Podatek od zakupu mieszkania

Podatek od zakupu mieszkania

author
Dorota Grycko
26 lipca 2022
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Decydując się na zakup mieszkania, musimy pamiętać o tym, aby dopełnić wszystkich formalności. Oprócz zapłaty za dom lub mieszkanie, musimy uiścić również podatek od zakupu nieruchomości. Podpowiadamy ile wynosi i kiedy trzeba zapłacić taki podatek.

Spis treści:

 1. Podatki przy zakupie mieszkania
 2. Podatek PCC a mieszkanie z rynku pierwotnego
 3. Podatek PCC a mieszkanie z rynku wtórnego
 4. Czy można ominąć podatek PCC przy mieszkaniu z rynku wtórnego?
 5. Podatek PCC od zakupu mieszkania - ile wynosi?
 6. Dodatkowe koszty notarialne - zakup mieszkania
 7. Czy można nie zapłacić podatku od mieszkania?
Zwiń spis treści

Podatki przy zakupie mieszkania

Poszukiwanie wymarzonego mieszkania zazwyczaj jest czasochłonne i przysparza wielu zmartwień. Jednak, gdy już je znajdziemy, jesteśmy szczęśliwi i zapominamy o dodatkowych kosztach, które musimy doliczyć do całkowitej kwoty nabycia nieruchomości. Bez względu na to, czy kupujemy mieszkanie za gotówkę, na kredyt hipoteczny lub korzystając z pożyczek prywatnych, musimy zapłacić jeden z dwóch podatków, które obowiązują w Polsce:

 • Podatek VAT – dotyczy przede wszystkim rynku pierwotnego, ale w niektórych przypadkach również wtórnego. Zapłacimy go, kupując nieruchomość od firmy, a nie osoby prywatnej. Jego stawka uzależniona jest od wielkość mieszkania.

– Nieruchomości nieprzekraczające 150 m2 objęte są podatkiem VAT w wysokości 8%,
– Nieruchomości większe niż 150 m2 narzucają podatek VAT w wysokości 23%.

 • Podatek PCC – (podatek od czynności cywilnoprawnych) dotyczy transakcji na rynku wtórnym, nie tylko od zakupu nieruchomości, ale również darowizny. Wysokość tego podatku wynosi 2% ceny nieruchomości.

Podatek PCC a mieszkanie z rynku pierwotnego

Mieszkania z rynku pierwotnego są nowe i możemy je nabyć od deweloperów lub od spółdzielni. Możliwość zakupu pojawia się już na etapie planowania inwestycji (kiedy nie możemy jej jeszcze obejrzeć, ponieważ fizycznie nie istnieje) lub w momencie skończonej budowy, kiedy nieruchomości są gotowe do użytku. Takie mieszkania są zazwyczaj niewyremontowane, pozostawione do samodzielnego wykończenia. Jest to duży plus, ponieważ możemy je urządzić według własnych preferencji. Nie powinniśmy się również przejmować jakimikolwiek usterkami, ponieważ jest to nowe budownictwo, a więc i wszelkie instalacje są nowe.

Podatek od czynności cywilnoprawnych odprowadza się do urzędu skarbowego w momencie zakupu mieszkania z rynku wtórnego. W przypadku zakupu mieszkania na rynku pierwotnym jesteśmy zwolnieni z opłaty podatku PCC.

Podatek PCC a mieszkanie z rynku wtórnego

Decydując się na zakup nieruchomości z rynku wtórnego, musimy liczyć się z ewentualnym remontem, który będzie generował dodatkowe koszty. Po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży mieszkania z rynku wtórnego, musimy zapłacić również podatek PCC. Na szczęście nie jest to skomplikowana czynność, ponieważ owy podatek pobiera notariusz i w naszym imieniu odprowadza go do urzędu skarbowego. Taki podatek wynosi 2% ceny nieruchomości i nie jest ujęty w taksie notarialnej.

Należy również pamiętać, że zgodnie z polskim prawem, podatek od czynności cywilnoprawnych lub podatek VAT, musi opłacić osoba kupująca nieruchomość, nie sprzedająca.

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź najlepsze oferty:

Kredyty online – wypłata nawet w 1 dzień

Pożyczki bez BIK – wypłata nawet w 15 minut

Pożyczki na dowód – minimum formalność

Czy można ominąć podatek PCC przy mieszkaniu z rynku wtórnego?

Zakup mieszkania lub domu to spory wydatek, który niewątpliwie przysparza stresu. Po dokonaniu transakcji, musimy jeszcze uregulować sprawy dotyczące podatku od nieruchomości. Najważniejszą informacją dotyczącą kupowania posiadłości na rynku wtórnym, jest to, że musimy zapłacić podatek PCC, który jest zdecydowanie niższy od podatku VAT, który z kolei trzeba zapłacić, kupując mieszkanie z rynku pierwotnego.

Zapewne wielu z nas zastanawiało się, czy istnieje legalny sposób, aby uniknąć płatności podatku PCC od zakupu nieruchomości. Poniżej podajemy najpopularniejsze sytuacje:

 • Najprostszym sposobem jest zakup nieruchomości z rynku pierwotnego, wówczas nie musimy dokładać dodatkowych 2% (tyle wynosi aktualnie stawka podatku PCC). Pamiętajmy jednak, że w takiej sytuacji musimy zapłacić podatek VAT, który jest już zazwyczaj zawarty w cenie lokalu. Kupując mieszkanie od dewelopera nie płacimy już podatku od czynności cywilnoprawnych, ponieważ zgodnie z polskim prawem nie możemy płacić podwójnego podatku,
 • Zakup jak najtańszej nieruchomości, ponieważ im mniejsza jest jej wartość, tym niższy podatek. Czasami pojawia się również oferta,
 • Kupno mieszkania od prywatnej osoby, która może wystawić fakturę VAT, ponieważ ma firmę. W takiej sytuacji zapłacimy podatek VAT, więc nie będziemy musieli już uiszczać innych,
 • Zakup mieszkania od spółdzielni (mieszkanie jest na prawie spółdzielczym własnościowym),
 • Wykupu mieszkania komunalnego, na podstawie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Podatek PCC od zakupu mieszkania - ile wynosi?

Jak wspomnieliśmy wyżej, wysokość podatku od nieruchomości uzależniona jest od tego, z jakiego rynku pochodzi mieszkanie lub dom. Wybierając zakup lokalu z rynku wtórnego, będzie nas obowiązywała jedna stawka podatku, dokładnie 2% wartości rynkowej nieruchomości. Warto pamiętać, że nie warto specjalnie zaniżać wartości mieszkania, ponieważ urząd skarbowy może to sprawdzić i naliczyć dodatkowe koszty.

Przykład: Jan kupił mieszkanie, za które zapłacił 500 000 zł, była to cena rynkowa nieruchomości, a więc musiał zapłacić podatek PCC w wysokości 10 000 zł.

Dodatkowe koszty notarialne - zakup mieszkania

Aby poprawnie sfinalizować zakup nieruchomości, musimy udać się do notariusza, żeby sporządził akt nabycia nieruchomości. Za swoje usługi notariusz pobiera taksę notarialną, której wysokość zależy od wartości nieruchomości, a jej maksymalna wartość określona jest w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej.

Jak przeczytamy w rozporządzeniu, maksymalna stawka wynosi od wartości:

 • do 3000 zł – 100 zł,
 • powyżej 3000 zł do 10 000 zł – 100 zł + 3% od nadwyżki powyżej 3000,
 • powyżej 10 000 zł do 30 000 zł – 310 PLN + 2% od nadwyżki powyżej 10 000 zł,
 • powyżej 30 000 zł do 60 000 zł – 710 zł + 1% od nadwyżki powyżej 30 000 zł,
 • powyżej 60 000 zł do 1 000 000 zł – 1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 zł,
 • powyżej 1 000 000 zł do 2 000 000 zł – 4770 zł + 0,2% od nadwyżki powyżej 1 000 000 zł,
 • powyżej 2 000 000 zł – 6770 zł + 0,25% od nadwyżki powyżej 2 000 000 zł, nie więcej jednak niż 10 000 zł, a w przypadku czynności dokonywanych pomiędzy osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn – nie więcej niż 7500 zł.

Czy można nie zapłacić podatku od mieszkania?

Podatek PCC musimy zapłacić w ciągu 14 dni od powstania obowiązku podatkowego. W zależności od sytuacji, taki obowiązek powstaje w momencie podpisania umowy kupna-sprzedaży mieszkania lub w momencie zawarcia umowy notarialnej, w której powinny się znaleźć informacje o ustanowieniu hipoteki. Brak zapłaty może mieć negatywne konsekwencje dla kupującego mieszkanie. Z każdym dniem zwłoki będą naliczane odsetki, a to z kolei spowoduje wzrost kwoty należnej do zapłaty. Co więcej, nieuregulowanie stosownej opłaty, może zostać uznane za oszustwo podatkowe.

Podatek od zakupu mieszkania - najważniejsze pytania

W zależności od rodzaju nieruchomości, podatek od kupna mieszkania może wynosić:

Podatek VAT – dotyczy przede wszystkim rynku pierwotnego. Zapłacimy go, kupując nieruchomość od firmy, a nie osoby prywatnej. Jego stawka uzależniona jest od wielkość mieszkania.
– Nieruchomości nieprzekraczające 150 m2 objęte są podatkiem VAT w wysokości 8%,
– Nieruchomości większe niż 150 m2 narzucają podatek VAT w wysokości 23%.

Podatek PCC – (podatek od czynności cywilnoprawnych) dotyczy transakcji na rynku wtórnym, nie tylko od zakupu nieruchomości, ale również darowizny. Wysokość tego podatku wynosi 2% ceny nieruchomości.

Podatek PCC musimy zapłacić w ciągu 14 dni od powstania obowiązku podatkowego.

Podatek VAT musimy opłacić do 30 kwietnia następnego roku po tym, w którym została dokonana transakcja.

Jeśli decydujemy się na wykup lokalu mieszkalnego komunalnego na podstawie przepisów o gospodarce nieruchomościami, nie powinniśmy płacić podatku od zakupu PCC.

Zgodnie z polskim prawem, podatek od czynności cywilnoprawnych lub podatek VAT, musi opłacić osoba kupująca nieruchomość.

 

author
Dorota Grycko
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Notariusz
Notariusz
2023-01-10 20:24:45

A państwu to tak nie jest wstyd pisać te bzdury. Przeciez w tym artykule rzeczy prawdziwych jest może 10 %. Pcc od umowy darowizny jest absolutnym hitem tego artykułu. A kwiatkow podobnych co niemiara. 14 dni na zapłatę pcc? Przeciez notariusz pobiera to przy umowie. Skasujcie ten artykuł, dajcie do sprawdzenia fachowcowi, sprostujcie i przeproscie za to ze wprowadzacie w błąd.

Podobne artykuły

Czy komornik może umorzyć zadłużenie?

Organ egzekucyjny nie ma uprawnienia do podejmowania decyzji w przedmiocie umorzenia zadłużenia. Komornik jest tylko organem wykonawczym i musi działać zgodnie z tytułem wykonawczym i wnioskiem egzekucyjnym.

author
Patryk Byczek
04 maja 2016
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Certyfikaty ZBP dla 114 bankowców

W swoim najnowszym komunikacie Związek Banków Polskich poinformował o nagrodzeniu 114 bankowców. Certyfikaty ZBP w Systemie Standardów Kwalifikacyjnych w Bankowości Polskiej wręczono po raz 56. 11 grudnia podczas uroczystości, która miała miejsce w warszawskim Klubie Bankowca.

author
Alicja Hirsekorn
19 grudnia 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Kredyt hipoteczny Puławy

Poszukujesz kredytu hipotecznego w Puławach? Sprawdź ranking najlepszych ofert. Wniosek o kredyt możemy bezpłatnie złożyć przez Internet lub w oddziale banku w Puławach. Maksymalna kwota kredytu to nawet 90% wartości nieruchomości ze spłatą do 35 lat.  

author
Dorota Grycko
22 lutego 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Ile można zarobić na wynajmie mieszkania

Warto inwestować w mieszkania na wynajem. Chociaż ceny nieruchomości poszły w górę, to i stawki najmu w ostatnim roku również plasują się wysoko.

author
Aneta Jankowska
09 lipca 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Bank BPS – kody SWIFT/BIC oraz IBAN

Jaki jest numer SWIFT, BIC oraz IBAN w Banku BPS? Numer SWIFT to w tym przypadku POLUPLPR. Sprawdź pozostałe numery istotne przy przelewach w Banku BPS.

author
Dominika Byczek
28 listopada 2022
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Promocja w SuperGrosz – zwrot 150 zł

SuperGrosz przygotował promocję dla swoich Klientów, w której w zamian za wzięcie pożyczki i jej regularną spłatę można zgarnąć 150 złotych zwrotu. W promocji nie wyznaczono daty jej końca. O tym fakcie poinformuje firma pożyczkowa.

author
Patryk Byczek
25 stycznia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj