Płatności zbliżeniowe – będziemy częściej podawali PIN

Płatności zbliżeniowe – będziemy częściej podawali PIN

author
12 sierpnia 2019

Już od połowy września czeka nas rewolucja w płatnościach kartą. O ile dotychczas przy niewielkich transakcjach wystarczyło przyłożyć kartę do terminala, o tyle już niebawem PIN będziemy musieli podawać nawet przy płatnościach na kwotę kilka zł. Sprawdzamy szczegóły zmian.

Dokładnie 14 września w życie wejdzie doktryna PSD2, która sprawi, że banki będą musiały być bardziej restrykcyjne wobec swoich Klientów. Jednym z najbardziej widocznych i uciążliwych dla przeciętnego Klienta skutków wejścia tej doktryny będzie konieczność podawania kodu PIN przy transakcjach opiewających nawet na niewielką kwotę.

Nowe limity przy kodzie PIN od 14 września

Banki są zobowiązane do dostosowania się do dyrektywy PSD2 dokładnie do dnia 14 września 2019 roku. Nowe przepisy zakładają, że ze względów bezpieczeństwa kodem PIN będziemy musieli potwierdzać co piątą transakcję zbliżeniową oraz transakcję przekraczającą równowartość kwoty 150 euro.

W praktyce wpisanie kodu PIN przy transakcjach zbliżeniowych będzie zdarzało się nam losowo, niezależnie od kwoty transakcji. Jeżeli piąta płatność z kolei będzie opiewała na kwotę kilku złotych, również zostaniemy poproszeni o podanie kodu PIN.

Bez podawania kodu autoryzacyjnego wykonamy zatem tylko cztery transakcje zbliżeniowe w miesiącu.

Maksymalna kwota transakcji zbliżeniowych

Dyrektywa PSD2 wprowadza także kwotę maksymalną dla wszystkich transakcji zbliżeniowych. Bezstykowo będzie można zapłacić tylko kwoty nieprzekraczające równowartości 50 euro.

Nie zapłacimy zbliżeniowo za zakupy na kwoty wyższe niż około 210 zł. Limit został ustalony uniwersalnie dla całej Unii Europejskiej.

Dyrektywa PDS2 miała w pierwotnym planie skutkować podniesieniem kwoty transakcji zbliżeniowych wykonywanych bez podawania kodu PIN z 50 zł do 100 zł. Zmiana podyktowana była chęcią dostosowania aktualnych warunków płatności zbliżeniowych do realiów płatności.

Płatność bez PIN-u z 50 do 100 zł

Obecny limit (50 zł) ustalany był dekadę temu, kiedy to technologia płatności zbliżeniowych była jeszcze nieznana przeciętnemu Klientowi bankowemu. Teraz limit ten jest niższy niż średnia kwota transakcji wykonywanych zbliżeniowo.

Ostatecznie jednak priorytetem europejskiej dyrektywy stało się nie zwiększenie wygody użytkownika, a podniesienie bezpieczeństwa płatności elektronicznych. Plany zwiększenia kwoty do 100 zł zostały odsunięte na nieokreśloną jeszcze datę w przyszłości. Realna data wprowadzenia zwiększonej kwoty transakcji zbliżeniowej bez kodu PIN to drugi kwartał 2020 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Możliwość założenia konta na selfie w PKO BP
Bez kategorii
author
24 lipca 2020

Możliwość założenia konta na selfie w PKO BP

Pożyczki bez zaświadczeń Chojnice
Pożyczki miasta
author
22 listopada 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Chojnice

Ranking chwilówek – sierpień 2019
Bez kategorii
author
01 sierpnia 2019

Ranking chwilówek – sierpień 2019

Policyjna akcja „Telefony”
Aktualności
author
19 września 2018

Policyjna akcja „Telefony”

Pożyczki od 18 lat online
Pożyczki
author
03 grudnia 2021

Pożyczki od 18 lat online

Kredyt samochodowy Lidzbark Warmiński
Kredyty miasta
author
18 grudnia 2017

Kredyt samochodowy Lidzbark Warmiński