Strona główna Wpisy Inne Kto jest patronem rzeczy zagubionych?

Kto jest patronem rzeczy zagubionych?

dominika
Dominika Sobieraj
27 lipca 2018

Zgubione dokumenty, pieniądze, cenne przedmioty pozostawione na przystankach komunikacji miejskiej… niemal każdy z nas choć raz w życiu nieodwracalnie utracił ważną dla siebie rzecz. W takich sytuacjach można skierować się do patrona rzeczy zagubionych i poprosić o pomoc w odnalezieniu zguby. Sprawdź, kto i dlaczego został patronem rzeczy zaginionych.

Patronem rzeczy zaginionych jest Ferdynand Bulonne, znany szerzej pod swoim zakonnym imieniem jako święty Antoni. Najczęściej mówi się o nim “święty Antoni z Padwy”, ale właściwie w Padwie spędził jedynie ostatni rok swojego życia – urodził się w 1195 roku w Lizbonie, a potem wędrował między innymi po Maroku, Włoszech i Francji.

Św. Antoni od początku swojego życia chciał być związany z Bogiem. W ramach studiów wybrał kierunek teologiczny, po czym przyjął święcenia kapłańskie. W pewnym momencie życia był świadkiem dramatycznego zdarzenia – pogrzebu brutalnie zamordowanych franciszkanów. To wydarzenie było dla niego bodźcem do wstąpienia do tego zakonu. To właśnie w nim Ferdynand przyjął imię Antoni.

Jako zakonnik z całego serca chciał szerzyć Ewangelię wśród niewierzących, nawet jeżeli karą za to miałaby być utrata życia. Szybko stał się rozpoznawalny jako znakomity kaznodzieja. Był doskonałym mówcą i gromadził wokół siebie gigantyczne tłumy. Swoje kazania musiał przenosić na publiczne place, ponieważ wierni nie mieścili się w Kościołach.

Dlaczego św. Antoni jest patronem rzeczy zaginionych?

Przekazy głoszą, że ma to związek z pewną sytuacją w życiu kaznodziei. W pewnym momencie swojego życia św. Antoni pracował jako profesor teologii na uniwersytecie. Do pełnienia roli wykładowcy rzetelnie się przygotowywał i za każdym razem spisywał swoje wykłady na piśmie, by potem móc je wygłaszać przed studentami.

Wedle dawnego zwyczaju każdemu profesorowi towarzyszył młody brat, który miał za zadanie pomagać w przygotowaniach do zajęć. Nowicjusz współpracujący ze świętym Antonim pewnego razu zdecydował się na niechlubny krok – ukradł wykładowe notatki świętego Antoniego i chciał wydać je pod swoim nazwiskiem w formie książki.

Święty Antoni szybko zorientował się, że jest to sprawka sił nieczystych i rozkazał szatanowi oddać notatki. Gdy uciekający mężczyzna próbował przejść przez most, diabeł stanął mu na drodze i zaczął z siekierą w ręku grozić mu zabiciem i wrzuceniem ciała do rzeki. Przestraszony brat natychmiast zdecydował się odnieść świętemu Antoniemu ukradzione zapisy wykładów.

W ten oto sposób święty Antotni, jako ten, który siłą swojej wiary spowodował, że zagubiona rzecz do niego wróciła, został mianowany patronem rzeczy zagubionych. Modlitwa do tego świętego z pewnością może pomóc w odnalezieniu tego, co wydawać by się mogło – przepadło już na wieki.

Jak modlić się do świętego Antoniego? 

“Święty Antoni! Wielką łaską obdarzył Cię Bóg, czyniąc patronem rzeczy zgubionych i skradzionych. 

Stroskany przychodzę do Ciebie ufając, że pomożesz mi w odnalezieniu rzeczy zgubionej, której bezskutecznie szukam. Wspomnij na to, jak wielką łaskę Bóg wyświadczył Tobie, posyłając do Ciebie wszystkich strapionych, ufających, że Twojej modlitwie Bóg niczego nie odmówi.

Jakże często się działo, że za Twoim wstawiennictwem umarli otrzymywali życie, błądzący – dobrą radę, uciśnieni – pociechę, opętani – uwolnienie, trędowaci – oczyszczenie, więźniowie – wolność, podróżujący – pewność życia, kalecy zdrowie, okradzeni – swój majątek, znajdujący się w niebezpieczeństwie – ocalenie, a wszyscy cierpiący – pomoc i pociechę. Także dzisiaj wszędzie doznajemy owoców Twego wstawiennictwa u tronu Bożego.

Wyjednaj mi łaskę, abym ja także był jednym z tych, którzy doznali Twojej pomocy. Polecam Twej opiece to co mi skradziono, a jeżeli zgadzam się to z wolą Bożą, to spraw, abym to otrzymał i mógł znowu cieszyć się tym ku Twojej chwale. Amen.”

Udostępnij

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Andrzej Andrzejewski
Andrzej Andrzejewski
2021-04-18 07:40:02
Pomylona jest data urodzin Sw.Antoniego napisane jest 1995 a powinno być 1195rok
Julia
Julia
2021-04-15 21:49:58
Sw Antoni proszę Ciebie, aby ją odnalazłam mój zagubiony paszport
Ala
Ala
2021-04-13 15:37:34
Św.antoni proszę aby odnalazł się okulary mojego syna
Stasia Kozakowska
Stasia Kozakowska
2021-03-17 06:47:26
Sw Antoni z całego serca dziękuję Tobie że paczka szczęśliwie dotarła do córki
Arleta Kozakowska
Arleta Kozakowska
2021-03-17 06:44:31
Sw Antoni proszę Ciebie aby córka moja znalazła swoje ulubione rękawiczki

Podobne artykuły

Promocja: „Jedziemy z tym – edycja III” w PKO BP
Promocje bankowe
patryk
Patryk Byczek
05 października 2021

Promocja: „Jedziemy z tym – edycja III” w PKO BP

Pożyczki bez BIK Szczecinek
Wpisy
aleksandra
Aleksandra Gościnna
27 lutego 2021

Pożyczki bez BIK Szczecinek

PKO BP w Szczecinie
Oddziały
aleksandra
Aleksandra Gościnna
09 sierpnia 2019

PKO BP w Szczecinie

Koniec cyfrowych portfeli od Visa i Mastercard?
Bez kategorii
halszka
Halszka Gronek
19 sierpnia 2019

Koniec cyfrowych portfeli od Visa i Mastercard?

Poczta Polska i Amazon rozwijają współpracę
Bez kategorii
patryk
Patryk Byczek
05 marca 2021

Poczta Polska i Amazon rozwijają współpracę

Bank Pekao w Ostródzie
Oddziały
patryk
Patryk Byczek
19 lipca 2019

Bank Pekao w Ostródzie