Kiedy dostaniemy zwrot podatku w 2022?

Kiedy dostaniemy zwrot podatku w 2022?

author
Dominika Sobieraj
12 lutego 2022

Do 30 kwietnia 2022 osoby fizyczne mają czas na złożenie deklaracji podatkowej. Większość podatników nie zwleka jednak do ostatniej chwili i składa deklaracje wcześniej, licząc na szybszy zwrot podatku. Sprawdź, kiedy w 2022 roku otrzymasz zwrot podatku i co zrobić, by dostać go jak najszybciej.

Zwrot podatku 2022 – terminy

Początek roku to czas wzmożonego składania deklaracji podatkowych za poprzedni rok (2021). Większość z nas liczy, że wysyłając zeznanie podatkowe szybciej, będzie mogła cieszyć się wcześniejszym otrzymaniem zwrotu nadpłaconego podatku. A jak wiadomo, zastrzyk gotówki to sprawa pożądana przez każdego z nas. Pozostaje tylko pytanie, kiedy możemy oczekiwać przelewu od fiskusa.

Deklaracje podatkowe możemy składać na dwa sposoby: papierowy (tradycyjny) oraz elektroniczny (za pomocą usługi “Twój e-PIT”). Co ważne – różne są terminy na ich składanie, poniżej szczegóły dotyczące naboru:

Deklaracje podatkowe 2022 – terminy składania PIT

Jeżeli chcemy złożyć zeznanie podatkowe w 2022 roku, musimy uwzględnić następujące terminy:

1 stycznia 2022 roku – otwarcie naboru tradycyjnych (papierowych) deklaracji,

15 lutego 2022 roku – otwarcie platformy „Twój e-PIT” służącej elektronicznemu składaniu PIT-ów.

Termin zwrotu nadpłaconego podatku zależy od tego, kiedy złożymy deklarację podatkową oraz w jaki sposób. Poniżej szczegółowe informacje:

Zwrot podatku 2022 – kiedy otrzymam?

do 1 kwietnia 2022
jeśli PIT złożyliśmy drogą tradycyjną przed 15 lutego 2022 roku

do 45 dni* od złożenia PIT-u
jeśli PIT złożyliśmy za pośrednictwem kanału elektronicznego działającego od 15 lutego (poniedziałek) do 30 kwietnia (czwartek) 2022 roku

do 90 dni* od złożenia PIT-u
jeśli PIT złożyliśmy drogą tradycyjną od 15 lutego (poniedziałek) do 30 kwietnia (piątek) 2022 roku

do 30 dni* od złożenia PIT-u
jeśli mamy Kartę Dużej Rodziny

do 31 lipca 2022
jeśli nie złożyliśmy PIT-u ani drogą elektroniczną, ani tradycyjną


*uwzględniamy wszystkie dni kalendarzowe, nie tylko robocze

Prędkość wypłacenia zwrotu podatku zależy między innymi od tego, na jaki sposób złożenia deklaracji się zdecydujemy. Tradycyjna forma zeznania jest dostępna dla polskich podatników już od początku bieżącego roku. Ci jednak, którzy nie mają w planach wycieczki do właściwego Urzędu Skarbowego, muszą poczekać na aktywację kanału elektronicznego do 15 lutego 2022 roku. Wtedy właśnie ruszy oficjalna platforma „Twój e-PIT” przygotowana przez Krajową Administrację Skarbową.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź:

Kredyt online – 100% przez Internet

Pożyczki na oświadczenie – minimum formalności

Warto pamiętać, że deklaracje skarbowe możemy składać najpóźniej do 30 kwietnia 2022 roku. Na szczęście jeżeli przegapimy termin, deklaracja przygotowana dla nas przez Krajową Administrację Skarbową zostanie automatycznie zaakceptowana przez system „Twój e-PIT” (nawet jeśli nigdy wcześniej nie korzystaliśmy z elektronicznego systemu składania zeznań podatkowych). Wcześniej – przed istnieniem tego systemu – zbyt późne zorientowanie się o konieczności złożenia deklaracji podatkowej skutkowało nałożeniem na nas kar za zwłokę.

Kiedy otrzymamy zwrot podatku?

Szybkość otrzymania zwrotu podatku (o ile oczywiście dokonaliśmy nadpłaty) zależy od dwóch czynników: po pierwsze, od szybkości złożenia przez nas zeznania podatkowego (co jest bezpośrednio związane z czasem udostępnienia nam deklaracji przez zakład pracy), a po drugie, od sposobu dokonania tegoż zgłoszenia. Zasada jest prosta: im szybciej złożymy zeznanie, tym szybciej dostaniemy przelew od skarbówki. W pierwszej kolejności zatwierdzone zostają także te deklaracje, które złożyliśmy elektronicznie.

