Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosił propozycję odnoszącą się do podwyżek dla protestujących od lipca bieżącego roku Policjantów. Oferta zmian została przesłana do Terenowych NSZZ i Zarządów Wojewódzkich.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 26.09.2018
Udostępnij:

Zaproponowane przez ministerstwo zmiany, to:

podwyżka wynagrodzenia w wysokości 550 złotych (300 złotych od stycznia i 250 od lipca przyszłego roku)
likwidacja progu emerytalnego, który wynosi 55 lat
powrót do pełnoprawnych zwolnień lekarskich.

 W poniedziałek, przez Zarząd Główny, ma zostać podjęta ewentualna decyzja o kontynuowaniu lub zakończeniu protestu.

Czas na przemyślenia
 

Rafał Jankowski, przewodniczący Policyjnego Związku Zawodowego informował, że ewentualne podpisanie jakichkolwiek dokumentów nastąpi dopiero po przedyskutowaniu zaproponowanych przez resort warunków. Z nieoficjalnych informacji wynika, że od stycznia przyszłego roku płace Policjantów mają wzrosnąć o 300 złotych, zaś w lipcu przyszłego roku wynagrodzenia mają wzrosnąć o kolejne 250 złotych. Kolejną propozycją dotyczącą funkcjonariuszy pracujących w terenie miały być zwolnienia lekarskie, których czas trwania nie może przekroczyć 30 dni. Te byłyby, znowu, całkowicie płatne. Płatne będą także nadgodziny, które obecnie można „wymieniać” na dni wolne. 

Ostatnią propozycją ministra Brudzińskiego jest zlikwidowanie progu emerytalnego, który wynosi aktualnie 55 lat. 


 

Protest Policjantów

Protest funkcjonariuszy rozpoczął się w lipcu bieżącego roku. Miał i polegał on przede wszystkim na niewręczaniu mandatów i zastąpienie ich pouczeniami. Ponadto, Policjanci podjęli także kroki odnoszące się do strajku włoskiego, które bardzo spowalniały wykonywanie codziennych obowiązków.

Policja nie protestowała jednak sama. Do instytucji dołączyli także reprezentanci:

Państwowej Straży Pożarnej
Służby Więziennej
Straży Granicznej
 

oraz cywilni pracownicy MSWiA.


 

W opinii Policjantów

Kilku funkcjonariuszy podczas rozmowy z dziennikarzem tvn24.pl poinformowało, że „…to kończy nas protest”. Oficjalna decyzja jednak jeszcze nie zapadła. Przewodniczący jednego z WZZ mówił, że kilka spotkań z ministrem MSWiA było bardziej wartościowych, aniżeli mnóstwo spotkań z wiceministrem Zielińskim. Pierwsze odniesienia co do zaproponowanych warunków mają zostać ogłoszone w poniedziałek, po przeprowadzonych przez Terenowy NSZZ i Zarządy Wojewódzkie konsultacjach.

Komentarze