Odroczenie spłaty kredytów z uwagi na koronawirus?
Polski Związek Instytucji Pożyczkowych przekazał nam notatkę sporządzoną o konferencji Prezydenta RP, Ministerstwa Finansów, Komisji Nadzoru Finansowego i Narodowego Banku Polskiego i Związku Banków Polskich w sprawie kredytów w czasie koronawirusa. Ustalenia wskazują na to, że w ciągu najbliższych dni zostanie wypracowane konkretne rozwiązanie, które umożliwi wstrzymanie spłat rat kredytów na okres nawet 6 miesięcy. Sprawdzamy szczegóły.
Koronawirus odbija się nie tylko na stanie światowej i polskiej gospodarki, ale i na pojedynczych osobach, szczególnie tych, na których ciążą zobowiązania finansowe. Nie wszystkie miejsca pracy funkcjonują bowiem normalnie.
W bardzo trudnej sytuacji znajdują się także osoby prowadzące działalność gospodarczą lub zatrudnione w oparciu o umowę o dzieło/umowę o pracę. Takie osoby nie mają bowiem prawa do zwolnień – brak obrotów i brak zleceń to w ich przypadku po prostu brak zarobku. To z kolei może przełożyć się na problemy ze spłatą zobowiązań finansowych.
Działania rządu pod okiem PZIP
PZIP na bieżąco śledzi wpływ wpływ epidemii koronawirusa COVID-19 na sektor finansowy. Analizuje również decyzje rządowe, które na ten sektor wpływają. Na naszą skrzynkę spłynęło podsumowanie z wczorajszej konferencji Prezydenta RP, Przewodniczącego KNF, Prezesa NBP oraz Ministra Finansów dotyczącej właśnie ewentualnego wdrożenia nowych instrumentów, które miałyby wesprzeć kredytobiorców.
Sprawdź także najlepsze kredyty gotówkowe.
Spotkanie przedstawicieli Komitetu Stabilności Finansowej w sprawie konkretnych udogodnień dla kredytobiorców i całego sektora bankowego odbyło się 12 marca. Spotkanie to zorganizowano w celu wypracowania takiego modelu, który mógłby ułatwić spłatę rat kredytów przez osoby prywatne i przedsiębiorstwa.
Pomoc ma dotyczyć tych osób i firm, które w związku z rozprzestrzeniającą się pandemią koronawirusa mogą odczuć negatywne skutki ekonomiczne i mieć problemy ze spłatą zobowiązań finansowych. Wszyscy obecni na spotkaniu wskazali, że potrzeba wprowadzenia nowych instrumentów zabezpieczających rynek finansowy i obywateli RP jest bardzo ważna.
Ustalenia – odroczenie spłaty kredytów z uwagi na koronawirus
1. Ostateczna propozycja rozwiązania pomagającego kredytobiorcom i kredytodawcom zostanie wypracowana do poniedziałku (16 marca).
2. Nowe rozwiązanie ma umożliwiać wstrzymanie spłaty rat kredytów na okres od 3 do 6 miesięcy.
3. Propozycja ma dotyczyć głównie kredytów firmowych i hipotecznych.
4. Rozwiązanie nie ma być obowiązkowo wdrażane przez banki – będą one do niego przystępować na podstawie dobrowolnej deklaracji. Ze wstępnego rozeznania wynika jednak, że większość banków chce przystąpić do takiego rozwiązania.
5. Wstrzymanie spłaty rat kredytów ma się odbywać na podstawie złożonego w formie elektronicznej prostego wniosku.
6. Wdrażane rozwiązanie ma dotyczyć przede wszystkim tych pracowników i firm, które zostały objęte kwarantanną.
“Trzeba będzie pomagać tym przedsiębiorstwom, których pracownicy pójdą na kwarantannę i tutaj całe to instrumentarium będzie krążyć. Gwarantuję, że cały Komitet Stabilności Finansowej użyje wszystkich możliwości jakimi dysponuje, by zapewnić stabilność” – mówił prezes Narodowego Banku Polskiego podczas konferencji prasowej.
Prezydent RP Andrzej Duda podczas spotkania podkreślał, że “widzi chęć współdziałania ze strony banków, w tym dużą wolę wyciągnięcia ręki do klientów banków”. Banki odznaczają się więc, zdaniem prezydenta, bardzo odpowiedzialną postawą wobec obecnej sytuacji, w której znaleźli się Polacy. Rozwiązania wypracowywane obecnie przez sektor bankowy mają pomóc głównie tym kredytobiorcom, których zobowiązania są najwyższe (największe raty płacą ci, którzy mają kredyt hipoteczny).
Minister Finansów uspokaja – polskie finanse są bezpieczne
Co równie ważne – w obliczu zagrożenia Minister Finansów zapewnia, że system płatniczy i gotówkowy w Polsce nie jest zagrożony, a zatem nie ma potrzeby, żebyśmy masowo wypłacali pieniądze z naszych kont wirtualnych.
Źródło:
notatka po konferencji PZIP
Dodaj komentarz