Zwrot podatku a Karta Dużej Rodziny

Na mocy aktualnie obowiązujących przepisów najszybciej zwroty podatku mogą otrzymać osoby, które posiadają kartę dużej rodziny. Dlaczego? Ponieważ dla posiadaczy KDR wyznaczono inny, krótszy termin maksymalny zwrotu podatku. Zgodnie z przepisami takie osoby muszą otrzymać zwrot podatku maksymalnie w ciągu 30 dni od dnia złożenia zeznania PIT. Nikt inny nie może liczyć na tak krótki termin (dla pozostałych terminy zwrotów podatkowych mogą być nawet trzykrotnie dłuższe).

Zwrot podatku – jak przychodzi?

W jaki sposób fiskus przekaże nam zwrot nadpłaconego podatku? Cóż, skarbówka może to zrobić na dwa sposoby:

 • bezpośrednio na nasze konto bankowe, jeśli w formularzu NIP-7, ZAP-3, CEIDG-1 podaliśmy numer konta bankowego,
 • w formie gotówkowej (przekazem za pośrednictwem Poczty Polskiej).

Decyzja o tym, w jaki sposób pieniądze są nam przekazywane, nie jest podejmowana odgórnie. Wszystko zależy tak naprawdę od nas – od tego, czy przekażemy numer konta, na który ma przyjść wypłata zwrotu podatku.

Korekta zeznania a zwrot podatku

Każdy, kto w swoim zeznaniu podatkowym zauważy jakiekolwiek nieprawidłowości, ma możliwość złożenia korekty swojego PIT-u. Teoretycznie sprawa jest bardzo prosta – wysyłamy korektę i po sprawie. Nie zawsze jednak mamy na uwadze to, że wysłanie korekty tak naprawdę resetuje nasz czas oczekiwania na zwrot podatku. Dlaczego tak jest?

Wysłanie korekty to tak naprawdę złożenie nowego zeznania – tym razem poprawnego. Po dokonaniu korekty wszystkie terminy (czy to 30, czy 45, czy 90 dni) liczą się zatem właśnie od dnia jej złożenia, nie od dnia złożenia pierwotnego zeznania podatkowego. Jeżeli zależy nam na szybkim czasie uzyskania zwrotu podatku, powinniśmy dołożyć wszelkich starań ku temu, by poprawnie uzupełnić swoje zeznanie podatkowe. Najmniejszy błąd może bowiem kosztować nas dodatkowe 3 miesiące oczekiwania na zwrot.

Zeznanie podatkowe online – czy warto?

Moim zdaniem odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna – zdecydowanie warto zdecydować się na złożenie zeznania podatkowego drogą elektroniczną. Jakie korzyści wynikają z takiego rozwiązania?

1) Rozwiązanie to jest nadzwyczajnie proste i nie wymaga żadnych umiejętności informatycznych.

By złożyć taką deklarację, wystarczy wejść na stronę https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/ i zalogować się poprzez podanie danych osobowych. Następnie system sam przeprowadzi nas przez wszystkie kroki składania deklaracji.

2) Potrzebujemy zaledwie kilku minut na złożenie deklaracji.

Krótki czas wypełniania to zdecydowana przewaga e-PIT-u nad innymi rozwiązaniami. Przede wszystkim nie musimy już poświęcać czasu na samodzielne wypełnianie wszystkich rubryk (system zrobi to za nas), a także na to, by udać się do osoby, która zrobi to za nas (wiele osób, w obawie przed popełnieniem błędu w deklaracji, korzysta z pomocy księgowej).

3) Jest to zupełnie darmowe.

Jeżeli dotychczas nasz PIT rozliczała nam księgowa, to na przejściu na e-PIT możemy sporo zaoszczędzić. Złożenie deklaracji poprzez rządowy system jest bowiem zupełnie bezpłatne, w przeciwieństwie do finansowych usług osób zajmujących się rozliczaniem tego typu dokumentów.

4) Pieniądze ze zwrotu trafią do nas dwa razy szybciej. 

Dzięki internetowemu wypełnieniu wniosku zwrot nadpłaty otrzymamy już w przeciągu 45 dni od momentu zaakceptowania zeznania podatkowego, a nie w ciągu 90 dni – jak ma to miejsce przy tradycyjnych rozliczeniach. Czas ten jest więc aż dwa razy krótszy.

5) Dbamy o środowisko naturalne

Decydując się na internetowe wypełnienie deklaracji podatkowej, znacząco przyczyniamy się do dbania o nasze środowisko. Nie marnujemy papieru na wypełnianie drukowanych formularzy i nie produkujemy CO2, korzystając z pojazdów spalinowych w drodze do najbliższego urzędu skarbowego.

Składanie deklaracji drogą internetową jest proste i intuicyjne – nie potrzeba do tego biegłej znajomości komputerów. O tym, jak krok po kroku złożyć zeznanie podatkowe przy użyciu platformy „Twój e-PIT”, piszemy w tym artykule. Nasz poradnik jest całkowicie darmowy!

Jak sprawdzić status deklaracji podatkowej?

Polska skarbówka słynie z dokładności (co w przypadku wielu z nas nie jest niestety postrzegane jako atut, bowiem powoduje, że każda omyłka czy nieterminowo uiszczona płatność publiczna jest przez fiskusa dostrzegana i odpowiednio traktowana). Rzadko kiedy się zdarza, by Urząd Skarbowy przegapił termin wypłaty nadpłat podatku. Jeżeli jednak chcemy upewnić się, jaki jest status przetwarzania naszego PIT-u, możemy w łatwy i szybki sposób zweryfikować postęp prac.

1) status sprawdzimy w Portalu Podatkowym

By dokonać weryfikacji etapu rozliczania PIT-u, musimy zalogować się do swojego konta na Portalu Podatkowym i wejść w zakładkę „Złożone dokumenty”. Jeżeli nasz PIT został już przetworzony, a zwrot został nam wysłany na konto (lub czeka na odbiór w Urzędzie), to przy naszym dokumencie widnieć będzie komunikat “zrealizowano”. Jeśli jednak proces przyznawania zwrotu nadpłaty podatku jest wciąż w toku, przy złożonym zeznaniu podatkowym wyświetlony zostanie nam komunikat “w trakcie realizacji”.

2) status sprawdzimy wykonując telefon do US

Ci z nas, którzy nie chcą lub nie mogą skorzystać z elektronicznego systemu, mogą zdecydować się na tradycyjne rozwiązanie – telefon do Urzędu Skarbowego. Pracownicy odpowiedzą na pytania dotyczące naszej deklaracji, etapu jej przetwarzania oraz sposobu przekazu zwrotu podatku. Udzielenie i weryfikacji informacji jest możliwa dzięki bezpośredniemu dostępowi do ogólnoskarbowego systemu.

Co zrobić, gdy nie otrzymamy zwrotu w terminie?

Jak zaznaczyliśmy już w poprzedniej sekcji artykułu, sytuacja, w której fiskus nie dotrzyma ustalonego terminu wypłaty zwrotu podatku, jest bardzo mało prawdopodobna. Jeśli jednak z jakiegoś powodu zdarzy się tak, że pieniądze do nas nie dotrą, pierwsze, co powinniśmy zrobić, to skontaktować się z urzędem skarbowym, do którego składaliśmy nasze zeznanie podatkowe.

Zmartwiony podatnik powinien wystosować zapytanie (może być telefoniczne) o przyczynę zwłoki w zwrocie nadpłaty podatku. Często z pozoru najprostszy powód („skarbówka zapomniała”) okazuje się być nietrafny. Przykładowo może się okazać, że wyliczając termin zwrotu nadpłaty, nie wzięliśmy pod uwagę faktu składania korekty. Niestety dokonywanie korekty w zeznaniu podatkowym wydłuża czas zwrotu podatku aż o 2 miesiące.

Warto pamiętać, że brak zwrotu może także wynikać z przyczyn takich jak na przykład pomylenie numeru konta, na które miał przyjść zwrot. Osoby, które zorientują się, że podały urzędowi niepoprawny lub nieaktualny numer rachunku bankowego, powinny niezwłocznie zgłosić ten fakt przez złożenie dokumentu NIP-3.

Czasami zdarza się też tak, że co prawda nasz zwrot został już przyznany, ale nie mógł zostać przekazany na nasze konto ze względu na konieczność pokrycia nim (lub jego częścią) nasze skarbowe zaległości finansowe. Nadpłata podatku może zostać przekazana chociażby na nieopłacone mandaty albo długi względem urzędów. Spłatę tego typu zobowiązań fiskus uznaje za priorytetową względem wypłaty zwrotu z podatku.

Wskazówka

Jeżeli fiskus zatrzymał zwrot podatku w celu pokrycia nieopłaconych należności skarbowych, urząd powinien bezzwłocznie poinformować podatnika o takim zajęciu. Jeżeli podatnikowi zajęto nadpłatę na poczet długów, ale nie otrzymał on stosownego powiadomienia w tej sprawie, ma on możliwość złożenia zażalenia do urzędu, do którego składał swój PIT.

Nieuzasadniony brak zwrotu podatku

Jeśli żaden z wymienionych przez nas w powyższej sekcji artykułu powodów braku zwrotu nie mógł mieć miejsca, najpewniej oznacza to, że urząd niezgodnie z prawem opóźnił termin zwrotu pieniędzy na rzecz podatnika. W takiej sytuacji należy złożyć ponaglenie do dyrektora izby skarbowej.

Jeśli dyrektor uzna, że ponaglenie nadesłane przez podatnika było słuszne, wyznaczy automatycznie nowy pilny termin zwrotu podatku i będzie szukał osób winnych opóźnienia. W skrajnych przypadkach, gdy nawet nawet ponaglenie dyrektora izby skarbowej nie sprawi, że urząd skarbowy rzeczywiście wypłaci nam zwrot podatku, musimy zgłosić tę sprawę do sądu. Skargę na bezczynność urzędu skarbowego składamy do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Warto w tym miejscu dodać, że złożenia skargi na bezczynność urzędu skarbowego nie można wykonać bez uprzedniego nieefektownego ponaglenia dyrektora izby skarbowej. Każdemu, nawet skarbówce, należy się szansa na naprawienie swoich błędów. Podobny przepis obowiązuje w przypadku ostrzeżenia o możliwym wpisie do czarnej listy dłużników bądź przy wstępowaniu na drogę sądową (włącznie po uprzednim nadesłaniu przedsądowego wezwania do zapłaty).

Zwrot podatku w 2022 – najważniejsze informacje

 1. Tradycyjna (papierowa) forma zeznania jest dostępna dla polskich podatników już od początku bieżącego roku.
 2. Chcąc złożyć zeznanie podatkowe za 2019 rok w wersji elektronicznej, musimy poczekać do 15 lutego 2022 roku, czyli do dnia otwarcia platformy „Twój e-PIT”.
 3. Deklaracje skarbowe możemy składać najpóźniej do 30 kwietnia 2022 roku.
 4. Jeśli przegapimy termin nadsyłania PIT-ów, deklaracja przygotowana dla nas przez Krajową Administrację Skarbową zostanie automatycznie zaakceptowana przez system „Twój e-PIT”.
 5. Szybkość otrzymania zwrotu podatku zależy przede wszystkim od szybkości złożenia przez nas zeznania podatkowego (co jest bezpośrednio związane z czasem udostępnienia nam deklaracji przez zakład pracy).
 6. W pierwszej kolejności zatwierdzone zostają także te deklaracje, które złożyliśmy elektronicznie.
 7. Wypłaty zwrotu możemy spodziewać się do 1 kwietnia 2022, jeśli PIT złożyliśmy drogą tradycyjną do dnia 15 lutego 2022 roku.
 8. Zwrot zostanie nam wysłany do 45 dni od dnia złożenia PIT-u, o ile złożyliśmy go za pośrednictwem kanału elektronicznego działającego od 15 lutego do 30 kwietnia 2022 roku.
 9. Zwrot zostanie nam wysłany do 90 dni od dnia złożenia PIT-u – dotyczy przypadków składania deklaracji drogą tradycyjną od 15 lutego do 30 kwietnia 2022 roku.
 10. Jeśli nie złożyliśmy PIT-u ani drogą elektroniczną, ani tradycyjną, pieniądze zostaną nam zwrócone do 31 lipca 2022.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Marcin
Marcin
2022-04-04 09:31:50

Dostał ktoś już zwrot podatku w Zachodniopomorskim?

Sylwia
Sylwia
2022-03-30 09:56:36

Czy dostał ktoś już zwrot

Www
Www
2022-03-28 09:20:10

Składałam w dniu 15.02 dziś mamy 28.03 nadal nic zostały im tylko 2 dni.

Www
Www
2022-03-28 09:20:09

Składałam w dniu 15.02 dziś mamy 28.03 nadal nic zostały im tylko 2 dni.

Marzena
Marzena
2022-03-17 21:35:50

Złożyłam 16.02. Do teraz nic. W ubiegłych latach czekałam na zwrot tydzień/dwa. Na stronie nie widać statusu, jedynie z ubiegłych lat. A najlepsze to ze Ci którzy składali długo po mnie juz maja zwroty. Miasto to samo.

Podobne artykuły

SYSTEM3000 – giełda długów
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
01 lipca 2020

SYSTEM3000 – giełda długów

UOKiK ukarał firmę Ferratum Finanse
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
02 marca 2019

UOKiK ukarał firmę Ferratum Finanse

Santander Consumer Bank sesje wchodzące i wychodzące
Sesje przelewów
author
Dominika Sobieraj
12 stycznia 2023

Santander Consumer Bank sesje wchodzące i wychodzące

Chwilówki Łowicz
Chwilówki miasta
author
Dominika Sobieraj
11 lutego 2022

Chwilówki Łowicz

Inkubator Innowacji Visy
Wpisy
author
Aneta Jankowska
06 listopada 2017

Inkubator Innowacji Visy

Finanse Polaków z małych miejscowości
Blog
author
Patryk Byczek
15 lutego 2018

Finanse Polaków z małych miejscowości

Porównaj