Majowa sprzedaż kredytów w Polsce – Newsletter BIK

Majowa sprzedaż kredytów w Polsce – Newsletter BIK

author
Halszka Gronek
12 lipca 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

W maju 2019 roku Biuro Informacji Kredytowej odnotowało znaczącą podwyżkę kwotową wszystkich zaciągniętych przez Polaków kredytów w porównaniu do maja ubiegłego roku. Co istotne, wzrost ten dotyczy wszystkich grup produktowych – zarówno kart czy limitów kredytowych, jak i kredytów mieszkaniowych, gotówkowych oraz ratalnych. Jak dokładnie rozkładała się majowa sprzedaż kredytów w Polsce?

Wygląda na to, że zdolności finansowe Polek i Polaków umacniają się z każdym kolejnym rokiem. Jak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez Biuro Informacji Kredytowej „Newsletter BIK”, w maju 2019 roku odnotowano podwyżkę kwotową wszystkich zaciągniętych przez Polaków kredytów w porównaniu do maja ubiegłego roku. Warto dodać, iż podwyżka ta nie dotyczyła jedynie drobnych kredytów, jakie zaciągane są po to, by podbudować chwilową wypłacalność klienta, lecz także większych produktów – na przykład kredytów mieszkaniowych. 

Największy wzrost kwotowy zaobserwowano w przypadku kart kredytowych. W maju 2019 roku polskie banki komercyjne udzieliły limitów na kartach aż o 27,6% większych niż w maju 2018 roku. Mowa o łącznej kwocie aż 617 milionów złotych przyznanych na 109,2 tysiącach kart kredytowych, jakie trafiły do polskich konsumentów. O tym, czy warto korzystać z kart kredytowych, pisaliśmy w naszym poradniku. Niemniej majowa sprzedaż nie pozostawia wątpliwości – karty kredytowe przodują w tegorocznych trendach pożyczkowych Polaków.

"

Dodatnie dynamiki w ujęciu liczbowym i wartościowym dotyczyły wszystkich przedziałów kwotowych. Potwierdziłaby się teza o tym, że na rynek kart kredytowych weszły osoby o niższych dochodach, co może być konsekwencją wzrostu ich dochodów wynikających zarówno ze wzrostu wynagrodzeń, jak i transferów socjalnych, które wcześniej nie korzystały z kart kredytowych, ponieważ niższe dochody w przeszłości uniemożliwiały im korzystanie z tego produktu kredytowego.

– komentuje Profesor Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej i wieloletni ekspert w dziedzinie polskiej bankowości. 

Polacy chętniej zaciągają kredyty mieszkaniowe

Oprócz niezaprzeczalnego wzrostu sprzedaży kart kredytowych w maju 2018 roku względem maja 2019 roku (+27,6% w ujęciu kwotowym, +24,0% w ujęciu liczbowym), na polskim rynku bankowym dało się zauważyć równie imponujący wzrost sprzedaży kredytów mieszkaniowych. W maju polskie banki komercyjne udzieliły łącznie aż 21,8 tysiąca kredytów mieszkaniowych, co stanowi 14,2-procentowy wzrost w ujęciu liczbowym. Łączna kwota tychże zobowiązań wyniosła aż 5,88 miliarda złotych. Wynik ten wskazuje na wzrost w ujęciu wartościowym równy 24,8%.

Bardziej dynamiczny wzrost wskaźników w ujęciu wartościowym aniżeli w ujęciu liczbowym świadczy o tym, iż Polki i Polacy zaciągają kredyty mieszkaniowe na coraz wyższe kwoty. Tezę tę potwierdza profesor Waldemar Rogowski z Biura Informacji Kredytowej:

"

Dużo wyższe dynamiki wartościowe wynikają głównie ze struktury udzielanych kredytów. W okresie styczeń – maj 2019 r. już ponad 67% wartości udzielonych kredytów dotyczyło przedziału kwotowego powyżej 250 tys. zł.

Ekspert zdradził również, iż majowe wskaźniki sprzedaży kredytów mieszkaniowych najwyżej poszybowały w przypadku produktów udzielanych na kwotę wyższą niż 350 tysięcy złotych. Jak wynika z raportu Newsletter BIK, tego typu wysoko kwotowych kredytów w maju 2019 roku polskie banki przyznały aż o 39,2% więcej niż w maju 2018 roku. 

