Jak złożyć reklamację w PKP Intercity

Jak złożyć reklamację w PKP Intercity

author
Dominika Byczek
31 stycznia 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Spóźnił ci się pociąg? Nie przyjechał wcale? PKP dokłada wszelkich starań, by pociągi jeździły planowo, ale niestety takie sytuacje zdarzają się niemal codziennie. Sprawdź, kiedy możesz domagać się zwrotu kosztów biletu lub rekompensaty za niedogodności, które Cię spotkały.

Spis treści:

 1. Co można reklamować?
 2. Reklamacja za opóźnienie pociągu
 3. Reklamacja a niezgodna z biletem klasa
 4. Reklamacja na braki w pociągu
 5. Reklamacja ze względu na szkody
 6. Proces reklamacji PKP Intercity
 7. Reklamacja PKP Intercity a wypłata rekompensaty
Zwiń spis treści

Co można reklamować?

Reklamować możemy:

 • opóźnienie pociągu,
 • klasa niezgodna z biletem,
 • braki w pociągu,
 • szkody na osobie.

Przewoźnik kolejowy PKP Intercity S.A. obsługuje kolejowe dalekobieżne przewozy pasażerskie trzech rodzajów:

 • pośpieszne (Twoje Linie Kolejowe oraz InterCity),
 • ekspresowe (Express InterCity),
 • ekspresowe (Express InterCity Premium – Pendolino).

Proces reklamacji jest wspólny dla wszystkich typów przewozów PKP Intercity. Urząd Transportu Kolejowego zaznacza, że ubiegać się o odszkodowanie można w każdym przypadku, gdy usługa przewozu jest świadczona w inny sposób, niż wynika to z umowy przewozu. Dotyczy to także odszkodowań za spóźniony pociąg.

Reklamacja za opóźnienie pociągu

Jeżeli opóźnienie pociągu nie przekroczy 60 minut, podróżnemu nie przysługuje prawo do ubiegania się o jakikolwiek zwrot kosztów.

Jeżeli pociąg jest opóźniony, ale podróżny zostanie przetransportowany (tymże pociągiem lub transportem zastępczym) do miejsca wskazanego w umowie przewozu (na bilecie) może ubiegać się o:

 • w przypadku opóźnienia 60 minut lub więcej – rekompensatę w wysokości zwrotu 25% ceny biletu,
 • w przypadku opóźnienia 120 minut lub więcej – rekompensatę w wysokości zwrotu 50% ceny biletu.

Przewoźnik musi wypłacić odszkodowanie nawet wtedy, gdy opóźnienie wynika z przyczyn niezależnych (np.: wtargnięcia człowieka na tory lub zderzenia z pojazdem). W takich przypadkach przewoźnik nie ma jednak obowiązku zwrotu innych kosztów powiązanych z opóźnieniem dojazdu – zwrotu za niewykorzystany bilet lotniczy, który nam przepadł, czy zwrotu za bilety na jakiekolwiek wydarzenie, na które z powodu spóźnienia nie zostaliśmy wpuszczeni.

Co ważne – kwota zostanie wypłacona tylko wtedy, gdy przekroczy równowartość 4 euro (według aktualnego kursu).

Reklamacja a niezgodna z biletem klasa

Jeżeli pasażer kupi bilet na pociąg Express InterCity Premium spodziewa się przejazdu nowoczesnym składem Pendolino. Spółka eksploatuje jednak jedynie 16 tego typu pojazdów, a nierzadko zdarza się, że któryś z pociągów musi zostać naprawiony. W takich sytuacjach pasażerowie z biletem na Pendolino zmuszeni są wsiąść do składów niższej klasy – zazwyczaj pociągów pośpiesznych. Jeśli zakupiliśmy bilet w formie elektronicznej, w momencie wsiadania do pociągu nie możemy dokonać zwrotu biletu PKP.

W takiej sytuacji pasażerowi również przysługuje prawo do rekompensaty.

Marta Ziemska z biura prasowego PKP Intercity tak tłumaczy przykładową sytuację: „Pasażerowie mogą liczyć na zwrot różnicy w cenie biletów normalnych między składem Express InterCity Premium a Express InterCity. Podstawą do uznania reklamacji jest zachowanie biletu. Warto zaznaczyć, że każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie”.

Reklamacja na braki w pociągu

Przewoźnik jest zobowiązany do przestrzegania wszystkiego, co wynika z regulaminu przewozu. Pasażer, który kupuje bilet na dany przejazd, może spodziewać się (w zależności od rodzaju pociągu):

 • klimatyzacji,
 • gniazdek z prądem,
 • dostępu do toalet,
 • miejsca do przewozu rowerów i nart,
 • wagonu restauracyjnego,
 • przedziałów dla matek z dziećmi.

Brak któregokolwiek z tych elementów (jeżeli uwzględnione są one na zakupionym bilecie lub opisie składu pociągu) jest powodem do ubiegania się o rekompensatę.

