Ponad 2,5 mln Polaków wysłało już e-PITa

Ponad 2,5 mln Polaków wysłało już e-PITa

author
Aneta Jankowska
21 marca 2019
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria

W 2019 roku pojawiła się nowa usługa rozliczania podatku przez Internet. Dzięki niej Polacy mogą liczyć na szybszy zwrot. Chociaż do końca terminu składania deklaracji podatkowej za 2018 roku pozostał jeszcze ponad miesiąc, to już więcej niż 2,5 mln osób wysłało swojego e-PITa.

Polacy mają czas na złożenie deklaracji podatkowej za ubiegły rok jeszcze do końca kwietnia. Wiele osób zdecydowało się na ten krok wcześniej z racji na szybsze otrzymanie zwrotu z tego tytułu.

Przypominamy, że zwrot podatku 2019 zależy między innymi od sposobu rozliczenia: wszyscy, którzy postanowili rozliczyć się elektronicznie, otrzymają zwrot do 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego. Osoby, które zdecydowały się rozliczyć tradycyjnie – otrzymają pieniądze do 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego.

Polacy chętnie rozliczają się przez Internet

Redakcja Business Insider Polska informuje, że zgodnie z danymi uzyskanymi od Ministerstwa Finansów, od 15 lutego już około 2,6 mln osób wysłało swój e-PIT.

Wszystkie osoby, które rozliczają się na formularzach PIT-37 oraz PIT-38, mogły już od połowy lutego skorzystać z usługi “Twój e-PIT” na Portalu Podatkowym. Z wcześniejszych zapewnień Minister Finansów, Teresy Czerwińskiej wynikało, że tylko w trakcie dwóch pierwszych tygodni od momentu uruchomienia usługi, skorzystało z niej już ponad 1,5 mln podatników.

Z informacji podanych przez Business Insider Polska dowiadujemy się, że do 18 marca “aktualna liczba poprawnie złożonych dokumentów poprzez usługę Twój e-PIT wyniosła ponad 2 mln 600 tys.“.

Mamy czas do 30 kwietnia

Wszyscy podatnicy mogą zapoznać się z wypełnionym zeznaniem na Portalu Podatkowym jeszcze do 30 kwietnia.

Do tej dnia mamy czas na ewentualne uzupełnienie swojego oświadczenia. Można to zrobić za pomocą wpisania na portalu podatki.gov.pl odpowiednich danych podatnika lub za pomocą swojego Profilu Zaufanego.

Kiedy otrzymamy zwrot podatku?

Podatnicy, którzy już rozliczyli się z fiskusem za pomocą e-PITu, mogą spodziewać się zwrotu po 45 dniach od momentu złożenia deklaracji. Osoby, które składały deklarację w wersji papierowej, otrzymają zwrot po około 90 dniach od dnia złożenia wniosku.  Podatnik może otrzymać nadpłatę podatku w postaci wypłaty na wskazany rachunek bankowy lub w gotówce.

Urząd skarbowy może również przesłać podatnikowi informację o podatku do zapłaty. W takiej sytuacji, jeśli otrzymamy zawiadomienie, mamy na to równo siedem dni od momentu uzyskania informacji z urzędu.

PIT jest to skrót z języka angielskiego „Personal Income Tax”, co w tłumaczeniu oznacza podatek od dochodów osobistych. Podatek dochodowy jest podatkiem osobistym, dlatego podatnikiem jest każda osoba fizyczna, która osiągaja dochód, w tym również małoletnie dzieci. Podstawowym aktem prawnym, który reguluje przepisy w zakresie opodatkowania PIT jest ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Źródło: https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/prawo-i-podatki/pit-2019-ile-osob-rozliczylo-e-pit-przez-internet/pd4b39p, https://www.podatki.gov.pl/

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Oszczędności Polaków – prognozy Banku Pekao

Zgodnie z prognozami Banku Pekao, kolejne lata przyniosą dynamikę przyrostu oszczędności gospodarstw domowych na poziomie zbliżonym do +8% rocznie. Dane za ubiegły rok pokazują, że przyrost ten w 2018 roku osiągnął poziom około +9,6%.

author
Aneta Jankowska
29 stycznia 2019
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Fellow Finance – opinie

Fellow Finance jest firmą, która oferuje pożyczki na raty przez Internet. To dostawca usług finansowania społecznościowego, który oferuje zarówno pożyczki społecznościowe dla konsumentów, jak i mający formę pożyczki crowdfunding dla przedsiębiorstw. Klienci załatwią wszystkie formalności w domu, a ich wnioski zostaną rozpatrzone bardzo indywidualnie. Maksymalna kwota pożyczki wynosi 15 000 zł, a spłatę możemy rozłożyć nawet na 32 miesiące.

author
Aneta Jankowska
26 lutego 2019
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Santander Consumer Bank Świebodzin

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Zajmuje się udzielaniem kredytów gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Świebodzinie – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
25 czerwca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Mieszkanie Plus w Sianowie

Mieszkanie Plus jest rządowym programem wchodzącym w skład Narodowego Programu Mieszkaniowego. Skierowany jest on do wszystkich Polaków, ale największą szansę na wynajem państwowego mieszkania mają osoby o niskich dochodach – czyli w praktyce ci, których nie stać na zakup mieszkania i nie mogą uzyskać kredytu hipotecznego. Sprawdziliśmy, jak wygląda realizacja programu Mieszkanie Plus w Sianowie.

author
Julia Wierciło
10 lutego 2024
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

ING Bank Śląski w Bydgoszczy

ING Bank Śląski to jeden z największych banków detalicznych w Polsce. Sprawdzamy oddziały w Bydgoszczy – godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę.

author
Dominika Byczek
07 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Kancelaria Komornicza AWR – uwaga na oszustwo

Brakuje tygodnia, w którym nie pojawiłoby się podejrzenie o oszustwach albo o udaremnieniu nielegalnego procederu. Cele są najczęściej dwa – dane osobowe i pieniądze ofiar. Nowa fala oszustw przetacza się obecnie przez Polskę. Oszuści wysyłają SMSy podając się za nieistniejącą Kancelarię Komorniczą AWR. W wiadomości znajduje się polecenie wykonania przelewu.

author
Alicja Hirsekorn
24 września 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.
Porównaj