zadluzenia.com
zamknij

Jak złożyć reklamację w PKP Intercity

Spóźnił ci się pociąg? Nie przyjechał wcale? PKP dokłada wszelkich starań, by pociągi jeździły planowo, ale niestety takie sytuacje zdarzają się niemal codziennie. Sprawdź, kiedy możesz domagać się zwrotu kosztów biletu lub rekompensaty za niedogodności, które Cię spotkały.

Przewoźnik kolejowy PKP Intercity S.A. obsługuje kolejowe dalekobieżne przewozy pasażerskie trzech rodzajów:

- pośpieszne (Twoje Linie Kolejowe oraz InterCity),
- ekspresowe (Express InterCity),
- ekspresowe (Express InterCity Premium – Pendolino).

Proces reklamacji jest wspólny dla wszystkich typów przewozów PKP Intercity. Urząd Transportu Kolejowego zaznacza, że ubiegać się o odszkodowanie można w każdym przypadku, gdy usługa przewozu jest świadczona w inny sposób, niż wynika to z umowy przewozu.
 

CO MOŻNA REKLAMOWAĆ?


1. Opóźnienie pociągu

Jeżeli pociąg jest opóźniony, ale podróżny zostanie przetransportowany (tymże pociągiem lub transportem zastępczym) do miejsca wskazanego w umowie przewozu (na bilecie) może ubiegać się o:

- w przypadku opóźnienia 60 minut lub więcej – rekompensatę w wysokości zwrotu 25% ceny biletu,
- w przypadku opóźnienia 120 minut lub więcej – rekompensatę w wysokości zwrotu 50% ceny biletu.

Jeżeli opóźnienie pociągu nie przekroczy 60 minut, podróżnemu nie przysługuje prawo do ubiegania się o jakikolwiek zwrot kosztów.

Przewoźnik musi wypłacić odszkodowanie nawet wtedy, gdy opóźnienie wynika z przyczyn niezależnych (np.: wtargnięcia człowieka na tory lub zderzenia z pojazdem). W takich przypadkach przewoźnik nie ma jednak obowiązku zwrotu innych kosztów powiązanych z opóźnieniem dojazdu – zwrotu za niewykorzystany bilet lotniczy, który nam przepadł, czy zwrotu za bilety na jakiekolwiek wydarzenie, na które z powodu spóźnienia nie zostaliśmy wpuszczeni.

Co ważne – kwota zostanie wypłacona tylko wtedy, gdy przekroczy równowartość 4 euro (według aktualnego kursu). Jeżeli zatem kupimy bilet za 60 zł, a opóźnienie pociągu nie przekroczy 2 godzin, nie otrzymamy rekompensaty nawet w wysokości 25% ceny, dlatego że wyniesie ona mniej niż 4 euro (przy założeniu, że 1 euro=4 zł).2. Klasa pociągu niezgodna z biletem
 

Jeżeli pasażer kupi bilet na pociąg Express InterCity Premium spodziewa się przejazdu nowoczesnym składem Pendolino. Spółka eksploatuje jednak jedynie 16 tego typu pojazdów, a nierzadko zdarza się, że któryś z pociągów musi zostać naprawiony. W takich sytuacjach pasażerowie z biletem na Pendolino zmuszeni są wsiąść do składów niższej klasy – zazwyczaj pociągów pośpiesznych.

W takiej sytuacji pasażerowi również przysługuje prawo do rekompensaty. Marta Ziemska z biura prasowego PKP Intercity tak tłumaczy przykładową sytuację: „Pasażerowie mogą liczyć na zwrot różnicy w cenie biletów normalnych między składem Express InterCity Premium a Express InterCity. Podstawą do uznania reklamacji jest zachowanie biletu. Warto zaznaczyć, że każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie”.
3. Braki w pociągu

Przewoźnik jest zobowiązany do przestrzegania wszystkiego, co wynika z regulaminu przewozu. Pasażer, który kupuje bilet na dany przejazd, może spodziewać się (w zależności od rodzaju pociągu):

- klimatyzacji,
- gniazdek z prądem,
- dostępu do toalet,
- miejsca do przewozu rowerów i nart,
- wagonu restauracyjnego,
- przedziałów dla matek z dziećmi.

Brak któregokolwiek z tych elementów (jeżeli uwzględnione są one na zakupionym bilecie lub opisie składu pociągu) jest powodem do ubiegania się o rekompensatę. Takie sytuacje nie są uregulowane konkretnymi przepisami, ale nie oznacza to, że nie warto próbować – jeżeli przewoźnik nie wywiązuje się ze swoich zadań można złożyć reklamację i przedstawić w niej swoje oczekiwania wobec przewoźnika.

Przedstawiciel UTK tłumaczy: „W pociągach, które – zgodnie z rozkładem jazdy – prowadzą wagon gastronomiczny, przy braku takiego wagonu, spółka PKP Intercity zwykle przyznaje bon o wartości 25% ceny reklamowanego biletu. Na bon można liczyć także, jeśli okaże się, że w pociągu nie ma fotela wskazanego na rezerwacji (takie sytuacje bywają spowodowane awaryjnym podstawieniem wagonu zastępczego, innego typu). Pełny zwrot należności za bilet (bez potrącenia odstępnego) przysługuje wówczas, gdy przez niezgodność usługi z umową zrezygnujemy z przejazdu.”4. Szkody na osobie

Przewoźnik jest też odpowiedzialny za dokonanie szkody na osobie (śmierć lub zranienie) wynikłe podczas przewozu. Reklamacji można dokonać w ciągu 12 miesięcy od momentu dowiedzenia się o stracie albo szkodzie.


 

PROCES REKLAMACJI


Wniosek reklamacyjny składa się w formie pisemnej.
 

1. Na górze strony wpisujemy datę sporządzenia wniosku.
2. W miejscu adresata podajemy pełną nazwę i adres przewoźnika.

3. W miejscu nadawcy podajemy swoje imię i nazwisko (nazwę) oraz adreszamieszkania (siedziby).
4. Wpisujemy przedmiot roszczenia wraz z uzasadnieniem.
5. Proponujemy kwotę roszczenia (oddzielnie dla każdego dołączonego do wniosku dokumentu przewozu - biletu).
6. Wykaz załączonych dokumentów.
7. Podpis osoby składającej reklamację.

Do wniosku załączamy:

1. Oryginały dokumentów dotyczących zawarcia umowy przewozu (oryginalny bilet za przejazd).
2. Kopie dokumentów związanych z rodzajem i wysokością roszczenia - w tym dokumenty, które poświadczają uprawnienia do ulgowych albo bezpłatnych przejazdów.
3. W przypadku biletów kupionych przez internet – numer transakcji e-IC.
 

WYPŁATA REKOMPENSATY


Podstawą do obliczenia należnej kwoty do zwrotu jest kwota, którą podróżny zapłacił za przejazd, którego reklamacja dotyczy. Przewoźnik może dokonać zwrotu kosztu na dwa sposoby:

- w formie pieniężnej (przelewem lub w gotówce),
- w formie bonów lub voucherów na wskazane usługi PKP Intercity.


Wypłata pieniężna może być dokonana tylko wtedy, gdy jej kwota przekracza równowartość 4 euro w złotych (według aktualnego kursu).
 

Skomentuj artykuł
captcha
~Dominik

Powinno być "16 zł", nie "60 zł" jeśli chodzi o równowartość 4 euro.   Odpowiedź

~Ojciec

Corka wykupila bilet na wakacje o 1 w nocy pociąg ruszyl z kepna do zakopanego okolo 350 km całą drogę stala co w takim przypadku mozna zrobic bo według mnie to jest kpina ze pkp za taką usługę kasuje pieniadze i pytanie do inspekcji transportu gdzie sa zachowane normy bezpieczenstwa ze puszcza sie przeladowane wagony czy poprostu dziala tu zasada panstwa w panstwie   Odpowiedź

~LociecPRAC

W momencie kiedy kupowała bilet to zgadzala sie ze nie bedzie miala miejsca siedzącego (w okienku w każdym PKP o tym informują ze jest to miejsce bez gwarancji miejsca siedzącego) a online tez komunikat jakies sie pojawia ze nie PKP nie może sprzedać takiego biletu którego oczekuje kupujący. Sugeruje ze następnym razem córka zamiast stać to uda się do przedziału konduktora i tam wyśmienicie się może bawić w doborowym towarzystwie Panów z wąsem, byc moze bedzie musiala sie wypiac od czasu do czasu. Jeśli z tym sobie nie daje rady to następnym razem niech nie będzie pociągowa ŁAJZA a ty fajansie inspekcje transportu możesz cmoknąć w DYDA. ... puszcza się przeładowane ....... - następnym razem od razu mow ze córka się puszcza i jest przeładowana. Przeładowana białym sosem ?   Odpowiedź

~kandus

I tutaj się zgodzę, bo jak byłem na wakcjach w Kołobrzegu to spotkała nas przykrość. Z racji tego że z żona mamy luźny zwiazek, to często małzonka kusi facetów. Wracając pociagiem TLK natknęlismy się na miłego młodego konduktora. Żona chciała załatwić nam 1 klasę i jak doszło co do czego. To młody się zawinął, a żona musiala dać się wymac staremu oblechowi w przedziale. Gdyby nie to że w Tczewie ktoś mu zaczął nawijać na radio to by chcial żeby mu zrobiła dobrze ręką lub obciągneła, a skończylo się na dotykaniu piersi i wkładaniu ręki w majtki. Na szczęscie musiał iść. Od tej pory płacimy normalnie.   Odpowiedź