Takie sytuacje nie są uregulowane konkretnymi przepisami, ale nie oznacza to, że nie warto próbować – jeżeli przewoźnik nie wywiązuje się ze swoich zadań można złożyć reklamację i przedstawić w niej swoje oczekiwania wobec przewoźnika. Przedstawiciel UTK tłumaczy: „W pociągach, które – zgodnie z rozkładem jazdy – prowadzą wagon gastronomiczny, przy braku takiego wagonu, spółka PKP Intercity zwykle przyznaje bon o wartości 25% ceny reklamowanego biletu. Na bon można liczyć także, jeśli okaże się, że w pociągu nie ma fotela wskazanego na rezerwacji (takie sytuacje bywają spowodowane awaryjnym podstawieniem wagonu zastępczego, innego typu). Pełny zwrot należności za bilet (bez potrącenia odstępnego) przysługuje wówczas, gdy przez niezgodność usługi z umową zrezygnujemy z przejazdu.”

Reklamacja ze względu na szkody

Przewoźnik jest też odpowiedzialny za dokonanie szkody na osobie (śmierć lub zranienie) wynikłe podczas przewozu. Reklamacji można dokonać w ciągu 12 miesięcy od momentu dowiedzenia się o stracie albo szkodzie.

Proces reklamacji PKP Intercity

Wniosek reklamacyjny składa się w formie pisemnej:

 • Na górze strony wpisujemy datę sporządzenia wniosku.
 • W miejscu adresata podajemy pełną nazwę i adres przewoźnika.
 • W miejscu nadawcy podajemy swoje imię i nazwisko (nazwę) oraz adres zamieszkania (siedziby).
 • Wpisujemy przedmiot roszczenia wraz z uzasadnieniem.
 • Proponujemy kwotę roszczenia (oddzielnie dla każdego dołączonego do wniosku dokumentu przewozu – biletu).
 • Wykaz załączonych dokumentów.
 • Podpis osoby składającej reklamację.

Do wniosku załączamy:

 • Oryginały dokumentów dotyczących zawarcia umowy przewozu (oryginalny bilet za przejazd).
 • Kopie dokumentów związanych z rodzajem i wysokością roszczenia – w tym dokumenty, które poświadczają uprawnienia do ulgowych albo bezpłatnych przejazdów.
 • W przypadku biletów kupionych przez internet – numer transakcji e-IC.

Reklamacja PKP Intercity a wypłata rekompensaty

Podstawą do obliczenia należnej kwoty do zwrotu jest kwota, którą podróżny zapłacił za przejazd, którego reklamacja dotyczy.

Przewoźnik może dokonać zwrotu kosztu na dwa sposoby:

 • w formie pieniężnej przelewem lub w gotówce – jeśli jesteśmy zainteresowani, możemy sprawdzić kiedy przelew dotrze na nasze konto,
 •  w formie bonów lub voucherów na wskazane usługi PKP Intercity.

Wypłata pieniężna może być dokonana tylko wtedy, gdy jej kwota przekracza równowartość 4 euro w złotych (według aktualnego kursu).

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

PkpToG....
PkpToG....
2023-09-04 14:01:11

Czyl kolejna bajka pt jak wydymac klienta.. Zwrot za opoznienie to zwrot a nie ze musi wyniesc min 4 euro.. Wychodzi tylko na to, że musisz kupic bilet za min. 100 zeby w razie opoznienia cokolwiek otrzymac z racji winy PKP. Cwaniaki.

Podobne artykuły

Kredyt 500+ w Alior Banku

Tego można się było spodziewać. Banki przygotowują lepsze oferty kredytowe dla osób, które złożą wniosek Rodzina 500+ w ich systemie bankowości internetowej. Jednym z nich jest Alior Bank.

author
Patryk Byczek
25 kwietnia 2016
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Profi Credit w Kętrzynie

Profi Credit jest drugą największą firmą pożyczkową w Polsce. Firma oferuje swoim Klientom produkty pozabankowe do nawet 25 000 złotych. Poniższe dane dotyczą placówki w Kętrzynie.

author
Dominika Byczek
07 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Komornik Sądowy Adam Jordan

Obecnie w kraju funkcjonuje ponad 1300 komorników sądowych. Jednym z nich jest Adam Jordan – komornik przy Sądzie Rejonowym w Sieradzu.

author
Dominika Byczek
13 października 2015
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Święta stresują większość Polaków

Święta są czasem szczególnym i chociaż spędzamy wtedy bezcenne chwile z rodziną, to wielu Polaków przysparzają o ból głowy. Serwis Prezentmarzeń zrealizował badanie „Święta Bożego Narodzenia 2018 z perspektywy Polaków”. Okazuje się, że dla 65% z nas Boże Narodzenie to dodatkowy stres.

author
Aneta Jankowska
27 grudnia 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Bank Pekao w Zielonej Górze

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Placówki Banku mieszczą się w Zielonej Górze – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę oddziałów.

author
Patryk Byczek
15 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kasa Stefczyka Szamotuły

Kasa Stefczyka jest największą w naszym kraju kasą oszczędnościową-kredytową. W całej Polsce instytucja świadczy usługi blisko 1 mln Klientów. Sprawdź placówkę Kasy Stefczyka w Szamotułach – adres, numer telefonu, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Patryk Byczek
18 października 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj