PKO BP ostrzega przed oszustami na portalu społecznościowym
Największy bank w Polsce ostrzega Klientów przed cyberprzestępcami wysyłającymi fałszywe wiadomości za pośrednictwem portalu Facebook i aplikacji Messenger. Oszuści działają metodą „na znajomych”, pod których się podszywając próbują wyłudzić pieniądze.
Internetowi oszuści starają się zdobyć od Klientów banku kod BLIK, co może skutkować stratą bardzo dużej ilości pieniędzy. Najczęściej chodzi o bardzo pilną i szybką pożyczkę na nagłą potrzebę z obietnicą, że dług zostanie uregulowany jak najszybciej.
Jak zareagować
Oszuści, którzy przejęli lub podrobili konto jednego z naszych znajomych na Facebooku, proszą najczęściej o pożyczenie kilkuset złotych „na już” tłumacząc się rozładowującym się telefonem i podbramkową sytuacją. O problemie informował już operator BLIKa, Polski Standard Płatności, lecz to nie rozwiązało problemu. Dlatego też akcję stara się nagłaśniać największy bank w Polsce.
Jeżeli któryś z Klientów jakiegokolwiek banku otrzymał podobną wiadomość na platformie Facebook to w pierwszą czynnością powinien być kontakt telefoniczny do faktycznego nadawcy wiadomości. Na tym etapie można rozwiać wszystkie wątpliwości i jednocześnie ostrzec właściciela konta o sytuacji, która dzieje się bez jego wiedzy. W ten sposób uratujemy swoje pieniądze, a także pieniądze innych osób, do których cyberprzestępcy również mogą kierować swoje wiadomości. Warto również zadzwonić na infolinię naszego banku i poinformować go o tym, że ktoś próbował wyłudzić dane z naszego konta.
Jak się zabezpieczyć
Warto wiedzieć, że na portalu społecznościowym Facebook Użytkownicy mogą włączyć opcję uwierzytelniania dwustopniowego. To rozwiązanie w bardzo dużym stopniu przeszkodzi internetowym oszustom w zalogowaniu się do naszego konta, ponieważ oprócz adresu e-mail (lub nazwy użytkownika) i hasła należy podać również wygenerowany kod potwierdzający logowanie, który właściciel konta otrzyma w wiadomości SMS przesłanej na podanych w ustawieniach konta numer telefonu.
PKO BP
Bank jest największą i najpopularniejszą instytucją bankową w Polsce. Zysk netto PKO w 2017 roku wyniósł ponad 3 104 000 000 złotych. złotych. Pod koniec trzeciego kwartału ubiegłego roku grupa wypracowała zysk na poziomie ponad 1 042 000 000 złotych. W roku ubiegłym PKO BP odnotował 3 741 000 000 złotych skonsolidowanego zysku netto. Oznacza to wynik o 20,5% wyższy od wyniku odnotowanego w roku poprzednim. W 2018 roku roku bank posiadał łącznie 1155 oddziałów, z czego 1113 to oddziały detaliczne i 42 oddziały korporacyjne. Bank dysponuje ponadto 577 agencjami. Klienci PKO BP mogą korzystać z 3133 bankomatów oraz 1054 wpłatomatów. Akcje spółki widoczne są GPW w Warszawie od 2004 roku. Grupa kieruje swoją ofertę do Klientów indywidualnych oraz małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Prezesem banku jest Zbigniew Jagiełło.
Źródło:
PKO BP
Dodaj komentarz