Kredyt samochodowy czy gotówkowy – który wybrać?

Kredyt samochodowy czy gotówkowy – który wybrać?

author
Julia Wierciło
09 marca 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Aby sfinansować zakup samochodu, mamy do wyboru kilka różnych rozwiązań. Wśród nich możemy wyróżnić kredyt samochodowy i kredyt gotówkowy. Każdy z nich będzie odpowiedni pod innym względem, w zależności od naszych potrzeb. Sprawdźmy, czym różni się kredyt samochodowy od kredytu gotówkowego.

Spis treści:

 1. Kredyt samochodowy czy kredyt gotówkowy?
 2. Kredyt samochodowy - tylko na konkretny cel
 3. Kredyt gotówkowy - pieniądze na dowolny cel
 4. Zalety kredytu samochodowego i gotówkowego
 5. Wady kredytu samochodowego i gotówkowego
 6. Podsumowanie
Zwiń spis treści

Kredyt samochodowy czy kredyt gotówkowy?

Wybór pomiędzy kredytem samochodowym a kredytem gotówkowym uzależniony jest od indywidualnych potrzeb. Należy wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw, stworzyć analizę korzyści. W przypadku chęci zakupu samochodu z salonu, korzystniejszą opcją może być kredyt samochodowy.

Nie tylko ze względu na dodatki, które możemy otrzymać, ale także na naszą wygodę np. brak konieczności załatwienia formalności kredytowych samodzielnie. Różnica oprocentowania także powinna zwrócić naszą uwagę. Różnica pomiędzy kredytem samochodowym i gotówkowym może wynosić 4-5 %. Czyni ona kredyt samochodowy tańszym.

Jeśli jednak zdecydujemy się na kupno używanego samochodu, być może warto rozważyć kredyt gotówkowy. Pod względem elastycznego finansowania oraz braku dodatkowych zabezpieczeń wymaganych przez bank, zyskuje niemałą przewagę.  Przy takiej opcji należy pamiętać o wymaganych stałych dochodach, których źródłem jest najczęściej umowa o pracę. W przeciwieństwie do kredytu samochodowego, w przypadku kredytu gotówkowego właścicielem auta zawsze jest kredytobiorca, a nie bank.

Oferty można porównać w rankingu kredytów gotówkowych lub sprawdzić opcję pożyczki na raty.

W niniejszym artykule najpierw opiszemy pokrótce oba te produkty, a na końcu artykułu zestawimy wady i zalety każdego z nich.

Kredyt samochodowy - tylko na konkretny cel

Na czym polega kredyt samochodowy? Jest to rodzaj finansowania, jednak pieniądze możemy przeznaczyć tylko na konkretny cel. W tym wypadku jest to kupno pojazdu, jednak nie jesteśmy ograniczeni wyborem wyłącznie samochodu osobowego. Możemy również starać się o finansowanie:

 • samochodu ciężarowego,
 • motocykli,
 • quadów lub skuterów,
 • przyczepy kempingowej lub przyczepy,
 • jachtu, łodzi motorowerowej,
 • minibusa do 3,5 t DMC.

Poprzez kredyt możemy starać się o zakup używanych pojazdów od osób prywatnych bądź pochodzących z komisu, ale także nowych pojazdów z salonów.

Kredyt samochodowy i jego zabezpieczenie

W przypadku kredytu samochodowego należy pamiętać, że wymagane będzie zabezpieczenie dla banku. W przypadku kredytu gotówkowego taka forma gwarancji spłaty nie jest konieczna. W kredycie na samochód używany, najczęściej wykorzystywanymi formami zabezpieczenia są:

 • zastaw rejestrowy,
 • przywłaszczenie na zabezpieczenie,
 • cesja praw z polisy AC,
 • weksel in blanco,
 • depozyt karty pojazdu.

Warunki otrzymania kredytu na samochód

Wnioski dotyczące kredytów są rozpatrywane indywidualnie. Aby otrzymać kredyt samochodowy, należy spełnić odpowiednie warunki. Nie są one jednak bardzo wymagające, a środki są przyznawane:

 • osobom fizycznym oraz przedsiębiorcom,
 • na stosunkowo nowy samochód,
 • po przedstawieniu zaświadczenia o dochodach i wkładu własnego,
 • po uzupełnieniu dokumentów i parametrów pojazdu (np. cena, rocznik, model).

Kredyt gotówkowy - pieniądze na dowolny cel

Jeśli chodzi o kredyt gotówkowy, otrzymane pieniądze możemy wykorzystać w dowolny sposób. Obojętnie czy będzie to remont, zakup nieruchomości lub samochodu. Bank nie będzie sprawdzał w jakim celu pożyczyliśmy daną kwotę.

Stan pojazdu, na który chcemy przeznaczyć otrzymane środki, także jest bez znaczenia. Nie ma to także wpływu na oprocentowanie. Warunkiem, który należy spełnić jest spłata w terminie wskazanym w umowie kredytowej. Sprawdź przykłady ofert na kredyt samochodowy bez zabezpieczeń.

Czego potrzebujemy do otrzymania kredytu gotówkowego?

 • dobra zdolność kredytowa,
 • dowód osobisty,
 • zaświaczenie o dochodach.

Zalety kredytu samochodowego i gotówkowego

Żeby podjąć dobrą dla siebie decyzję, przyjrzyj się głównym zaletom obu opisywanych w tym artykule produktów. Najpierw wskazujemy zalety kredytu gotówkowego, a następnie samochodowego.

