Co to jest polecenie zapłaty?

Co to jest polecenie zapłaty?

author
Dorota Grycko
14 grudnia 2022
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.
Kategoria

W ramach kont osobistych banki zapewniają wiele funkcjonalności, które mają ułatwiać Klientom życie codzienne. Należą do nich między innymi zlecenia stałe i polecenia zapłaty. Podpowiadamy, czym jest polecenie zapłaty i jak z niego skorzystać.

Spis treści:

 1. Czym jest polecenie zapłaty?
 2. Jak uruchomić polecenie zapłaty?
 3. Zalety polecenia zapłaty
 4. Czy polecenie zapłaty jest darmowe?
 5. Polecenie przelewu a polecenie zapłaty - jakie są różnice?
 6. Podsumowanie
Zwiń spis treści

W natłoku codziennych spraw łatwo zapomnieć o jednej z wielu płatności. Brak opłacenia rachunku w terminie może jednak skutkować przykrymi konsekwencjami. Banki mają sposoby, aby tego uniknąć. Wystarczy skorzystać z automatycznego przelewu, takiego jak zlecenie stałe czy polecenie zapłaty. Pozwoli to również zaoszczędzić czas i pieniądze.

Czym jest polecenie zapłaty?

Polecenie zapłaty polega na cyklicznym przekazywaniu na rzecz wybranego odbiorcy należnej mu kwoty. Podmiotem, wobec którego wydajemy zlecenie wykonania transakcji, jest wierzyciel – czyli instytucja, która regularnie wystawia nam rachunek na konkretną sumę. Może to być operator sieci komórkowej, dostawca energii lub placówka siłowni, w której wykupiliśmy abonament. Jest to kolejny bardzo wygodny sposób na płatności. Cały czas jednak wiele osób podchodzi do niego z rezerwą z obawy, że firma, która otrzymuje przy jego pomocy pieniądze może zawyżać kwoty rachunków.

Wystawiając polecenie zapłaty, wypełniamy jedynie specjalny formularz, który stanowi upoważnienie dla instytucji wierzyciela do pobrania z naszego konta określonej sumy pieniędzy. Wierzycielem tym jest każdy podmiot, który wystawia nam regularnie rachunek na konkretną sumę – np. dostawca energii.

Jak uruchomić polecenie zapłaty?

Zanim zdecydujemy się na uruchomienie polecenia zapłaty, musimy upewnić się, czy dany usługodawca, przyjmuje płatności w takiej formie. Mimo tego, że jest to bezpieczna opcja, nadal niewiele firm przyjmuje opłaty w taki sposób. Uruchomienie polecenia zapłaty możliwe jest w banku lub usługodawcy. Wybierając pierwszą opcję, będziemy musieli złożyć specjalny formularz, który stanowi upoważnienie dla instytucji wierzyciela do pobrania z naszego konta określonej sumy pieniędzy.

Decydując się na drugą opcję, będziemy musieli (w większości przypadków) odwiedzić stacjonarną placówkę banku, ponieważ instytucje bankowe wymagają podpisania papierowego dokumentu. Niektóre banki umożliwiają również załatwienie wszystkiego poprzez bankowość elektroniczną (w tym przypadku jednak liczba wierzycieli jest ograniczona).

Co powinno znaleźć się w formularzu polecenia zapłaty?

 • numer rachunek, z którego mają być pobierane pieniądze,
 • dane wierzyciela (numer umowy, identyfikator, numer rachunku usługodawcy),
 • maksymalna kwota pobrana w ramach płatności,
 • wskazanie terminu obowiązywania polecenia zapłaty,
 • określenie sposobu dostarczenia dyspozycji do usługodawcy.

Sprawdź: pożyczka od ręki.

Zalety polecenia zapłaty

 • Gwarancja, że przelew zostanie zrealizowany na czas – wybierając zlecenie stałe, nie musimy się martwić terminami, ponieważ odpowiada za to bank, jego zadaniem jest przelanie pieniędzy w określonym terminie.
 • Brak formalności – nie musimy martwić się formalnościami, ponieważ raz złożona dyspozycja stałego zlecenia, obowiązuje do momentu jej anulowania.
 • Pełna automatyzacja – dzięki stałemu zleceniu, pieniądze automatycznie zostają pobrane z konta we właściwym terminie. Nie musimy nic zatwierdzać.
 • Bezpieczeństwo – wbrew pozorom zlecenie stałe cechuje się dużym bezpieczeństwem, w każdej chwili możemy anulować dyspozycję, bez podania przyczyny.

Czy polecenie zapłaty jest darmowe?

Uruchomienie polecenia zapłaty przeważnie jest darmowe. Niektóre banki pobierają opłatę lub naliczają niewielką prowizję za wykonanie każdej płatności. Kwoty zazwyczaj nie przekraczają kilku złotych. Poniżej przedstawiamy, ile wynosi koszt polecenia zapłaty w wybranych bankach:

 • Bank Millennium – aktywacja i realizacja polecenia zapłaty jest całkowicie bezpłatna,
 • mBank – miesięczna opłata wynosi 2 zł,
 • Pekao – aktywacja i realizacja polecenia zapłaty jest całkowicie bezpłatna,
 • Santander Bank Polska – 10 zł,
 • PKO BP – jeśli wierzyciel ma swój rachunek w PKO BP – 0 zł, w przypadku innych banków – 1 zł.

Polecenie przelewu a polecenie zapłaty - jakie są różnice?

Polecenie przelewu

Polecenie przelewu to nic innego, jak upoważnienie właściciela konta do wykonania pewnej transakcji finansowej przez bank. Na mocy tego polecenia zlecamy więc naszemu bankowi wykonanie przelewu z naszego konta na określoną kwotę i na wcześniej ustalony rachunek odbiorcy. Jednym z najpopularniejszych i powszechnie stosowanych poleceń przelewu jest zlecenie stałe. Jego istotą jest ustalenie dla banku regularnie wychodzących przelewów środków finansowych z naszego konta.

Stałe zlecenie przelewu jest bardzo wygodne w przypadku stałych opłat – np. czynszu za mieszkanie, raty pożyczki lub opłaty abonamentowej. Jeśli więc mamy takie zobowiązania, dobrze jest ustalić takie zlecenie stałe, by mieć pewność, że nie zapomnimy o wykonaniu danej opłaty.

Polecenie zapłaty

Polecenia zapłaty nieco różni się od polecenia przelewu – choć w jego przypadku również mamy do czynienia z regularnie wykonywaną transakcją finansową (najczęściej comiesięczną).

Pierwsza różnica między oboma rodzajami polecenia polega tym, że tutaj przy poleceniu przelewu ustalały kwotę tejże transakcji, a przy poleceniu zapłaty – nie. Druga różnica dotyczy podmiotu, wobec którego wystawiamy polecenie. W przypadku polecenia przelewu jest to zazwyczaj bank, a w przypadku polecenia zapłaty – wierzyciel. Wystawiając polecenie zapłaty, wypełniamy jedynie specjalny formularz, który stanowi upoważnienie dla instytucji wierzyciela do pobrania z naszego konta określonej sumy pieniędzy. Wierzycielem tym jest każdy podmiot, który wystawia nam regularnie rachunek na konkretną sumę – np. dostawca energii.

Podsumowanie

 1. Polecenie zapłaty polega na cyklicznym przekazywaniu na rzecz wybranego odbiorcy należnej mu kwoty.
 2. Podmiotem, wobec którego wydajemy zlecenie wykonania transakcji, jest wierzyciel – czyli instytucja, która regularnie wystawia nam rachunek na konkretną sumę.
 3. Wierzycielem między innymi może być operator sieci komórkowej, dostawca energii lub placówka siłowni, w której wykupiliśmy abonament.
 4. Zanim zdecydujemy się na uruchomienie polecenia zapłaty, musimy upewnić się, czy dany usługodawca, przyjmuje płatności w takiej formie.
 5. Uruchomienie polecenia zapłaty możliwe jest w banku lub usługodawcy.
 6. Uruchomienie polecenia zapłaty przeważnie jest darmowe. Niektóre banki pobierają opłatę lub naliczają niewielką prowizję za wykonanie każdej płatności.
author
Dorota Grycko
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Alior Bank w Andrychowie

Alior Bank jest jednym z największych banków detalicznych w naszym kraju. Sprawdzamy oddziały i placówki w Andrychowie – zapoznaj się z godzinami otwarcia, danymi kontaktowymi i opiniami.

author
Aleksandra Gościnna
11 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Jak obliczyć ratę kredytu gotówkowego?

Raty kredytu gotówkowego nie są jedynie odpowiednią częścią pożyczonej od banku sumy. Należy do nich doliczyć szereg innych opłat, takich jak marża, stawka referencyjna, prowizja czy ubezpieczenie. Sprawdziliśmy więc, w jaki sposób obliczyć dokładną ratę kredytu gotówkowego. 

author
Halszka Gronek
15 marca 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

ULTIMA RATIO – e-sąd dla przedsiębiorców

ULTIMA RATIO to krok milowy w dziejach polskiego wymiaru sprawiedliwości.  Pierwszy elektroniczny sąd polubowny rozpocznie są działalność w kwietniu przyszłego roku. Obecnie przeprowadzane są symulacje rozpraw. Sprawdziliśmy wszystkie najważniejsze informacje na temat tego projektu.

author
Halszka Gronek
03 grudnia 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Majowa sprzedaż kredytów w Polsce – Newsletter BIK

W maju 2019 roku Biuro Informacji Kredytowej odnotowało znaczącą podwyżkę kwotową wszystkich zaciągniętych przez Polaków kredytów w porównaniu do maja ubiegłego roku. Co istotne, wzrost ten dotyczy wszystkich grup produktowych – zarówno kart czy limitów kredytowych, jak i kredytów mieszkaniowych, gotówkowych oraz ratalnych. Jak dokładnie rozkładała się majowa sprzedaż kredytów w Polsce?

author
Halszka Gronek
12 lipca 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Kasa Stefczyka Lipno

Kasa Stefczyka jest największą w naszym kraju kasą oszczędnościową-kredytową. W całej Polsce instytucja świadczy usługi blisko 1 mln Klientów. Sprawdź placówkę Kasy Stefczyka w Lipnie – adres, numer telefonu, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Patryk Byczek
17 października 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Nie będzie zniesienia limitu składek ZUS

Liczny sprzeciw ze strony przedstawicieli sejmu przekreślił szanse na zniesienie limitu składek ZUS. Reprezentujący wnioskodawców zapowiedział, iż projekt ustawy nie trafi do sejmu celem poddania go głosowaniu. To dobra informacja nie tylko dla polskich przedsiębiorców, lecz także pracowników i emerytów. 

author
Halszka Gronek
21 listopada 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Porównaj