m.in. większa ochrona dłużnika (pozwanego) w postępowaniach przed e–sądem (EPU), wprowadzenie narzędzi do obrony przed nakazem zapłaty wydanym przez e-sąd. Sprawdzamy szczegóły.

author
Emilia Łobińska-Szyc
01 września 2023
Radca prawny, członkini Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku. Znana z profesjonalizmu oraz zaangażowania w świadczenie usług prawnych na najwyższym poziomie.

ING Bank Śląski w Zabrzu

ING Bank Śląski jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Dwie placówki banku mieszczą się w Zabrzu – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówek.

author
Dominika Byczek
25 lipca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj