Oszustwo “na kwarantannę”

Oszustwo “na kwarantannę”

author
Dominika Byczek
27 lipca 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Kategoria

Dopiero co wczoraj pisaliśmy o oszustwie na Polski Bon Turystyczny, a już media donoszą o nowym oszustwie – tym razem jego ofiarą mogą paść osoby przebywające na kwarantannie. Podpowiadamy, czego się wystrzegać.

Jak donosi weekendowa Gazeta Wyborcza, przestępcy wyłudzający dane osobowe obrali sobie tym razem za cel osoby przebywające na kwarantannie. Najprawdopodobniej podsłuchują kanały policyjne i słyszą dane osobowe podawane policjantom kontrolującym osoby przebywające na kwarantannie.

Jak przebiega oszustwo “na kwarantannę”?

Z tego, co wskazuje Gazeta Wyborcza, wynika, że oszuści namierzają osoby odwiedzane przez funkcjonariuszy policji w celu kontroli ich przebywania na kwarantannie. Zdarzyło się, że do jednej z takich osób tuż po “odwiedzinach” funkcjonariusza zapukała kolejna osoba. Podawała się ona za przedstawiciela sanepidu.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:

 

Pożyczki dla zadłużonych – także z komornikiem

 

Pożyczki bez baz – najlepsze oferty

Mężczyzna powiedział, że przychodzi w celu pobrania wymazów do przeprowadzenia testów na koronawirusa. Ze względu na to, że to rutynowa czynność wobec osób będących na kwarantannie, wiele osób w tej sytuacji nie nabrałoby podejrzeń. Tak też było i tutaj.

Z tego, co napisano w GW, wynika, że przebywający na kwarantannie rzeczywiście nie nabrał podejrzeń i posłusznie wypełnił formularz, w którym wskazał wszystkie swoje wrażliwe dane osobowe:

– imię i nazwisko,
– numer PESEL,
– dane z dowodu osobistego.

Fałszywy pracownik sanepidu formularz zabrał, wymaz pobrał i… wyszedł z mieszkania. Dopiero chwilę później oszukany mężczyzna zorientował się, że mógł to być nie pracownik sanepidu, a oszust wyłudzający dane osobowe.

Wyłudzenie danych osobowych – duże ryzyko

Można się zastanawiać, dlaczego oszuści zainteresowani są danymi osobowymi, a nie oszczędnościami czy biżuterią zgromadzoną w mieszkaniu osoby przebywającej na kwarantannie. Dane osobowe pozwalają bowiem na ukradzenie nam o wiele więcej niż oszczędności trzymanych w gotówce.

Dzięki naszym danym osobowym przestępcy mogą chociażby włamać się na nasze konto i ukraść wszystkie nasze pieniądze. Co gorsza – mogą również wybrać o wiele więcej pieniędzy zaciągając na nasze dane kredyt osobowy.

Dlatego też dane trzeba szczególnie chronić – nasze imię i nazwisko w połączeniu z PESELem w niepowołanych rękach to wystarczająco wiele, by spustoszyć nasze konto i wywołać armagedon w naszym życiu. Aby uchronić się przed kradzieżą danych i ich wykorzystaniem, można uruchomić chociażby alerty BIK, które ostrzegają przed wyłudzeniami.

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bank Światowy – najważniejsze informacje

Bank Światowy zrzesza w swych szeregach aż 189 krajów z całego świata. Działalność tej instytucji nie ogranicza się jedynie do udzielania długoterminowych pożyczek na rzecz państw rozwijających się. Bank aktywnie uczestniczy w działaniach wspierających demokratyzację, rozwój gospodarczy biedniejszych rejonów globu, ochronę zdrowia, środowiska i prawo do edukacji. Więcej szczegółów w naszym dzisiejszym artykule.

author
Halszka Gronek
04 marca 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Rejestr Należności Publicznoprawnych

Rejestr Należności Publicznoprawnych umożliwia zweryfikowanie rzetelności określonych podmiotów. Sposób, zasady wpisywania dłużników oraz tryb korzystania z Rejestru podlega przepisom rozporządzenia Ministra Finansów. Sprawdźmy czym dokładnie jest Rejestr Należności Publicznoprawnych, a także kto może znaleźć się w tej bazie dłużników.

author
Julia Wierciło
24 października 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Materiały budowlane będą jeszcze droższe?

Grupa Polskie Składy Budowlane podała, że ceny bardzo dużej części materiałów budowlanych wzrosły w roku ubiegłym. Marcin Krasoń, analityk z Home Broker twierdzi, że w kolejnych kwartałach należy spodziewać się kolejnych podwyżek cen.

author
Patryk Byczek
14 stycznia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Alior Bank w Płońsku

Alior Bank jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Sprawdzamy placówki i oddziały w Płońsku – dowiedz się, jakie są godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
04 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

ZUS oddział w Kielcach

Zakład Ubezpieczeń Społecznych posiada 39 oddziałów w największych polskich miastach. Sprawdzamy dane oddziału ZUS w Kielcach: kontakt, dane adresowe, infolinię oraz godziny otwarcia.

author
Patryk Byczek
01 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Policja ostrzega przed oszustwami na BLIKa

Pomimo nawet największej czujności można paść ofiarą oszustów. Jak poinformowała Polska Policja, osoby chcące wyłudzić pieniądze znalazły sobie nową metodę okradania niespodziewających się tego internautów. Tym razem do oszustw wykorzystują konta na portalach społecznościowych i BLIKa.

author
Alicja Hirsekorn
29 lipca 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.
Porównaj