Podatek od śladu węglowego – na czym polega?
Podatek od śladu węglowego inaczej zwany CBAM to rodzaj obowiązkowej daniny nałożonej na importerów przez Unię Europejską. Czym jest? Jakie towary obejmuje? Jakie obowiązki się z nim wiążą? Sprawdziliśmy.
Spis treści:
- Ślad węglowy - czym jest?
- Podatek od śladu węglowego
- Etapy zmian wprowadzania podatku od śladu węglowego
- Artykuły objęte podatkiem od śladu węglowego
- Podatek od śladu węglowego - obowiązki importera
- Podatek od śladu węglowego - podstawa prawna
Ślad węglowy - czym jest?
Ślad węglowy to ogół gazów cieplarnianych wytwarzanych i emitowanych podczas szeroko rozumianej aktywności człowieka, np. w ramach prowadzonych przedsiębiorstw czy też przy konsumpcji dóbr.
Sprawdź najlepsze oferty pożyczek na dowód i pożyczek na raty.
Podatek od śladu węglowego
Podatek CBAM jest nakładany wyłącznie na sprowadzane spoza UE towary. Obejmuje te z nich, przy produkcji których wyemitowano większe ilości CO2.
Podatek od śladu węglowego to obowiązkowe świadczenie materialne, które ma być pobierane przez Unię Europejską, w tym przypadku za nadmierną emisję śladu węglowego. Wprowadzenie tegoż zobowiązania ma przede wszystkim zachęcać przedsiębiorców do tego, by korzystali oni, przy wytwarzaniu swoich produktów, z bardziej przyjaznych dla środowiska rozwiązań. Zmiany te mają także na celu zmniejszenie emisji CO2, która w znaczny, stopniu przyczynia się do gwałtownych zmian obrębie klimatu. Koncepcję wprowadzenia w życie tegoż świadczenia przedłożono i przegłosowano w Parlamencie Europejskim już w 2021 roku.
Etapy zmian wprowadzania podatku od śladu węglowego
I ETAP – Sprawozdania o emisjach wbudowanych
od 1 października 2023 roku do 31 grudnia 2025 roku
II ETAP – Opłata za emisje wbudowane
od 1 stycznia 2026
Zgodnie z ustaleniami, wszelkie zmiany, związane z wprowadzeniem obowiązkowego świadczenia materialnego od śladu węglowego, będą wprowadzane powoli i fazowo. W pierwszej fazie (przewidziano na nią 2 lata) na osoby fizyczne lub prawne, które sprowadzają towary z zagranicy nałożony został obowiązek do składania szczegółowych raportów, dotyczących emisji związanych z importem. Należy zauważyć, że podatek ten nałożony został na razie wyłącznie na ściśle określoną grupę towarów, o której piszemy w dalszej części artykułu. W drugiej fazie na importerów nałożone zostaną opłaty za emisję śladu węglowego.
Artykuły objęte podatkiem od śladu węglowego
Obecnie podatek od śladu węglowego obejmuje towary takie jak:
- wodór,
- aluminium,
- syntetyczne nawozy,
- stal,
- energia elektryczna,
- cement,
- żeliwo.
Jak widać objęte daniną zostały głównie materiały znajdujące najczęściej zastosowanie w budownictwie, niezbędne do tworzenia konstrukcji budynków, domów (stal, cement, żeliwo, również wodór, który wykorzystywany jest w przemyśle do produkcji konstrukcji stalowych, metalowych, gdyż jest nośnikiem energii). Aluminium, wykorzystywane m.in. w przemyśle budowlanym, ale także na dużą skalę w przemysłach: produkcyjnym, motoryzacyjnym czy też kolejowym. Przy produkcji tych towarów wytwarzana jest największa ilość śladu węglowego. Te sektory jako pierwsze odczują nałożony przez Unię Europejską CBAM (ang. Carbon Border Adjustment Mechanism).
Podatek od śladu węglowego - obowiązki importera
W pierwszym etapie osoba sprowadzająca, wymienione wyżej towary, jest zobowiązana do sporządzania sprawozdań i składania ich raz na kwartał. Szczegółowe informacje na temat tego, w jaki sposób i w jakiej formie powinny być one spisywane, zostaną udzielone przedsiębiorcom w formie webinarów. Importer jest objęty obowiązkiem współpracy, który zakłada rzetelne przekazywanie wymaganych przez władze informacji. Sprawozdanie ma uwzględniać wszelkie informacje ujęte w art. 35 rozporządzenia Unii Europejskiej 2023/956. W roku kalendarzowym należy złożyć cztery sprawozdania: 31 stycznia, 30 kwietnia, 31 lipca, 31 października.
Podatek od śladu węglowego - podstawa prawna
Podstawę prawną, która reguluje kwestie nakładania podatku od śladu węglowego odnajdziemy w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/956 z dnia 10 maja 2023 r. Poniżej fragment tegoż dokumentu, w którym nie tylko wyraźnie wskazano datę końcową przedłożenia pierwszego rejestru CBAM, ale również wskazano szczegółowo te dane, które na deklaracji CBAM winny się znaleźć, aby była ona kompletną.
Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/956 z dnia 10 maja 2023 r.
art. 6
- Do dnia 31 maja każdego roku, a po raz pierwszy w roku 2027 na rok 2026, każdy upoważniony zgłaszający CBAM składa za pośrednictwem rejestru CBAM, o którym mowa w art. 14, deklarację CBAM za poprzedni rok kalendarzowy.
- Deklaracja CBAM zawiera następujące informacje:
a) całkowitą ilość poszczególnych rodzajów towarów przywiezionych w poprzednim roku kalendarzowym, wyrażoną w megawatogodzinach w przypadku energii elektrycznej i w tonach w przypadku innych towarów;
b) całkowity poziom emisji wbudowanych związanych z towarami, o których mowa w lit. a) niniejszego ustępu, wyrażoną w tonach emisji ekwiwalentu dwutlenku węgla na megawatogodzinę energii elektrycznej lub – w przypadku innych towarów – w tonach emisji ekwiwalentu dwutlenku węgla na tonę każdego rodzaju towarów, obliczoną zgodnie z art. 7 i zweryfikowaną zgodnie z art. 8;
c) całkowitą liczbę certyfikatów CBAM, które mają zostać przekazane do umorzenia – odpowiadającą całkowitej wielkości emisji wbudowanych, o której mowa w lit. b) niniejszego ustępu – po dokonaniu redukcji z tytułu opłaty emisyjnej uiszczonej w państwie pochodzenia zgodnie z art. 9 oraz dostosowania niezbędnego, by odzwierciedlić zakres, w jakim uprawnienia w ramach EU ETS są przydzielane bezpłatnie zgodnie z art. 31;
d) kopie sprawozdań z weryfikacji wydanych przez akredytowanego weryfikatora zgodnie z art. 8 i załącznikiem VI.
Źródła:
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX%3A32023R0956
https://www.gov.pl/web/klimat/mechanizm-dostosowywania-cen-na-granicach-z-uwzglednieniem-emisji-co2-w-okresie-przejsciowym
https://www.trade.gov.pl/aktualnosci/cbam-nowy-podatek-dla-importerow/
Dodaj komentarz