Polacy coraz chętniej wybierają biura podróży. W pierwszej połowie 2018 roku, na taką organizację swoich wakacji postawiło prawie 4 mln z nas.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 27.08.2018
Udostępnij:

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TGF) przeanalizował urlopowe upodobania Polaków. Okazuje się, że o 14%, w porównaniu rok do roku, wzrosła liczba osób, które w pierwszych 6 miesiącach 2018 roku, wybrały wyjazdy z biur podróży.

Wnioski z badania TFG:

– wycieczki czarterowe wykupiło 1,4 mln turystów – to o 36% więcej niż w 2017 roku

– najczęściej jeździmy na wyjazdy krajowe i do państw ościennych – 45% sprzedanych wycieczek to wyjazdy na terenie Polski i krajów sąsiednich, 38% to wyjazdy do krajów europejskich i pozaeuropejskich z transportem lotniczym, czarterowym, a pozostałe 17% stanowią wyjazdy zagraniczne bez transportu czarterami

– najwięcej wycieczek zostało sprzedanych od kwietnia do czerwca oraz w styczniu

– coraz częściej wybieramy oferty “first minute"

Dyrektor TFG, Renata Mentlewicz wyjaśnia, że aktualnie widoczny jest trend, w którym biura podróży coraz częściej zawierają umowy obejmujące mniejszą liczbę osób. 

Dane pokazują spadek liczby klientów przypadających na jedną wycieczkę. A to potencjalnie może oznaczać, że biura podróży postanowiły zawalczyć również o młodych, podróżujących nie z rodziną, ale samodzielnie lub w gronie znajomych i zaczęły adresować do nich swoją ofertę – tłumaczy dyrektor TFG.

Czym jest Turystyczny Fundusz Gwarancyjny?

To instytucja powołana w grudniu 2016 roku. Jej celem jest zapewnienie dodatkowych środków, na wypadek niewypłacalności przedsiębiorcy turystycznego, w sytuacji gdy touroperator nie może zapewnić kontynuacji imprezy turystycznej lub powrotu swoich klientów do kraju, a środki z I filaru okazują się niewystarczające lub gdy środki z zabezpieczenia finansowego biura podróży nie wystarczają na pokrycie wszystkich roszczeń zgłoszonych przez jego klientów w związku z niezrealizowanymi wyjazdami (w całości lub części).

Środki na wypłaty TFG gromadzi ze składek uiszczanych przez touroperatorów. 

Komentarze