Postępowanie KNF w Alior Banku – czy spółka sama sobie szkodzi?
Czy Alior Bank może mieć kłopoty? Wiele wskazuje, że nad spółką zebrały się ciemne chmury. Jak donosi „Puls Biznesu”, bank jest obecnie przedmiotem postępowania Komisji Nadzoru Finansowego. Jakie kwestie mogły wywołać zainteresowanie instytucji nadzorującej rynek finansowy?
Komisja Nadzoru Finansowego postanowiła wszcząć postępowanie w Alior Banku. Od dłuższego czasu spółka dokonała wiele wpadek, które mogły wywołać wątpliwości organu nadzorującego banki w prawidłowe funkcjonowanie spółki. W ciągu tylko jednego roku bowiem kapitalizacja Alior Banku zmalała o zawrotne 3 mld zł.
Jak poinformował Puls Biznesu, 23 września bieżącego roku okazał się być bardzo złym dniem dla biura podróży Thomas Cook. Najstarsza tego typu firma świata ogłosiła tego dnia upadłość. Tylko dwa dni później niewypłacalność przyznał także Neckermann Polska, czyli jednostka podległa brytyjskiemu Thomas Cook, działająca na polskim rynku.
Jak najbardziej uzasadnionym pytaniem w tym miejscu będzie: jaki ma to związek z Alior Bankiem? Jedną z podejrzanych czynności jest zawarcie ledwie przed trzema miesiącami umowy o „strategicznym partnerstwie” na linii Alior – Neckermann Polska. Zaś już wtedy branża turystyczna doskonale wiedziała, że Thomas Cook ma problemy z płynnością finansową.
Alior Bank – najważniejsze informacje
Postępowanie KNF w Alior Banku
Jeszcze niedawno w świecie finansów głośno było o jeszcze jednym podejrzanym zachowaniu spółki. A mianowicie bank miał finansować upadające firmy, co wydaje się być nielogiczne z ekonomicznego punktu widzenia. Jak wynika z informacji uzyskanych przez „Puls Biznesu”, problem wywołał stanowczą reakcję KNF.
Efektem są czynności kontrolne, które w Aliorze trwają już od ponad dwóch tygodni. Dziesiątki pracowników upoważnionych z ramienia KNF do kontroli sprawdza między innymi czy prawidłowo odbywa się zarządzanie ryzykiem, a także próbują wykryć nieprawidłowości w tworzeniu rezerw, szczególnie w sferze bankowości korporacyjnej.
Z pozoru to tylko normalna inspekcja, ale mocno niestandardowa, bo zakrojona na wyjątkowo szeroką skalę. Uczestniczy w niej aż około 30 pracowników KNF, którzy szczegółowo przyglądają się 50 największym ekspozycjom banku w obszarze klienta biznesowego
– powiedział informator „Pulsu Biznesu”.
Nie tylko Neckermann
Podczas swojego postępowania KNF skupia się przede wszystkim na bankowości korporacyjnej – inne sfery działalności na razie nie wzbudziły podejrzeń. Kontrolerzy z Komisji zajmują się, jak już wyżej wspomniano, 50 najważniejszymi ekspozycjami, czyli należnościami, udzielonymi kredytami klientom korporacyjnych.
Wśród nich znajduje się Ruch, który już wkrótce ma zostać przejęty przez PKN Orlen. Ze względu na kulejącą wręcz sytuację firmy od roku 2011 Alior Bank miał na „inwestycji” w Ruch stracić nawet 87,5 mln zł. Chociaż bardziej aktualne dane sugerują, że w kasie banku zabraknie ponad 150 mln złotych.
Udzielanie kolejnych kredytów kolporterowi pomimo rosnących strat wywołało działania nie tylko KNF. W pierwszej kolejności sprawą zajęła się krakowska Prokuratura Okręgowa. Przedmiotem postępowania jest zarzut tak zwanej karalnej niegospodarności. Jest to sytuacja w której spółka sama działa na swoją niekorzyść będąc tego świadoma.
Kredyty dla ZM Henryk Kania także pod lupą
Kluczem do tego finansowania nie byli pracownicy, którzy na co dzień mają do czynienia z klientami korporacyjnymi. Albowiem decyzja o dalszym finansowaniu Ruchu zapadała u władz banku. Podobne postępowanie podjęli śledczy z Katowic w sprawie Alior Banku finansującego podupadające Zakłady Mięsne Henryk Kania (ZMHK).
Jak podaje jednak „Puls Biznesu”, w tej sprawie spółka doniosła sama na siebie. Powodem był przeprowadzony audyt wewnętrzny, w którego toku wykryto wiele nieprawidłowości. Ich sprawcami mieli być Wojciech Olejniczak, który do maja br. pełnił funkcję dyrektora departamentu biznesu Agro w Alior Banku oraz analitycy kredytowi.
Wynik audytu wewnętrznego miał wskazać na winę nawet całego zarządu przy niektórych uchybieniach związanych z ZMHK. Nieudana relacja kredytowa kosztuje Alior Bank nawet 161 mln złotych z 235 mln złotych „wpakowanych” przez bank w zakłady mięsne.
Źródła:
https://www.pb.pl/w-aliorze-przebrala-sie-miarka-973738
Dodaj komentarz