Opaska płatnicza Mastercard – co to jest, jak działa

Opaska płatnicza Mastercard – co to jest, jak działa

author
Tomasz Jurczak
11 kwietnia 2019
Dziennikarz z ponad 10-letnim doświadczeniem, współpracujący z Polska The Times i Dziennikiem Gazeta Prawna. Specjalista w bankowości, cyberbezpieczeństwie i IT.

W dobie płatności Apple Pay i Google Pay opaska płatnicza Mastercard może wydawać się nieco przeżytkiem, ale warto zapoznać się z jej możliwościami.

Spis treści:

 1. Przestarzałe narzędzie?
 2. Opaska płatnicza Mastercard – co to jest?
 3. Jak działa opaska Mastercard?
 4. Rejestracja opaski Mastercard
 5. Jak zdobyć opaskę Mastercard?
Zwiń spis treści

Przestarzałe narzędzie?

W dobie płatności Apple Pay i Google Pay opaska płatnicza Mastercard może wydawać się nieco przeżytkiem, ale warto zapoznać się z jej możliwościami. Tym bardziej, że nie wymaga posiadania konta w banku ani żadnej karty płatniczej. Pozwala w bezpieczny i kontrolowany sposób korzystać z niewielkich płatności bez PIN-u oraz chroni przed utratą większej liczby pieniędzy.

Opaska płatnicza Mastercard – co to jest?

Opaska płatnicza Mastercard stworzona została w formie silikonowej bransoletki z włożoną do niej kartą. Ten niecodziennie wyglądający „plastik”, podobny do naklejki zbliżeniowej wydawanej przez kilka banków w Polsce, pełni funkcję karty płatniczej, która po zarejestrowaniu staje się przedpłaconą kartą debetową Mastercard. Można nią dokonywać płatności zbliżeniowych we wszystkich punktach oznaczonych znakiem Mastercard Contactless.

Opaska została wprowadzona jako gadżet na Open’er Festival, a następnie na Orange Warsaw Festival, choć dziś promowana jest też w innych miejscach festiwalowych w Polsce. Celem Mastercarda, oczywiście poza upowszechnianiem płatności zbliżeniowych było stworzenie wygodnego gadżetu, który pozwoliłby młodym ludziom na korzystanie z wirtualnego portfela do płatności bez potrzeby noszenia przy sobie dużej ilości gotówki czy kart płatniczych, które można zgubić podczas zabawy na koncertach.

Jak działa opaska Mastercard?

Opaska pełni funkcję karty płatniczej, która po zasileniu, daje możliwość płacenia zbliżeniowo. Każdy użytkownik decyduje czy chce zarejestrować swoją opaskę, dzięki czemu zyskuje dodatkowe możliwości. Po zarejestrowaniu opaski na stronie https://opaska.alterart.pl/ można z niej korzystać w szerszym zakresie, także po zakończeniu festiwali – wszędzie tam, gdzie akceptowane są płatności zbliżeniowe Mastercard, przez cały okres ważności karty płatniczej powiązanej z opaską. Obejmuje to również nadchodzące wydarzenia muzyczne, na których również pojawią się opaski płatnicze Mastercard, czyli edycje Open’er Festival oraz Kraków Live Festival.

Rejestracja opaski Mastercard

Rejestracja opaski polega na podaniu podstawowych danych użytkownika. Po rejestracji otrzymuje on numer PIN karty, dzięki czemu będzie mógł wykonywać transakcje na kwoty wyższe niż 50 PLN. Będzie można również dokonywać zakupów w internecie, gdyż po zalogowaniu do profilu użytkownik otrzymuje dostęp do numeru karty umieszczonej w opasce oraz jej kodu CVV. Zarejestrowanie opaski daje też możliwość zarządzania kartą z poziomu serwisu internetowego oraz więcej opcji jej zasilenia – poprzez aplikację festiwalową, przelewem online lub przez transfer środków z innej karty płatniczej.

Koszty opaski Mastercard

Płatności bezgotówkowe realizowane przy pomocy zarejestrowanych opasek płatniczych są bezpłatne, zarówno podczas, jak i po festiwalach. Koszty mogą pojawić się jedynie przy wypłacie gotówki z bankomatu z funkcją zbliżeniową – taki koszt to 3 złote oraz przy płaceniu opaską za granicą. Prowizja wynosi 1 proc. od wartości transakcji. Natomiast dla niezarejestrowanych opasek od 1 października br. będzie naliczana opłata 1 złoty miesięcznie. W przypadku braku środków na opasce, opłata nie będzie pobierana.

Jak zdobyć opaskę Mastercard?

Festiwalowicze, którzy zdecydują się na płacenie opaskami zbliżeniowymi, mogą je zamawiać na stronie https://opaska.alterart.pl/ i odbierać na terenie festiwali, w dedykowanych punktach obsługi. Dodatkową korzyścią jest korzystanie z promocji Mastercarda przygotowywanych przed każdym eventem. Tak było choćby 2 lata temu. Zamawiając opaskę online z wyprzedzeniem i jednocześnie zasilając ją kwotą minimum 50 złotych, można było otrzymać dodatkowe doładowanie w wysokości 10 złotych.

Udostępnienie innowacyjnych opasek zbliżeniowych to efekt współpracy Mastercard, sponsora i partnera technologicznego festiwali Open’er czy OWF, firmy DiPocket, operatora kart umieszczonych w opaskach, a także Alter Art, organizatora Orange Warsaw Festival.

