PKO BP współorganizatorem emisji zielonych obligacji EBI
PKO Bank Polski poinformował w komunikacie prasowym o współorganizacji emisji obligacji zrównoważonego rozwoju Climate Awarness BondsEuropejskiego Banku Inwestycyjnego. To pierwsza w historii publiczna emisja tego typu obligacji, która jest w całości dedykowana polskim inwestorom. Sprawdzamy szczegóły.
PKO BP od wielu lat jest współorganizatorem emisji polskich zielonych obligacji rządowych, tak zwanych green bonds. Emisja dla Europejskiego Banku Inwestycji, której największy bank w Polsce jest współorganizatorem, to kolejny element działań instytucji mający na celu łatwiejsze pozyskanie środków na inwestycje prowadzące do łagodzenia zmian klimatu.
Jednym z priorytetów PKO Banku Polskiego są działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Współorganizacja emisji Climate Awarness Bonds to kolejny krok na „zielonej drodze” PKO Banku Polskiego zmierzającej do osiągnięcia tego celu. Bardzo dziękuje EIB za zaufanie i umożliwienie organizacji tej emisji.
– mówił cytowany w komunikacie Paweł Sadalski, dyrektor Departamentu Skarbu
Zielona emisja obligacji Europejskiego Banku Inwestycyjnego zatytułowana jako Climate Awarness Bonds skupia w sobie
– roczny kupon w wysokości 1%,
– stopę zwrotu dla inwestorów na poziomie 1,028%.
Kwota emisji wyniosła 1 250 000 000 złotych, natomiast termin zapadalności papieru wyznaczono na luty 2027 roku.
Najważniejsze informacje dla Klientów:
Bank działa dla środowiska i klimatu
W ostatnich latach zauważalne były wszelkiego rodzaju zmiany odnoszące się do zielonego finansowania. Akcjonariusze i obligatariusze banków, biorąc pod uwagę polityki instytucji, zaczęli wymagać dbałości o klimat w odniesieniu do działać zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju. Podobne oczekiwania ze strony rynku można dostrzec również w PKO Banku Polskim, który charakteryzuje się wysoką ekspozycję na finansowanie z rynków hurtowych. Inwestorzy rynkowi są bardzo wrażliwi na wszelkie oceny spółek w zakresie ESG. Z tego powodu już w 2019 roku instytucja zdecydowała się zaznaczyć te obszary w strategii Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego, a w kolejnym kroku podjęła szczegółowe działania, które zmierzają do ograniczenia negatywnego wpływu działalności grupy na środowisko.
W ubiegły roku PKO BP w wysokim stopniu ograniczył emisje CO2, która była generowana przez dzialalność instytucji. Wówczas odnotowano spadek emisji o 32%. Następnie bank wdrożył ocenę ryzyk ESG do procesu oceny kredytowej klientów korporacyjnych oraz znacząco zaostrzył polityki kredytowe odnoszące się do sektorów wysokoemisyjnych, a także szerzej otworzył się na finansowanie OZE. Aktualnie PKO BP także pracuje nad wyznaczeniem konkretnych celów w obszarze ESG na konkretne lata, do osiągnięcia będzie dążyć.
PKO BP
PKO jest największą i najpopularniejszą instytucją bankową w Polsce. Zysk netto PKO w trzecim kwartale 2019 roku wyniósł ponad 1 230 000 000 złotych. Pod koniec czwartego kwartału ubiegłego roku grupa wypracowała aktywa na poziomie ponad 342 000 000 000 złotych. Na koniec trzeciego kwartału 2019 roku mobilna aplikacja IKO była aktywna na ponad 4 000 000 urządzeń. Akcje spółki widoczne są GPW w Warszawie od 2004 roku. Grupa kieruje swoją ofertę do Klientów indywidualnych oraz małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Prezesem banku jest Zbigniew Jagiełło.
źródło: https://media.pkobp.pl/136498-pko-bank-polski-wspolorganizatorem-emisji-zielonych-obligacji-europejskiego-banku-inwestycyjnego
Dodaj komentarz