PIT po terminie – jak uniknąć kary?

PIT po terminie – jak uniknąć kary?

author
Halszka Gronek
03 maja 2019

W dniu 30 kwietnia bieżącego roku upłynął ostateczny termin na złożenie deklaracji podatkowych za zeszły rok. O ile podatnicy rozliczający się na formularzach PIT-37 lub PIT-38 nie mają się o co martwić, o tyle pozostali, którzy nie odesłali deklaracji w terminie, będą mieć problemy. 

Ostateczny termin na wypełnienie deklaracji podatkowych minął wraz z końcem dnia 30 kwietnia (wtorek). Nie wszyscy jednak zmuszeni byli do wypełnienia odpowiednich formularzy i nadania ich do właściwego urzędu. Ci z nas, którzy rozliczają się na podstawie druku PIT-37 lub PIT-38, wcale nie musieli wypełniać papierków – nowy zelektronizowany system zrobił to za nich.

Pozostali jednak, czyli podatnicy rozliczający się na podstawie PIT-36, PIT-36L czy PIT-39, musieli dotrzymać wyżej wskazanego terminu. Póki co system nie wypełnia za nich deklaracji, choć niewykluczone, że zmieni się to w najbliższej przyszłości. Podatnicy ci, jeśli nie rozliczyli się z dochodu za zeszły rok, będą mogli spodziewać się kar. Urzędy skarbowe bywają bezwzględne wobec spóźnialskich. 

Jak podało Ministerstwo Finansów:

"

Podatnicy, którzy stale nie przestrzegają swoich obowiązków i przesyłają deklarację po terminie powinni być przygotowani na ewentualną grzywnę. Przepisy dopuszczają nałożenie wysokich kar. W praktyce najczęściej są to kwoty w granicach kilkuset złotych.

Automatyczne wypełnianie deklaracji PIT

Już 15 lutego bieżącego roku Ministerstwo Finansów udostępniło polskim podatnikom ich wstępnie wypełnione deklaracje podatkowe. Ułatwienie to dotyczyło jedynie formularzy PIT-37 i PIT-38. Chodzi więc o podatników, którzy uzyskują dochody z tytułu umów o pracę, dzieło, zlecenie, z praw autorskich, emerytur, rent, bądź też uzyskują dochody kapitałowe. 

Wyżej wskazana grupa podatników została właściwie zwolniona z obowiązku wypełniania deklaracji e-PIT. Wraz z końcem kwietnia zeznanie przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową zostało automatycznie zaakceptowane. Do tego czasu podatnik miał możliwość fakultatywnego wprowadzenia zmian, poprawek i odpisów, takich jak na przykład wskazanie beneficjenta 1% podatku. 

Przywilej automatycznego wypełnienia deklaracji nie dotyczył jednak podatników rozliczających się na podstawie odrębnych formularzy. Mowa między innymi o drukach PIT-36, PIT-36L czy PIT-39. Ta grupa płatników zmuszona była samodzielnie wypełnić niezbędne dokumenty i złożyć je w urzędzie w terminie do 30 kwietnia bieżącego roku. Jeśli tak się nie stało, podatnik może spodziewać się kary. 


Sprawdź, jakie są zasady bezpiecznego pożyczania. 

Jak uniknąć kary za spóźniony PIT?

Nie każdy z nas wie, iż polskie przepisy dopuszczają możliwość uniknięcia kary za niewypełnienie i niewysłanie do US deklaracji w odpowiednim czasie. By uciec przez karą grzywny, wystarczy złożyć tak zwany czynny żal. Chodzi o oficjalne przyznanie się przed urzędem do popełnionego błędu (niedostarczenia gotowego zeznania podatkowego w terminie).

Czynny żal to nic innego, jak formalne i oficjalne pismo, w którym osoba składająca deklarację po terminie wyjaśnia urzędowi skarbowemu powód spóźnienia. Jak dodaje resort finansów, razem z pismem dotyczącym czynnego żalu koniecznie należy dostarczyć wypełnioną deklarację, a także odpowiednią kwotę podatku wraz z odsetkami (o ile zeznanie przewiduje dopłatę).

Co niezwykle istotne, czynny żal trzeba złożyć jak najszybciej. Pismo będzie skuteczne tylko od momentu w którym urząd skarbowy wezwie spóźnialskiego podatnika do wyjaśnień. Podobna sytuacja będzie miała miejsce wtedy, gdy urząd nie zdąży jeszcze dostarczyć wezwania do podatnika, lecz będzie już w trakcie postępowania. Wówczas także czynny żal na wiele się nie zda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO BP w Pszowie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
12 sierpnia 2019

PKO BP w Pszowie

Pożyczki NOVUM – dla klientów KRUKa
Pod Lupą
autor wpisu
Tadeusz_Miziak
08 grudnia 2016

Pożyczki NOVUM – dla klientów KRUKa

Karta ze zmiennym kodem weryfikacyjnym
Wpisy
autor wpisu
Monika_Lis
18 maja 2015

Karta ze zmiennym kodem weryfikacyjnym

Idea Bank wyniki III kwartał 2020
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
28 października 2020

Idea Bank wyniki III kwartał 2020

Profi Credit w Białymstoku
Wpisy
author
Dominika Sobieraj
05 czerwca 2019

Profi Credit w Białymstoku

Pionowe karty do „Konta Tak” w Bankach Spółdzielczych
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
18 listopada 2019

Pionowe karty do „Konta Tak” w Bankach Spółdzielczych

Porównaj