Tylko w pierwszym półroczu 2019 roku oddziały bankowości korporacyjnej Banku Pekao S.A. udzieliły kredytów na kwotę ponad 77 mld złotych brutto. Wynik ten oznacza wzrost portfela na poziomie 8% względem analogicznego okresu ubiegłego roku. Co więcej, sprzedaż kredytów firmowych w Pekao była największa w całym segmencie polskiego rynku. 

Autor: Halszka Gronek
Dodano: 23.08.2019
Udostępnij:

We wtorek 20 sierpnia 2019 roku Bank Pekao S.A. opublikował oficjalne wyniki sprzedażowe w zakresie bankowości korporacyjnej za okres I półrocza br. Jak wynika z raportu, Pekao osiągnęło najwyższy zysk brutto segmentu korporacyjnego w polskim sektorze bankowym. Oznacza to, że pracownikom sekcji biznesowej banku udało się udzielić kredytów o łącznie najwyższej kwocie spośród wszystkich banków komercyjnych działających na polskim rynku.

Na koniec pierwszego półrocza bieżącego wartość portfela kredytów dedykowanych przedsiębiorcom w Banku Pekao S.A. przekroczyła próg 77 mld zł. Wynik ten jednoznacznie wskazuje na wzrost sprzedaży kredytów firmowych w wysokości 8% w porównaniu do wyników na koniec czerwca 2018 roku. Co więcej, po uwzględnieniu kluczowych kredytów korporacyjnych poprawa sprzedaży osiągnęła poziom aż 10%. W raporcie czytamy, iż do nowych klientów korporacyjnych trafiło 1,5 mld zł, a kwotą 2 mld zł sfinansowano nowe projekty samorządowe.

"

Mamy kompetencje na polskim i międzynarodowym rynku w zakresie finansowania dużych, złożonych transakcji oraz finansowania specjalistycznego – fuzji i przejęć, finansowania strukturalnego czy wykupów lewarowanych. To pozwala nam utrzymywać i umacniać pozycję lidera w bankowości korporacyjnej.

– tłumaczy Tomasz Styczyński, wiceprezes Banku Pekao nadzorujący działalność Pionu Bankowości Korporacyjnej, Rynków i Bankowości Inwestycyjnej.

Lider na wielu polach 

W najnowszym komunikacie Pekao S.A. czytamy, iż bank nie tylko wygenerował najwyższy zysk brutto bankowości korporacyjnej wśród wszystkich banków komercyjnych działających na polskim rynku, lecz także osiągnął jeden z najwyższych wolumenów depozytów klientów korporacyjnych. Pozycja lidera w zakresie obsługi klientów biznesowych nie wynika oczywiście z przypadku. Dzięki 90-letniemu doświadczeniu bank zapracował sobie na zaufanie klientów, dzięki czemu wielu z nich zdecydowało się powierzyć finanse własnej firmy właśnie ekspertom z banku Pekao.

"

Naszą mocną stroną jest również bankowość transakcyjna, trade finance i usługi powiernicze. We wszystkich tych obszarach wypracowujemy konsekwentne wzrosty. Nie tylko zapewniamy bieżące finansowanie rozwoju polskich firm, ale też wspieramy ich ekspansję międzynarodową.

– dodaje cytowany wyżej Tomasz Styczyński.

Nie da się ukryć, iż ogromne zyski Banku Pekao S.A. są zasługą udziału instytucji w finansowaniu największych przedsięwzięć w Polsce. W gronie prestiżowych transakcji, które kredytował bank Pekao, znajduje się między innymi budowa najwyższego kompleksu biurowego w Unii Europejskiej (VARSO) czy zakup hotelu Sheraton w Warszawie przez Patron Capital Partners. Poza tym Bank Pekao S.A. finansował eksploatację złóż na Morzu Norweskim przez Grupę Lotos i budowę największej farmy wiatrowej w Polsce.


Sprawdź najważniejsze informacje o kredycie obrotowym dla firm.

Wsparcie polskich firm to podstawa

Bank Pekao S.A. utrzymał pozycję niedoścignionego lidera rynku średnioterminowych emisji obligacji dla przedsiębiorstw na polskim rynku. Na koniec II kwartału bieżącego roku Pekao był w posiadaniu ponad 20% udziałów w rynku wyemitowanych nieskarbowych papierów dłużnych ogółem – w tym aż 21 % właśnie w segmencie organizacji emisji obligacji korporacyjnych. Ponadto Pekao plasuje się na pierwszym miejscu pod względem obsługi i finansowania polskiego sektora publicznego, w tym projektów i inicjatyw na poziomie samorządowym. 

Pekao może pochwalić się również atrakcyjną i kompleksową ofertą biznesową w zakresie faktoringu i leasingu. Tylko w pierwszym półroczu bieżącego roku bank odnotował 45-procentowy wzrost dochodów w obszarze udzielonego factoringu. Średni wolumen był wyższy aż o 60%. Równie imponująca (i dwucyfrowa!) okazała się być także dynamika wzrostu dochodów z leasingu (+19% rdr.) przy szybko rosnącym wolumenie średnim (+26% rdr.).

Warto dodać, iż niezwykle ważnym obszarem bankowości korporacyjnej w Banku Pekao S.A. jest wsparcie przedsiębiorstw w ekspansji zagranicznej. W tym celu bank nawiązał współpracę z Polskimi Izbami Handlowymi za Granicą i kontynuował partnerskie działania z bankiem Gospodarstwa Krajowego oraz Korporacją Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. Dzięki nawiązanym kontraktom z największymi instytucjami państwa Pekao stworzył unikalne i innowacyjne produkty firmowe pozwalające polskim przedsiębiorcom wyjść poza polski rynek. 


Prowadzisz firmę? Sprawdź składki ZUS na 2020 rok.


Źródła:
https://media.pekao.com.pl/pr/457367/wartosc-portfela-kredytow-dla-firm-ponad-77-mld-zl-i-najwyzszy-zysk-br

Komentarze