PKO BP ostrzega przed oszustwami „na wnuczka”
Pomimo niejednokrotnego przestrzegania osób starszych przed próbami wyłudzenia pieniędzy metodą „na wnuczka” czy „na policjanta”, wciąż dochodzi w Polsce do wielu oszustw tego typu. Bank PKO BP poinformował, że jako instytucja zaufania publicznego nierzadko zapobiega podobnym oszustwom.
Jak przypomina w swoim piątkowym (19.04) komunikacie PKO BP, osoby próbujące wyłudzić pieniądze od osób starszych nie przestają wymyślać coraz to nowych sposobów na oszustwa. Najpopularniejsze z nich to metody „na policjanta” i „na wnuczka”. Jest to dosyć schematyczny sposób wyłudzania pieniędzy.
Do osoby starszej dzwoni telefon, po odebraniu połączenia okazuje się, ze dzwoni „kolega” wnuczka tej osoby bądź „wnuczek” we własnej osobie i opowiada o jakimś wydarzeniu losowym typu wypadek czy porwanie. Złodzieje wręcz prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych, prawdopodobniejszych historii.
Następnie ofiara proszona jest o niezwłoczne przekazanie w umówionym miejscu określonej kwoty osobie trzeciej, która ma reprezentować „wnuczka”, żeby mu pomóc. Nie każda osoba starsza posiada jednak oszczędności w domu, więc prędzej czy później wybierze się do banku, aby środki pieniężne wypłacić.
Fot. strona PKO BP na Facebooku
Jak PKO BP pomaga uratować oszczędności osobom starszym
W tym miejscu najczęściej wkracza pracownik banku. Oszuści bowiem namawiają swoje ofiary do zamykania lokat, wzięcia pożyczki czy do przekazania wypłaconej wcześniej gotówki. Po czym pracownicy banku rozpoznają, że petent najpewniej za chwilę padnie ofiarą oszustwa?
Najczęściej podejrzane jest to, że osoba starsza wypłacająca regularnie mniejsze kwoty nagle życzy sobie likwidacji wszystkich rachunków i wypłaty wszystkich oszczędności. Widać też jej strach i zdenerwowanie historią opisaną przez dzwoniącego.
Dzięki interwencji pracowników banku PKO BP udało się zapobiec oszustwom „na wnuczka” na kwotę kilkuset tysięcy złotych. Jak postąpić odbierając taki telefon? Po zakończeniu rozmowy najlepiej skontaktować się z rodziną, żeby dowiedzieć się, czy faktycznie stało się coś złego. Warto również zgłosić taki telefon policji.
PKO Bank Polski wprowadził język migowy do wszystkich oddziałów.
W jaki sposób prawdziwi wnuczkowie ułatwiają oszustwa?
Domeną współczesnych internautów bardzo często jest ekstrawertyzm. Mamy ochotę chwalić się każdym wydarzeniem z życia. Dzięki Internetowi powstało również bardzo dużo nowych zawodów opierających się całkowicie na pracy w sieci. Ma to bardzo dużo pozytywnych aspektów, na przykład ułatwia kontakt z ludźmi.
Niestety bardzo często publikowanie każdej informacji czy zmiany w naszym życiu może być pożywką dla oszustów korzystających z metody „na wnuczka”. Odnalezienie kogoś w mediach społecznościowych i zapamiętanie jego życiorysu czy zainteresowań nie jest przecież niczym skomplikowanym.
Taka „rozrzutność” personalnych informacji w Internecie może sprawić, że oszustom chcącym okraść naszą babcię czy dziadka będzie jeszcze łatwiej wymyślić prawdopodobną historyjkę z nami w roli głównej. Podobną akcję informacyjną odnośnie metody „na wnuczka” prowadziły także Alior Bank oraz Millenium Bank.
Dodaj komentarz