Zalety kredytu gotówkowego:

 • możliwość załatwienia formalności przez internet, np. kredyt online,
 • prostsza droga do otrzymania kredytu,
 • brak konieczności wkładu własnego,
 • kupujący nie musi współdzielić pojazdu z bankiem,
 • brak konieczności wykupienia polisy AC,
 • bank nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń.

Zalety kredytu samochodowego:

 • pracownik salonu pilnuje formalności, które związane są z udzieleniem kredytu samochodowego,
 • niższe oprocentowanie w przypadku nowych aut,
 • akceptowalne są różne źrodła dochodów,
 • możliwe są dodatkowe korzyści np. zniżka na ubezpieczenie.

Wady kredytu samochodowego i gotówkowego

Oba analizowane w tym artykule produkty mają również wady, na które warto zwrócić uwagę przed zaciągnięciem któregokolwiek z nich. Sprawdź główne wady kredytu gotówkowego i samochodowego.

Wady kredytu gotówkowego:

 • samodzielne dopilnowanie formalności dotyczących kredytu,
 • brak ulg w obszarze ubezpieczeń,
 • wyższe oprocentowanie.

Wady kredytu samochodowego:

 • bank zazwyczaj wymaga środków na wkład własny,
 • pieniądze można przeznaczyć tylko w konkretnym celu,
 • dodatkowe ubezpieczenie,
 • wymagana jest polisa AC.

Podsumowanie

 1. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który z kredytów (samochodowy czy gotówkowy) jest lepszy.
 2. Przy kredycie gotówkowym najlepiej pozostać wtedy, kiedy mamy na celu finansowanie zakupu starszego samochodu.
 3. Przy pomocy kredytu samochodowego najczęściej dokonuje się zakup auta nowego.
 4. Warto wiedzieć, że przy kredycie samochodowym praktycznie zawsze wymagane jest zabezpieczenie.
 5. Jest kilka rodzajów kredytów samochodowych (np.: ratalny, balonowy).
 6. Kredyt gotówkowy daje nam większe możliwości dysponowania pieniędzmi – za pieniądze z kredytu możemy kupić nie tylko same auto, ale także akcesoria do niego (np.: zapasowe koła).
 7. Najkorzystniejszy kredyt to ten, przy którym rzeczywista roczna stopa oprocentowania jest najniższa. Warto więc zwrócić uwagę na oprocentowanie kredytu samochodowego czy oprocentowanie kredytu gotówkowego.
 8. Kredyty gotówkowe najczęściej zaciągane są na kwoty mniejsze niż kredyty samochodowe.
 9. Zakup samochodu można bez przeszkód sfinansować kredytem gotówkowym i kredytem samochodowym. Wybór jednego z tych produktów należy do nas.
 10. Udzielenie kredytu samochodowego i gotówkowego zależy zawsze od indywidualnej oceny zdolności kredytowej.
author
Julia Wierciło
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Polska koniunktura – stan na październik 2019

Oczekiwania co do przyszłości polskiej gospodarki rysują się w coraz ciemniejszych barwach. Pod względem wskaźników koniunkturalnych tradycyjnie najgorzej wiedzie się w usługach. Nie najlepsze nastroje wiążą się także z sytuacją w polskim handlu detalicznym. Jakie są perspektywy dla polskiego biznesu? Sprawdzamy opinię Konfederacji Lewiatan opartą na najnowszych. Danych GUS-u.

author
Halszka Gronek
23 października 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Ile zarabia aptekarz?

Farmaceuta to osoba która swój zawód realizuje głównie w punktach aptecznych. To jednak nie jest jedyne miejsce, gdzie mogą pracować osoby z takim wykształceniem. Sprawdzamy, ile zarabiają farmaceuci.

author
Sandra Tessmer
07 października 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Podstawowy rachunek płatniczy Bank Pocztowy

Podstawowy rachunek płatniczy to zupełnie bezpłatne konto dla osób, które nie posiadają innego konta w banku. Zgodnie z unijną dyrektywą tego typu produkt finansowy będzie musiał być oferowany przez każdy polski bank i SKOK maksymalnie od 8 sierpnia. Sprawdź ofertę podstawowego rachunku płatniczego w Banku Pocztowym.

author
Dominika Byczek
25 lipca 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

eParagon na stacjach Orlen – usługa dla klientów PKO BP

Ruszył kolejny etap pilotażu projektu eParagon. Z usługi skorzystać mogą klienci bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego na wszystkich stacjach własnych Polskiego Koncernu Naftowego Orlen. Partnerem technologicznych programu eParagon jest Krajowa Izba Rozliczeniowa. 

author
Halszka Gronek
24 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Plebiscyt Złoty Bankier 2017

Złoty Bankier, to tytuł, o który zawalczą najlepsze banki. Internetowe głosowanie w plebiscycie jest już możliwe i potrwa do 2 kwietnia. Internauci mogą zagłosować m. in. w kategorii najlepszy spot reklamowy czy bank wrażliwy społecznie.  

author
Aneta Jankowska
14 marca 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Komornik Sądowy Elżbieta Suchonek

Jeżeli nie spłacamy naszych zobowiązań, sprawa może trafić do Komornika Sądowego. Sprawdź co możesz zrobić, gdy zostanie wszczęta egzekucja komornicza.

author
Dominika Byczek
30 czerwca 2022
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj