Brak abolicji składek w ZUS

Brak abolicji składek w ZUS

author
Dominika Sobieraj
07 maja 2019

Zespół Roboczy ds. Abolicji ZUS przygotował projekt ustawy o umorzeniu należności powstałych aż do 2018 roku. Ostatecznie jednak projekt został odrzucony przez urzędników. Został oceniony jako niewykonalny pod względem finansowym.

Wstępną wersję projektu ustawy o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalności gospodarczą przygotował organ doradczy i opiniodawczy Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców – Rada Przedsiębiorców.

Sam rzecznik – Adam Abramowicz – na początku kwietnia tego roku wystosował również pisemną prośbę o podjęcie działań legislacyjnych, które skutkowałyby na celu wznowienie możliwości umorzenia należności, które powstały na skutek składek nieopłaconych przez osoby prowadzące działalność pozarolniczą.

Sprawdź najlepsze sposoby na to, jak szybko wyjść z długów

Umorzenie to miałoby dotyczyć również długów powstałych po 28 lutego 2009 roku. Poprzednia ustawa wprowadzona w 2012 roku dawała możliwość umorzenia długów, ale jedynie wobec składek nieuiszczonych w okresie od 1 stycznia 1999 roku do końca lutego 2009 roku.

Nie będzie umorzenia długów powstałych do 2018 roku

W prośbie rzecznika do Elżbiety Rafalskiej (Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej) oraz Jadwigi Emilewicz (Minister Przedsiębiorczości i Technologii) znalazło się wskazanie, by okres możliwego umorzenia został wydłużony do końca roku 2018 roku. Pomysł ten nie spotkał się jednak z przychylnymi opiniami urzędników administracji publicznej.

"

Koszt spełnienia takiego postulatu byłby ogromny i nie ma obecnie na nie najmniejszych szans

– wskazuje jeden z urzędników w rozmowie z Rzeczpospolitą.

ZUS straciłby 30 mld zł?

Abolicja ZUS z 2012 roku kosztowała blisko miliard złotych. Teraz długi są dużo większe. Wszystkie zaległości składkowe przedsiębiorców wynoszą 30 mld zł. ZUS nie może pozwolić sobie na umorzenie długów w tak dużej kwocie. Urzędnicy wskazują, że

"

to zbyt wysoki koszt i nie stać w tej chwili rządu na takie wydatki.

Negatywnie do pomysłu umorzenia wszystkich zaległych składek ZUS odnoszą się też sami przedsiębiorcy. Ci z nich, którzy regularnie opłacają podatek od swojej działalności, wskazują na to, że czuliby się niesprawiedliwie potraktowani przez rząd, gdyby innym przedsiębiorcom zrobiono prezent w postaci umorzenia niezapłaconych środków.

Zamiast umorzenia mogą być większe długi

Dziennik Rzeczpospolita wskazuje ponadto, że rząd potrzebuje pieniędzy na finansowanie programów socjalnych, więc – zamiast myśleć o abolicji – wskazuje raczej na możliwość zaostrzenia przepisów dotyczących ubezpieczeń społecznych. Zmiany miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2020 roku.


Abolicja polega na odstąpieniu od ścigania konkretnej kategorii przestępstw. W przypadku abolicji ZUS rząd całkowicie odstępuje od egzekwowania zadłużenia wobec danej grupy osób i nie może już później rościć sobie praw do odzyskania zaległości. Osoby, które skorzystają z abolicji ZUS, mogą bardzo szybko wyjść z długów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

adam kowalski
adam kowalski
2019-10-30 11:25:04

co do frankowiczów to mi ich nie żal chytry 2 razy traci jak potrzebowali kredyt to trzeba było wziąść w polskiej walucie i tyle w temacie , ja kredytów wogóle nie biore i mam swięty spokój ,jak nie ma to trzeba się obejsc ja też jestem biedny ledwo wiąże koniec z końcem ale nie łapie się na kredyty jak mnie nie stac

polka
polka
2019-08-02 16:00:15

Lepiej rozdawać bogatym na 500 plus niż ratować ludzi przed egzekucjami komorników i małe firmy, Skandal i wstyd.Ludzie podziękuja przy wyborach, frankowicze dołączą.

2019-08-02 15:57:47

Lepiej rozdać bogatym na 500 plus niż ratować ludzi i małe firmy. Wstyd.

Podobne artykuły

Odszkodowanie za spóźniony pociąg
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
16 grudnia 2018

Odszkodowanie za spóźniony pociąg

Wrocław umorzy dług za zwrot lokalu komunalnego
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
14 marca 2019

Wrocław umorzy dług za zwrot lokalu komunalnego

Jak płacić BLIKiem w Banku BPS?
Poradnik
author
Dorota Cholewicka
30 kwietnia 2023

Jak płacić BLIKiem w Banku BPS?

“Przejrzysty” kredyt według Credit Agricole
Wpisy
autor wpisu
Marek_Rutkowski
14 stycznia 2016

“Przejrzysty” kredyt według Credit Agricole

Kredyt gotówkowy Grudziądz
Kredyty miasta
author
Dominika Sobieraj
24 grudnia 2021

Kredyt gotówkowy Grudziądz

BOŚ Bank – sesje przychodzące i wychodzące
Sesje przelewów
author
Dominika Sobieraj
10 stycznia 2023

BOŚ Bank – sesje przychodzące i wychodzące

Porównaj