Powstanie Polski Holding Hotelowy
Premier Mateusz Morawiecki oficjalnie zapowiedział powstanie Polskiego Holdingu Hotelowego. Choć w nazwie brak słowa “narodowy”, wiadomo już, że będzie on należał do Skarbu Państwa.
Powstanie holdingu jest możliwe dzięki transakcji, która dokonała się na początku grudnia. Wtedy to spółka Chopin Airport Development z rąk Przedsiębiorstwa Państwowego “Porty Lotnicze” przeszła na własność państwa. Jak wskazano w oficjalnym komunikacie:
Było to możliwe na podstawie przyjętej w maju 2018 r. Ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Dzięki tej transakcji będzie mógł powstać Polski Holding Hotelowy, który docelowo skonsoliduje aktywa hotelowe należące do Państwa lub spółek z jego udziałem.
Lotniskowe miasteczko
Motorem napędowym całej tej sytuacji są plany utworzenia Centralnego Portu Komunikacyjnego wokół warszawskiego lotniska. Dzięki niemu wokół lotniska miałoby powstać tzw. airport city. W jego skład miałyby wchodzić atrakcyjne z punktu widzenia turystów hotele, biura, a także centra targowe i konferencyjne.
Rząd ma pomóc
Chopin Airport Development wskazuje, że stale rosnący ruch turystyczny w Polsce wymaga dobrego zaplecza hotelowego i gastronomicznego. Zdaniem spółki szybko rozwijająca się polska gospodarka potrzebuje wsparcia, by móc dalej się rozwijać. Rękę ma wyciągnąć polski rząd, którzy po utworzeniu Polskiego Holdingu Hotelowego ma się zająć:
- zarządzaniem majątkiem hotelowym,
- rozwojem spółki,
- promocją obiektów wchodzących w skład holdingu.
Baza hotelowo-rekreacyjna ma zatem zostać maksymalnie skonsolidowana. W samych superlatywach o propozycji wypowiedział się cytowany w komunikacie premier Mateusz Morawiecki:
Powołanie Polskiego Holdingu Hotelowego pozwoli odbudować wartość obiektów należących do Skarbu Państwa i korzystać z efektów skali. Realizację tego ważnego dla sektora turystycznego projektu oddajemy w ręce profesjonalistów z branży hotelarskiej – spółce Chopin Airport Development, która opracuje model konsolidacji, a następnie będzie mogła rozpocząć integrację aktywów hotelowych rozproszonych dziś między różne podmioty pozostające w domenie państwa
Prezes jest dobrej myśli
Pozytywnie o pomyśle wypowiada się także prezes spółki Chopin Airport Development – Marian Cristescu. jego zamiarem jest doprowadzenie do tego, by Polski Holding Hotelowy był liderem wśród wszystkich grup hotelowych w Polsce.
Wskazuje on, że PHH będzie:
– skupiał obiekty hotelowe o różnej klasie (od ekonomicznych do pięciogwiazdkowych),
– kierował ofertę do wszystkich obywateli i turystów,
– skupiał obiekty z dużych miast i miejscowości wypoczynkowych.
Marian Cristescu wskazuje także, że dzięki takiemu zróżnicowaniu oferta będzie mogła być atrakcyjna zarówno dla rynku turystycznego, jak i dla biznesu.
Doświadczona spółka hotelarska
Chopin Airport Development ma już kilkuletnie doświadczenie w branży hotelarskiej. Jak sama wskazuje – jest “liderem inwestycji okołolotniskowyjch w Polsce”. Jest jednak nie tylko inwestorem, ale także operatorem i administratorem wielu budynków hotelowych w Polsce.
Obecnie spółka posiada trzy hotele zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie warszawskiego lotniska. Są to:
- Renaissance Warsaw Airport Hotel,
- Hampton by Hilton Warsaw Airport,
- Courtyard by Marriott Warsaw Airport.
Poza tym w posiadaniu spółki są także hotele zlokalizowane w pobliżu lotniska w Gdańsku (Hampton by Hilton Gdańsk Airport), a także w Katowicach (Moxy Katowice Airport).
CAD zainwestował także w trzy hotele zlokalizowane w oddaleniu od lotnisk:
- wypoczynkowo-konferencyjny w Juracie (Best Western Hotel Jurata),
- w Gdańsku (Golden Tulip Gdańsk Residence),
- w Międzyzdrojach (Golden Tulip Międzyzdroje Residence).
Dodaj komentarz