W jaki sposób zarejestrować swoją opaskę płatniczą?

Aby skorzystać z opaski należy nie trzeba jej rejestrować, ale warto to zrobić, aby móc korzystać z jej możliwości. Opaską niezarejestrowaną możesz płacić tylko na terenie festiwalu. Aby móc z niej korzystać również poza jego granicami, jak również po zakończeniu festiwalu, należy ją zarejestrować. Opaska niezarejestrowana jest bezpłatna tylko do określonego dnia w regulaminie promocji, następnie zostanie naliczana opłata w wysokości złotówki miesięcznie. Aby uniknąć opłat warto więc ją zarejestrować. Oczywiście jeżeli niezarejestrowana opaska ma saldo 0 złotych, opłata nie będzie pobierana.

Opaskę można zarejestrować na stronie opaska.alterart.pl lub w aplikacji festiwalowej. Rejestracja wymaga podania podstawowych danych, takich jak imię i nazwisko, data urodzenia, e-mail oraz adres zamieszkania. Rejestracja dostępna jest dla osób, które ukończyły 18 lat. Po weryfikacji poprawności wprowadzonych danych opaska zostaje aktywowana, a posiadacz otrzymuje SMS-em kod PIN do umieszczonej w niej karty Mastercard. Kod PIN można sprawdzić i bezpłatnie zmienić po zalogowaniu do profilu. To wszystko co trzeba zrobić, aby z niej korzystać.

10 najważniejszych rzeczy:

 1. Opaska Mastercard pełni funkcję kartu do płatności zbliżeniowych
 2. Opaska Mastercard działa w oparciu o mobilny portfel, nie trzeba otwierać rachunku w żadnym banku.
 3. Jest oferowana na mający miejsce w Polsce festiwalach Open’er, OWF i wielu innych
 4. Opaskę można zamówić, nawet jeśli ktoś nie weźmie udziału w festiwalu.
 5. Koszty opaski co roku podawane są przez firmę Mastercard
 6. Opłaty cykliczne za korzystanie z opaski dotyczą gadżetów niezarejestrowanych
 7. Za korzystanie z opaski poza płatnościami zbliżeniowymi ponoszone są opłaty zgodnie z regulaminem
 8. Aby zniwelować koszty, opaskę należy zarejestrować.
 9. Dla każdej opaski – karty generowany jest numer rachunku, przez który można ją doładować
 10. Opaską można płacić także za transakcje powyżej 50 złotych. Jest dla niej generowany PIN, tak jak dla każdej karty płatniczej.
author
Tomasz Jurczak
Dziennikarz z ponad 10-letnim doświadczeniem, współpracujący z Polska The Times i Dziennikiem Gazeta Prawna. Specjalista w bankowości, cyberbezpieczeństwie i IT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Jan oszczędny
Jan oszczędny
2019-06-15 14:57:47

A gdzie można ja dostać poza festiwalem

Podobne artykuły

Kredyt konsolidacyjny dla firm

Kredyt konsolidacyjny dla firm to rozwiązanie, które ma pomóc przedsiębiorcom stojącym na skraju bankructwa. Konsolidacja kredytów i pożyczek pozwala na zmniejszenie rat miesięcznych, dzięki czemu przedsiębiorca może dostosować wysokość raty do możliwości finansowych swojej firmy.

author
Dominika Byczek
02 lutego 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Kredyt samochodowy Bochnia

Chciałbyś skorzystać z kredytu samochodowego, lecz nie orientujesz się, jakie oferty dostępne są w Bochni? Sprawdź poniższe zestawienie. Maksymalna uzyskać możesz aż 500 000 zł.

author
Patryk Byczek
29 listopada 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Getin Mobile i Noble Mobile zintegrowane z Huawei Mobile Services

Getin Bank poinformował w komunikacie prasowym, że aplikacje Getin Mobile oraz Noble Mobile zostały zintegrowane z Huawei Mobile Services. Programy od grudnia 2020 roku są dostępne w AppGallery. Użytkownicy smartfonów Huawei działających w oparciu o HSM mogą pobierać i w pełni korzystać z aplikacji Getin Banku. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
21 marca 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kredyt konsolidacyjny Ryki

Potrzebujesz kredytu konsolidacyjnego dostępnego dla osób z Ryków? Sprawdziliśmy, gdzie znajdziemy najlepszą konsolidację w tym mieście. Maksymalna kwota to nawet 200 000 zł bez dodatkowych zabezpieczeń.

author
Patryk Byczek
18 czerwca 2022
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Urlop dla poratowania zdrowia

W życiu każdego z nas zdarzają się momenty, gdy zdrowie zaczyna szwankować, a my nie możemy pogodzić pracy zawodowej z leczeniem i odpowiednią rekonwalescencją. Niektórzy z nas mogą w takich chwilach liczyć na urlop zdrowotny. Kto i dlaczego?

author
Halszka Gronek
31 lipca 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Nest Bank Siedlce

Nest Bank powstał w 2016 roku na skutek połączenia marek Bank Smart oraz BIZ Bank. Poniżej można sprawdzić szczegółowe dane na temat placówek w Siedlcach.

author
Patryk Byczek
06 sierpnia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj