Opłaty covidowe u lekarzy to nawet 350 zł

Opłaty covidowe u lekarzy to nawet 350 zł

author
Dominika Sobieraj
02 czerwca 2020

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zwrócił uwagę na bardzo wysokie opłaty covidowe w niektórych placówkach medycznych. Dopłaty do usług wynosić mają nawet 350 zł! Średnio natomiast do każdej usługi medycznej musimy dopłacać około 70 zł.

Od 10 do 350 zł z tytułu tzw. opłaty covidowej

Skargi na wysokie opłaty stosowane przez dentystów i innych lekarzy w okresie pandemicznym oraz liczne pytania w tej sprawie napłynęły do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Placówki medyczne informują, że dodatkowe opłaty medyczne mają pokrywać koszty związane z zabezpieczeniem gabinetów przed rozprzestrzenianiem się wirusa wewnątrz gabinetu.

Pieniądze te mają być wydatkowane (zgodnie z deklaracją placówek medycznych) na:

  • dodatkowe środki czystości,
  • maseczki,
  • fartuchy,
  • przyłbice.

O tym, ile trzeba dopłacić do wizyty u stomatologa, pisaliśmy już z resztą ponad miesiąc temu (Nawet 150 zł więcej u dentysty przez koronawirusa – czytaj więcej). Dodajmy, że opłaty covidowe nakładane są na Klientów jedynie w prywatnych placówkach medycznych. Analiza wskazała, że “pacjenci sieciowych centrów medycznych z takimi opłatami raczej się nie spotkają”. Opłaty covidowe wynoszą od 10 do 350 zł. Średnio do usługi medycznej dopłacamy w ostatnim czasie aż 70 zł.

Duże opłaty za nieduże zmiany

Klienci mieli jednak wątpliwości co do tego, czy w istocie do usługi powinna zostać doliczona tak wysoka opłata, jeżeli do ich obsługi w gabinecie medycznym zostało wykorzystanych na przykład tylko kilka maseczek jednorazowych. Opłatom stosowanym przez placówki przyjrzał się więc Prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Aż 3/10 skontrolowanych placówek okazało się rzeczywiście stosować dodatkowe opłaty z tytułu specjalnej obsługi w trakcie pandemii koronawirusa.

Apeluję do wszystkich świadczących różne rodzaje usług, w szczególności do prywatnych gabinetów medycznych, o uczciwość i rzetelne informowanie o cenach i opłatach przed realizacją usług” – wskazał cytowany w komunikacie Prezes UOKiK.

Prezes UOKiK apeluje do konsumentów o rozwagę

W komunikacie Tomasz Chróstny zwrócił się również do konsumentów. Zaleca, byśmy w tym trudnym czasie szczególnie uważnie przyglądali się ofertom różnych placówek medycznych i porównywali je.

Pod pretekstem wystąpienia dodatkowych kosztów niektórzy przedsiębiorcy realizują dodatkowe wynagrodzenie, weryfikujmy zatem całkowitą cenę usługi jeszcze przed jej rozpoczęciem lub podpisaniem umowy” – ostrzega Prezes UOKiK.

Pytajmy o cenę przed usługą, za ich ukrywanie jest kara finansowa

Ważne jest także to, byśmy dbali o własny interes i pytali o cenę usługi każdorazowo jeszcze przed jej wykonaniem. Prawo nakazuje przedsiębiorcy, by podał on jasno cenę usługi i nie ukrywał jej przed Klientem (mówiąc na przykład, że zależy ona od tego, jak zabieg będzie przebiegał).

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:

 

Kredyty przez Internet – wypłata nawet w 1 dzień

 

Pożyczki dostępne w czasie pandemii – aktualne oferty firm

Sytuacje, w których cena usługi podawana jest dopiero po jej wykonaniu, są niedopuszczalne i nielegalne. Nieprawidłowości w tym zakresie są kontrolowane przez Inspekcję Handlową. Na przedsiębiorcę ukrywającego lub zmieniającego cenę usługi po jej wykonaniu może zostać nałożona kara finansowa w wysokości nawet do 20 000 zł.


Źródło:

https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=16450

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

W których krajach zarobimy najwięcej?
Blog
author
Aneta Jankowska
13 października 2018

W których krajach zarobimy najwięcej?

Zostań beta testerem aplikacji mobilnej PeoPay
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
25 sierpnia 2021

Zostań beta testerem aplikacji mobilnej PeoPay

Bank Pekao S.A. udziela finansowego wsparcia dla Pepco Group
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
23 czerwca 2021

Bank Pekao S.A. udziela finansowego wsparcia dla Pepco Group

Norwegian Air Shuttle kontakt – infolinia
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
15 stycznia 2020

Norwegian Air Shuttle kontakt – infolinia

Kredyt konsolidacyjny Brodnica
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
30 grudnia 2022

Kredyt konsolidacyjny Brodnica

Porównaj