W maju udzielono mniej kredytów konsumpcyjnych 

Ogromne zainteresowanie kartami kredytowymi, których limity przyznane w maju 2019 roku wynosiły średnio aż 5 650 złotych, wywołało spadek zainteresowania niewielkimi kredytami ratalnymi bądź gotówkowymi. Z raportu „Newsletter BIK” wynika, iż w maju br. polskie banki i SKOK-i udzieliły łącznie 617,6 tys. kredytów konsumpcyjnych, co stanowi spadek w ujęciu liczbowym w wysokości 1,9%.

Polscy konsumenci, jeśli już zrezygnowali z pobrania karty kredytowej na rzecz zaciągnięcia kredytu konsumpcyjnego, zadłużali się na większe kwoty (tj. takie, jakie zwykle niedostępne są w przypadku kart kredytowych). Stąd właśnie, mimo spadku sprzedaży kredytów konsumpcyjnych w ujęciu liczbowym, wzrost tychże produktów w ujęciu wartościowym. Raport „Newsletter BIK” jednoznacznie wskazuje, iż łączna kwota kredytów konsumpcyjnych udzielonych w maju 2019 przewyższa sprzedaż z maja 2018 roku o 8,9%. 

"

Obecnie (styczeń – maj 2019 r.) 35% udzielanych przez banki kredytów konsumpcyjnych stanowią kredyty średnio kwotowe (7-20 tys. zł) oraz wysoko kwotowe (powyżej 20 tys. zł). W ujęciu wartościowym stanowią one już 86,6% wartości wszystkich udzielanych kredytów konsumpcyjnych. Główną przyczyną tego zjawiska jest zarówno wydłużanie przez banki okresu kredytowania, jak i niski poziom stóp procentowych oraz rosnące dochody.

– tłumaczy profesor Waldemar Rogowski, główny analityk BIK-u.


Źródła:
https://media.bik.pl/informacje-prasowe/447383/newsletter-kredytowy-bik-najnowsze-dane-o-sprzedazy-kredytow-w-polsce-2019-06-25

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Świąteczne zakupy chętniej robimy na smartfonach

Zakupy w telefonie? Nikogo to juz nie dziwi, a jak się okazuje, taki sposób dokonywania transakcji jest coraz popularniejszy wśród Polaków.

author
Aneta Jankowska
15 grudnia 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Kredyt dla lekarzy – do 500 000 zł

BIZ Bank przygotował ciekawą ofertę kredytową dla lekarzy. Maksymalna kwota kredytu to aż 500 000 zł.

author
Patryk Byczek
11 maja 2016
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Europejski Urząd Nadzoru Bankowego – czym się zajmuje?

Czuwanie nad całym sektorem bankowym krajów należących do Unii Europejskiej z pewnością nie należy do najłatwiejszych zadań. Dlatego właśnie do szeregów pracowniczych Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego wstąpić mogą jedynie najlepsi eksperci branży. W dzisiejszym artykule sprawdzamy informacje na temat Urzędu.

author
Halszka Gronek
20 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Ile kosztuje wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego w pierwszych latach trwania umowy może wiązać się z dodatkowymi opłatami. Taka praktyka, stosowana przez banki, często kosztuje kredytobiorców nawet do kilku tysięcy złotych. Sprawdźmy, z jakimi kwotami musimy liczyć się w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego.

author
Julia Wierciło
29 lutego 2024
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Konsolidacja chwilówek

Konsolidacja chwilówek pozwala na zamianę kilku zobowiązań finansowych w jedno, z niższą ratą. Maksymalna kwota konsolidacji to nawet 200 000 zł, rozłożona na 10 lat. Wybierz najlepszą ofertę konsolidacji chwilówek. Ranking został opracowany przez ekspertów.

author
Dominika Byczek
31 sierpnia 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Lion’s Den Risk Modelling Challenge w ING Banku Śląskim

ING Bank Śląski wraz z ING Tech Poland zachęcają do wzięcia udziału w Lion’s Den Risk Modelling Challenge. Wydarzenie skierowane jest do studentów i ekspertów zainteresowanych modelowaniem ryzyka i analizą danych. Uczestnicy będą dokonywać analizy ryzkya kredytowego wykorzystując przy tym dane makroekonomiczne, bankowe i finansowe.

author
Patryk Byczek
04 kwietnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj