Oszustwo na okazję za 1 euro

Oszustwo na okazję za 1 euro

author
Alicja Uzarowicz
25 listopada 2019

Jak donosi polska policja, oszuści korzystający z osiągnięć technologicznych do kradzieży danych osobowych i pieniędzy nie próżnują. Tym razem proponują oni potencjalnym ofiarom okazję za 1 euro – najczęściej zakup jakiegoś przedmiotu. Już dwie osoby z Puław straciły przez cyberprzestępców wszystkie oszczędności.

Polacy uwielbiają poszukiwać okazji do zaoszczędzenia.  Czasami jednak nie jest trudno natknąć się w Internecie na podejrzanie tanie przedmioty. Policja przestrzega, że przestępcy stosują nową metodę oszustwa – na okazję za 1 euro. W jaki sposób uchronić swoje dane i pieniądze przed kradzieżą?

Ze znanych na ten moment informacji wynika, że oszuści korzystający z tej metody nakłaniają niczego niepodejrzewających internautów do samodzielnego przekazania im jego danych karty płatniczej. Warto z ogromną dokładnością sprawdzać oferty, jak i strony, na które dana oferta nas przekierowuje.

Tego rodzaju oszustwo może okazać się bardzo okropne w skutkach. Wiadomo już o dwóch przykładach oszustwa w Puławach. Obu ofiarom oszuści dosłownie wyczyścili konta bankowe. Nie należy ufać zaskakująco niskim cenom, nawet jeżeli Black Friday jest już za rogiem.

Oszustwo na okazję za 1 euro

W przypadku dwóch ofiar oszustwa, które pochodzą z Puław, można wyznaczyć sposób postępowania oszustów. Oba przypadki polegały na tych samych czynnościach, chociaż dotyczyły innych produktów. Zarówno bowiem obuwie, jak i telefon komórkowy, które zainteresowały ofiary, miały kosztować zaledwie 1 euro.

Skuszeni niezwykle rzadko nadarzającą się okazją klienci przy kliknięciu w ofertę celem dokonania zakupu zostali przekierowani na inną stronę internetową. Tam zaś czekała na nich prośba o podanie danych do karty płatniczej i danych osobowych. Zaślepieni świetną okazją klienci wprowadzali swoje dane zgodnie z instrukcją.

Następnie okazało się, że oszuści korzystając z dostarczonych danych zabrali ofiarom wszystkie pieniądze z kont bankowych. Czy istniał jakikolwiek sposób na to, by uniknąć kradzieży? Przede wszystkim należy wnikliwie czytać wszystkie komunikaty i sprawdzać, czy coś przypadkiem nie wygląda podejrzanie.

Jak uchronić się przed oszustwem na okazję za 1 euro?

Poniżej zgromadzone środki ostrożności warto zachować nie tylko w przypadku omawianego oszustwa na okazję za 1 euro, ale przy każdych zakupach w nowym sklepie internetowym. Najczęściej bowiem oszuści stosują podrabiane strony internetowe, które mają wyglądać jak te, które już znamy.

Zatem warto sprawdzać uwagę na pasek adresowy przeglądarki – jeżeli adres strony wygląda dziwnie, a połączenie nie jest szyfrowane (brak kłódki po lewej stronie paska), najlepiej odpuścić okazję i wyjść z tej strony. Zdarza się także, że oszuści umieszczają zegar odliczający czas do końca promocji.

Jedynym celem takiego postępowania jest wywarcie na ofierze presji, żeby jak najszybciej i bez zastanowienia podać dane, których oszuści pożądają. Zatem najlepiej wykazać się cierpliwością oraz podejrzliwością. Istnieją bardzo nikłe szanse, że uczciwa osoba chce sprzedać telefon komórkowy za zaledwie 1 euro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt samochodowy Police
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
28 listopada 2017

Kredyt samochodowy Police

Kto korzysta z mediów społecznościowych w Polsce
Wpisy
author
Patryk Byczek
11 czerwca 2018

Kto korzysta z mediów społecznościowych w Polsce

Polacy spożywają coraz więcej mięsa i cukru
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
25 sierpnia 2019

Polacy spożywają coraz więcej mięsa i cukru

Pożyczki bez zaświadczeń Przeworsk
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
09 października 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Przeworsk

Kara dla Biedronki za oszukiwanie na cenach
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
16 sierpnia 2020

Kara dla Biedronki za oszukiwanie na cenach

Tablet od Providenta
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
21 listopada 2014

Tablet od Providenta

Porównaj