Majowa sprzedaż kredytów w Polsce – Newsletter BIK

Majowa sprzedaż kredytów w Polsce – Newsletter BIK

author
Halszka Gronek
12 lipca 2019

W maju 2019 roku Biuro Informacji Kredytowej odnotowało znaczącą podwyżkę kwotową wszystkich zaciągniętych przez Polaków kredytów w porównaniu do maja ubiegłego roku. Co istotne, wzrost ten dotyczy wszystkich grup produktowych – zarówno kart czy limitów kredytowych, jak i kredytów mieszkaniowych, gotówkowych oraz ratalnych. Jak dokładnie rozkładała się majowa sprzedaż kredytów w Polsce?

Wygląda na to, że zdolności finansowe Polek i Polaków umacniają się z każdym kolejnym rokiem. Jak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez Biuro Informacji Kredytowej „Newsletter BIK”, w maju 2019 roku odnotowano podwyżkę kwotową wszystkich zaciągniętych przez Polaków kredytów w porównaniu do maja ubiegłego roku. Warto dodać, iż podwyżka ta nie dotyczyła jedynie drobnych kredytów, jakie zaciągane są po to, by podbudować chwilową wypłacalność klienta, lecz także większych produktów – na przykład kredytów mieszkaniowych. 

Największy wzrost kwotowy zaobserwowano w przypadku kart kredytowych. W maju 2019 roku polskie banki komercyjne udzieliły limitów na kartach aż o 27,6% większych niż w maju 2018 roku. Mowa o łącznej kwocie aż 617 milionów złotych przyznanych na 109,2 tysiącach kart kredytowych, jakie trafiły do polskich konsumentów. O tym, czy warto korzystać z kart kredytowych, pisaliśmy w naszym poradniku. Niemniej majowa sprzedaż nie pozostawia wątpliwości – karty kredytowe przodują w tegorocznych trendach pożyczkowych Polaków.

"

Dodatnie dynamiki w ujęciu liczbowym i wartościowym dotyczyły wszystkich przedziałów kwotowych. Potwierdziłaby się teza o tym, że na rynek kart kredytowych weszły osoby o niższych dochodach, co może być konsekwencją wzrostu ich dochodów wynikających zarówno ze wzrostu wynagrodzeń, jak i transferów socjalnych, które wcześniej nie korzystały z kart kredytowych, ponieważ niższe dochody w przeszłości uniemożliwiały im korzystanie z tego produktu kredytowego.

– komentuje Profesor Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej i wieloletni ekspert w dziedzinie polskiej bankowości. 

Polacy chętniej zaciągają kredyty mieszkaniowe

Oprócz niezaprzeczalnego wzrostu sprzedaży kart kredytowych w maju 2018 roku względem maja 2019 roku (+27,6% w ujęciu kwotowym, +24,0% w ujęciu liczbowym), na polskim rynku bankowym dało się zauważyć równie imponujący wzrost sprzedaży kredytów mieszkaniowych. W maju polskie banki komercyjne udzieliły łącznie aż 21,8 tysiąca kredytów mieszkaniowych, co stanowi 14,2-procentowy wzrost w ujęciu liczbowym. Łączna kwota tychże zobowiązań wyniosła aż 5,88 miliarda złotych. Wynik ten wskazuje na wzrost w ujęciu wartościowym równy 24,8%.

Bardziej dynamiczny wzrost wskaźników w ujęciu wartościowym aniżeli w ujęciu liczbowym świadczy o tym, iż Polki i Polacy zaciągają kredyty mieszkaniowe na coraz wyższe kwoty. Tezę tę potwierdza profesor Waldemar Rogowski z Biura Informacji Kredytowej:

"

Dużo wyższe dynamiki wartościowe wynikają głównie ze struktury udzielanych kredytów. W okresie styczeń – maj 2019 r. już ponad 67% wartości udzielonych kredytów dotyczyło przedziału kwotowego powyżej 250 tys. zł.

Ekspert zdradził również, iż majowe wskaźniki sprzedaży kredytów mieszkaniowych najwyżej poszybowały w przypadku produktów udzielanych na kwotę wyższą niż 350 tysięcy złotych. Jak wynika z raportu Newsletter BIK, tego typu wysoko kwotowych kredytów w maju 2019 roku polskie banki przyznały aż o 39,2% więcej niż w maju 2018 roku. 

W maju udzielono mniej kredytów konsumpcyjnych 

Ogromne zainteresowanie kartami kredytowymi, których limity przyznane w maju 2019 roku wynosiły średnio aż 5 650 złotych, wywołało spadek zainteresowania niewielkimi kredytami ratalnymi bądź gotówkowymi. Z raportu „Newsletter BIK” wynika, iż w maju br. polskie banki i SKOK-i udzieliły łącznie 617,6 tys. kredytów konsumpcyjnych, co stanowi spadek w ujęciu liczbowym w wysokości 1,9%.

Polscy konsumenci, jeśli już zrezygnowali z pobrania karty kredytowej na rzecz zaciągnięcia kredytu konsumpcyjnego, zadłużali się na większe kwoty (tj. takie, jakie zwykle niedostępne są w przypadku kart kredytowych). Stąd właśnie, mimo spadku sprzedaży kredytów konsumpcyjnych w ujęciu liczbowym, wzrost tychże produktów w ujęciu wartościowym. Raport „Newsletter BIK” jednoznacznie wskazuje, iż łączna kwota kredytów konsumpcyjnych udzielonych w maju 2019 przewyższa sprzedaż z maja 2018 roku o 8,9%. 

"

Obecnie (styczeń – maj 2019 r.) 35% udzielanych przez banki kredytów konsumpcyjnych stanowią kredyty średnio kwotowe (7-20 tys. zł) oraz wysoko kwotowe (powyżej 20 tys. zł). W ujęciu wartościowym stanowią one już 86,6% wartości wszystkich udzielanych kredytów konsumpcyjnych. Główną przyczyną tego zjawiska jest zarówno wydłużanie przez banki okresu kredytowania, jak i niski poziom stóp procentowych oraz rosnące dochody.

– tłumaczy profesor Waldemar Rogowski, główny analityk BIK-u.


Źródła:
https://media.bik.pl/informacje-prasowe/447383/newsletter-kredytowy-bik-najnowsze-dane-o-sprzedazy-kredytow-w-polsce-2019-06-25

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Santander Consumer Bank Chojnice
Oddziały
autor wpisu
Dorota Cholewicka
04 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Chojnice

Konkurs PKO BP #płacę z IKO
Blog
autor wpisu
Pawel-Zdunski
04 marca 2016

Konkurs PKO BP #płacę z IKO

Kogo banki uważają za konkurencję?
Blog
author
Dominika Sobieraj
12 marca 2019

Kogo banki uważają za konkurencję?

Kredyt samochodowy Rzeszów
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
02 listopada 2017

Kredyt samochodowy Rzeszów

Promocja: „Konto 360° w promocji z Allegro” w Banku Millennium
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
06 stycznia 2021

Promocja: „Konto 360° w promocji z Allegro” w Banku Millennium

Santander Consumer Bank Żnin
Oddziały
autor wpisu
Dorota Cholewicka
22 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Żnin

Porównaj