Odszkodowanie za spóźniony pociąg

Odszkodowanie za spóźniony pociąg

author
Dominika Byczek
16 grudnia 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Okres przedświąteczny to szczyt nie tylko w firmach przesyłkowych, ale także w – po części powiązanych z nimi – przewozach kolejowych. Śnieg również nie sprzyja przewozom, dlatego coraz częściej na trasach zdarzają się opóźnienia. Czy za bilet na pociąg, który nie przyjechał na czas, można otrzymać rekompensatę? Sprawdzamy.

Spis treści:

  1. Ile procent odszkodowania za opóźniony pociąg?
  2. Czas opóźnienia pociągu a odszkodowanie
  3. Dodatkowy warunek otrzymania odszkodowania
  4. Niskie odszkodowania PKP a Unia Europejska
Zwiń spis treści

Ile procent odszkodowania za opóźniony pociąg?

Pociągi są jednym z najczęściej wybieranych w Polsce środków transportu dalekobieżnego. Niestety duża część taboru trafia okresowo do remontu lub modernizacji, a zatem po torach poruszają się bardzo różnorodne składy. Spóźnienia w Polskich Kolejach Państwowych są na porządku dziennym. W niektórych przypadkach możemy jednak liczyć na zadośćuczynienie, poprzez złożenie reklamacji w PKP.

  • spóźnienie 0-59 minut – 0% odszkodowania,
  • spóźnienie 60-119 minut – 25% odszkodowania,
  • spóźnienie od 120 minut – 50% odszkodowania.

Czas opóźnienia pociągu a odszkodowanie

Obecnie pasażer może żądać rekompensaty od przewoźnika jedynie wtedy, kiedy różnica między czasem wskazanym na bilecie, a czasem rzeczywistym, jest znaczna. Znaczenie i waga spóźnienia może być jednak przez każdego odbierana subiektywnie, dlatego PKP założyło odgórnie, jak duże spóźnienie pociągu kwalifikuje pasażera do rekompensaty.

SPÓŹNIENIE 0-59 MINUT

W przypadku takiego spóźnienia pasażerowi nie przysługuje żadna rekompensata. Zazwyczaj w takich sytuacjach PKP nie organizuje także akcji rozdawania pasażerom pożywienia lub picia. Wychodzi zatem na to, że spóźnienie do 59 minut trzeba po prostu przeżyć. Nie uprawnia nas ono do uzyskania jakiegokolwiek odszkodowania.

SPÓŹNIENIE 60-119 MINUT

Za pociągi, które spóźniają się ponad godzinę, PKP bierze już większą odpowiedzialność. Pasażerowie takiego pociągu mogą ubiegać się o zwrot 25% ceny biletu. Kwota nie jest oczywiście przyznawana odgórnie – należy się dopiero wtedy, kiedy pasażer o nią zawnioskuje. Zazwyczaj w takiej sytuacji pasażerom organizuje się już (w zależności od pory roku) darmowy ciepły posiłek lub bezpłatne zimne napoje.

SPÓŹNIENIE OD 120 MINUT

Za spóźnienie pociągu o 120 lub więcej minut pasażer może otrzymać zwrot 50% ceny biletu. Jest to kwota maksymalna – zwrotu pełnej kwoty nie można otrzymać nawet przy kilkugodzinnym opóźnieniu pociągu. Przy opóźnieniach na taką skalę zazwyczaj pasażerowie otrzymują ciepłe posiłki i napoje, a – jeżeli nadzieje na ruszenie pociągu maleją – organizuje się im transport zastępczy. Zazwyczaj polega on na podstawieniu na staję kilku autobusów, w których honorowane są bilety pociągowe. Być może w tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest zwrot zakupionego biletu.

Dodatkowy warunek otrzymania odszkodowania

Podobnie jak w przypadku niektórych zobowiązań finansowych, np. pożyczki na raty, we wszystkich wskazanych powyżej procentach odszkodowania jest jeden haczyk.

Przewoźnik nie ma obowiązku wypłacać odszkodowania, jeżeli po przeliczeniu na naszą walutę wysokość rekompensaty nie przekracza 4 euro.

Zatem od wszystkich biletów, które kosztowały mniej niż 30 zł, właściwie nie da się uzyskać odszkodowania.

Niskie odszkodowania PKP a Unia Europejska

Unia Europejska nie zgadza się z tak niskimi odszkodowaniami za opóźnienia pociągów. Komisja Europejska chciałaby, aby powyżej dwóch godzin spóźnienia pasażer otrzymywał już zwrot pełnej ceny biletów.

W przypadku mniejszego spóźnienia (od 90 do 120 minut) pasażer miałby odzyskać 75% zapłaconych pieniędzy, a przy spóźnieniach jeszcze mniejszych (od 60 do 90 minut) miałby dostać zwrot 50% kosztów. Na przyjęcie tych propozycji i ich wejście w życie musimy jednak jeszcze poczekać.

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kto korzysta z firm pożyczkowych

Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej, z ofert firm pożyczkowych korzystają głównie Klienci Banków.

author
Patryk Byczek
12 listopada 2013
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Czy można zwiększyć kredyt hipoteczny?

Każdy, kto zaciągnął kredyt hipoteczny na zakup lub budowę domu, zmaga się z jednym problemem: skąd wziąć środki na wykończenie lokum? Malowanie ścian, wyłożenie posadzki, zmiana płytek, zakup sprzętów i mebli – łączny koszt może przyprawić o ból głowy. Sprawdźmy, czy istnieje możliwość zwiększenia kredytu hipotecznego.

author
Halszka Gronek
25 marca 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Czy komornik może wejść do mieszkania osoby trzeciej?

Wiele osób ma komornika sądowego. Boimy się jego wejścia na teren naszego mieszkania, ale jeszcze bardziej obawiamy się o naszych bliskich – nie chcielibyśmy, żeby komornik wszedł do mieszkania osoby trzeciej. Czy ma do tego prawo? Na to i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.

author
Dominika Byczek
09 listopada 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Rachunek powierniczy – co to?

Z pojęciem rachunku powierniczego mogą spotkać się osoby, które zdecydowały się na zakup budowanego domu lub mieszkania. Jeśli nieruchomość jest dopiero w trakcie powstawania deweloper powinien założyć rachunek powierniczy w wybranym banku. Dzięki niemu nasze pieniądze pozostaną bezpieczne nawet w sytuacji nieukończenia inwestycji czy innych niepowodzeń ze strony inwestora, które mogą doprowadzić do kłopotliwych dla nas sytuacji. Sprawdźmy czym dokładnie jest rachunek powierniczy, jakie są jego rodzaje i jak działa ta forma zabezpieczenia.

author
Julia Wierciło
02 sierpnia 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Santander Consumer Bank Pabianice

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Zobacz oddziały Santander Consumer Banku w Pabianicach – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
24 lipca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

ING Bank Śląski w Pszczynie

ING Bank Śląski jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Pszczynie – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
11 czerwca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj