Jak złożyć reklamację w PKP Intercity

Jak złożyć reklamację w PKP Intercity

author
Dominika Sobieraj
31 stycznia 2018
Spóźnił ci się pociąg? Nie przyjechał wcale? PKP dokłada wszelkich starań, by pociągi jeździły planowo, ale niestety takie sytuacje zdarzają się niemal codziennie. Sprawdź, kiedy możesz domagać się zwrotu kosztów biletu lub rekompensaty za niedogodności, które Cię spotkały.

Przewoźnik kolejowy PKP Intercity S.A. obsługuje kolejowe dalekobieżne przewozy pasażerskie trzech rodzajów:

– pośpieszne (Twoje Linie Kolejowe oraz InterCity),
– ekspresowe (Express InterCity),
– ekspresowe (Express InterCity Premium – Pendolino).

Proces reklamacji jest wspólny dla wszystkich typów przewozów PKP Intercity. Urząd Transportu Kolejowego zaznacza, że ubiegać się o odszkodowanie można w każdym przypadku, gdy usługa przewozu jest świadczona w inny sposób, niż wynika to z umowy przewozu.

CO MOŻNA REKLAMOWAĆ?

1. Opóźnienie pociągu

Jeżeli pociąg jest opóźniony, ale podróżny zostanie przetransportowany (tymże pociągiem lub transportem zastępczym) do miejsca wskazanego w umowie przewozu (na bilecie) może ubiegać się o:

– w przypadku opóźnienia 60 minut lub więcej – rekompensatę w wysokości zwrotu 25% ceny biletu,
– w przypadku opóźnienia 120 minut lub więcej – rekompensatę w wysokości zwrotu 50% ceny biletu.

Jeżeli opóźnienie pociągu nie przekroczy 60 minut, podróżnemu nie przysługuje prawo do ubiegania się o jakikolwiek zwrot kosztów.

Przewoźnik musi wypłacić odszkodowanie nawet wtedy, gdy opóźnienie wynika z przyczyn niezależnych (np.: wtargnięcia człowieka na tory lub zderzenia z pojazdem). W takich przypadkach przewoźnik nie ma jednak obowiązku zwrotu innych kosztów powiązanych z opóźnieniem dojazdu – zwrotu za niewykorzystany bilet lotniczy, który nam przepadł, czy zwrotu za bilety na jakiekolwiek wydarzenie, na które z powodu spóźnienia nie zostaliśmy wpuszczeni.

Co ważne – kwota zostanie wypłacona tylko wtedy, gdy przekroczy równowartość 4 euro (według aktualnego kursu). Jeżeli zatem kupimy bilet za 60 zł, a opóźnienie pociągu nie przekroczy 2 godzin, nie otrzymamy rekompensaty nawet w wysokości 25% ceny, dlatego że wyniesie ona mniej niż 4 euro (przy założeniu, że 1 euro=4 zł).

2. Klasa pociągu niezgodna z biletem

Jeżeli pasażer kupi bilet na pociąg Express InterCity Premium spodziewa się przejazdu nowoczesnym składem Pendolino. Spółka eksploatuje jednak jedynie 16 tego typu pojazdów, a nierzadko zdarza się, że któryś z pociągów musi zostać naprawiony. W takich sytuacjach pasażerowie z biletem na Pendolino zmuszeni są wsiąść do składów niższej klasy – zazwyczaj pociągów pośpiesznych.

W takiej sytuacji pasażerowi również przysługuje prawo do rekompensaty. Marta Ziemska z biura prasowego PKP Intercity tak tłumaczy przykładową sytuację: „Pasażerowie mogą liczyć na zwrot różnicy w cenie biletów normalnych między składem Express InterCity Premium a Express InterCity. Podstawą do uznania reklamacji jest zachowanie biletu. Warto zaznaczyć, że każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie”.

3. Braki w pociągu

Przewoźnik jest zobowiązany do przestrzegania wszystkiego, co wynika z regulaminu przewozu. Pasażer, który kupuje bilet na dany przejazd, może spodziewać się (w zależności od rodzaju pociągu):

– klimatyzacji,
– gniazdek z prądem,
– dostępu do toalet,
– miejsca do przewozu rowerów i nart,
– wagonu restauracyjnego,
– przedziałów dla matek z dziećmi.

Brak któregokolwiek z tych elementów (jeżeli uwzględnione są one na zakupionym bilecie lub opisie składu pociągu) jest powodem do ubiegania się o rekompensatę. Takie sytuacje nie są uregulowane konkretnymi przepisami, ale nie oznacza to, że nie warto próbować – jeżeli przewoźnik nie wywiązuje się ze swoich zadań można złożyć reklamację i przedstawić w niej swoje oczekiwania wobec przewoźnika.

Przedstawiciel UTK tłumaczy: „W pociągach, które – zgodnie z rozkładem jazdy – prowadzą wagon gastronomiczny, przy braku takiego wagonu, spółka PKP Intercity zwykle przyznaje bon o wartości 25% ceny reklamowanego biletu. Na bon można liczyć także, jeśli okaże się, że w pociągu nie ma fotela wskazanego na rezerwacji (takie sytuacje bywają spowodowane awaryjnym podstawieniem wagonu zastępczego, innego typu). Pełny zwrot należności za bilet (bez potrącenia odstępnego) przysługuje wówczas, gdy przez niezgodność usługi z umową zrezygnujemy z przejazdu.”

4. Szkody na osobie

Przewoźnik jest też odpowiedzialny za dokonanie szkody na osobie (śmierć lub zranienie) wynikłe podczas przewozu. Reklamacji można dokonać w ciągu 12 miesięcy od momentu dowiedzenia się o stracie albo szkodzie.

PROCES REKLAMACJI

Wniosek reklamacyjny składa się w formie pisemnej.

1. Na górze strony wpisujemy datę sporządzenia wniosku.
2. W miejscu adresata podajemy pełną nazwę i adres przewoźnika.

3. W miejscu nadawcy podajemy swoje imię i nazwisko (nazwę) oraz adreszamieszkania (siedziby).
4. Wpisujemy przedmiot roszczenia wraz z uzasadnieniem.
5. Proponujemy kwotę roszczenia (oddzielnie dla każdego dołączonego do wniosku dokumentu przewozu – biletu).
6. Wykaz załączonych dokumentów.
7. Podpis osoby składającej reklamację.

Do wniosku załączamy:

1. Oryginały dokumentów dotyczących zawarcia umowy przewozu (oryginalny bilet za przejazd).
2. Kopie dokumentów związanych z rodzajem i wysokością roszczenia – w tym dokumenty, które poświadczają uprawnienia do ulgowych albo bezpłatnych przejazdów.
3. W przypadku biletów kupionych przez internet – numer transakcji e-IC.

WYPŁATA REKOMPENSATY

Podstawą do obliczenia należnej kwoty do zwrotu jest kwota, którą podróżny zapłacił za przejazd, którego reklamacja dotyczy. Przewoźnik może dokonać zwrotu kosztu na dwa sposoby:

– w formie pieniężnej (przelewem lub w gotówce),
– w formie bonów lub voucherów na wskazane usługi PKP Intercity.

Wypłata pieniężna może być dokonana tylko wtedy, gdy jej kwota przekracza równowartość 4 euro w złotych (według aktualnego kursu).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Alicja
Alicja
2022-07-15 10:06:04

Wczoraj tj. 14 lipca 2022 r. jechałam z osobą niepełnosprawną "znaczny stopień niepełnosprawności" z Częstochowy Stradom do Piły pociągiem IC nr 38106 wykupiłam bilet żeby jechać bez przesiadek na ww trasie ale rzeczywistość okazała się horrorem tuż za Kluczborkiem popsuła się lokomotywa po około godzinnym oczekiwaniu wróciliśmy do Kluczborka gdzie ulokowano nas w pociągu osobowym relacji Kluczbork Ostrów WLKP obsługa pociągu IC zapewniała nas, że pociąg jedzie do Poznania co okazało się kłamstwem . W Ostrowie WLK kolejna przesiadka znowu do pociągu osobowego relacji Ostrów WLKP Poznań. Pan konduktor pociągu osobowego chodził i zbierał informacje gdzie kto jedzie ale nie potrafił udzielić nam informacji o odjeździe pociągu z Poznania w kierunku Kołobrzegu tj. jaki to pociąg i z którego peronu będzie odjeżdżał znowu zadziałało to co na kolei jest normą każdy niech sobie radzi nas nic to nie obchodzi. Po dotarciu do Poznania nikt nie potrafił mam udzielić informacji gdzie mamy się udać aby jechać dalej przeżyliśmy kolejny horror ja z osobą niepełnosprawną i bagażami nagle dostrzegłam, że na kolejnym peronie stopi pociąg relacji Wrocław Słupsk nie wiem jak ale chyba Matka Boska mi pomogła i udało mam się dotrzeć do tego pociągu. W Pile byliśmy około godziny 19.55 a zgodnie z rozkładem jazdy pociągu 38106 powinniśmy być o godz. 17.05. Za taką podróż będę żądać do IC nie tylko zwrotu za cały bilet przejazdu ale również wystąpię o rekompensatę finansową za narażenie mnie i mojego siostrzeńca na stres nie mówiąc o zdrowiu. Jaki będzie tego finał napiszę ale nie ustąpię najwyżej sprawa zakończy się w sądzie bo za bałagan na kolei ktoś przecież odpowiada i nie dopuszczę aby uszło im to płazem. POZDRAWIAM

Klient wczasowicz
Klient wczasowicz
2022-07-03 17:37:57

Wczoraj 2 lipca jadąc pociągiem Przemyślanin. Najgorsza podróż życia podstawiony wagon beż przedziałów gdzie wszyscy się zajęli miejsca jak popadnie:pomimo mojej rezerwacji biletu z miesiac wczesniej z miejscówkami i wagonem zamykanym. Zero konduktora zero przeprosin przez megafon.Ludzi 100 w przedzedziale z psami kotami.malutkimi dziećmi. NIGDY [email protected]

Ewa Toruń
Ewa Toruń
2022-06-25 17:37:15

W dniu dzisiejszym tj 25.06 jadę Sobieskim do Wiednia!OBSLUGA bardzo miła Ale bardzo mnie rozczarowało to że pani w Warsie jest bardzo chora.Kaszel, katar, bez maseczki obsługuje klientów. Pani bardzo miła pomimo swojej choroby. Jak intercity może chorą osobę dopuścić do pracy, która jest w bezpośrednim kontakcie z klientem. Mam nadzieję, że nikt nie zachoruje.pozdraeiam

ADA-GDYNIA
ADA-GDYNIA
2022-06-20 20:33:14

Gdynia-kasa biletowa czynna 6:00-20:00 to jakaś kpina!!! Dziesiątki ludzi do kasy po bilet na pociąg (średnia wieku pasażera 50+), i o godz:20:00 przed nosem zamknięte!!!!! GDYNIA NIECH SIĘ WSTYDZI, TO CHYBA NIE JEST JUŻ MIASTO TYLKO JAKAŚ WIOCHA, STACJA GDZIE ROZPOCZYNAJĄ I KOŃCZĄ SWÓJ „BIEG” POCIĄGI DALEKOBIEŻNE . INTERCITY TO JEST PRZEDSIĘBIORSTWO KOMERCYJNE, CZY POLSKI PRZEWOŹNIK KOLEJOWY NALEŻĄCY DO GRUPY PKP? DLA KOGO WY ISTNIEJECIE SKORO NIE DBA SIĘ O DOBRO PASAŻERA?????

maKs
maKs
2022-04-28 10:26:02

Pendolino Kraków Warszawa od kołku lat wagon ciszy tuż za lokomotywą ciagle wydającą irytujące sygnały. Tak ciężko odwrócić skład lub przemianować wagony. Z Warszawy do Krakowa wagon ciszy na końcu składu i bloga cisza.

Podobne artykuły

Santander Consumer Bank Wadowice
Oddziały
autor wpisu
Dorota Cholewicka
06 lipca 2021

Santander Consumer Bank Wadowice

Gdzie Polacy kupują ubrania przez Internet ?
Blog
author
Patryk Byczek
18 października 2017

Gdzie Polacy kupują ubrania przez Internet ?

Santander Bank Polska w Lublinie
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
21 czerwca 2019

Santander Bank Polska w Lublinie

Słaba sytuacja e-sklepów w Polsce
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
17 grudnia 2019

Słaba sytuacja e-sklepów w Polsce

W portalu NFZ ocenimy szpital
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
14 maja 2019

W portalu NFZ ocenimy szpital

Szybkie pożyczki Żywiec
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
11 stycznia 2021

Szybkie pożyczki Żywiec

Porównaj