Do końca kwietnia mamy czas na złożenie deklaracji podatkowej za 2018 rok. Spora część podatników rozlicza się sporo wcześniej, licząc na szybki zwrot. Sprawdzamy, kiedy otrzymamy zwrot podatku za rok 2018. W tym roku osoby, które rozliczą się przez Internet, mogą liczyć na spory bonus – zwrot otrzymają w ciągu 45 dni, czyli dwa razy szybciej niż do tej pory.

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 19.02.2019
Udostępnij:

„Twój e-PIT” – szybciej otrzymamy zwrot podatku

Rok 2019 to przełom w rozliczaniu podatków. Wszystko za sprawą nowej usługi „Twój e-PIT”, dzięki której podatnik nie musi robić dosłownie nic, żeby jego PIT został złożony poprawnie i terminowo. Przypomnijmy, że mogą z niej skorzystać wyłącznie osoby rozliczające się za pomocą PIT-37 i PIT-38.

Dodatkowy atut skorzystania z „Twój e-PIT” to krótszy czas oczekiwania na zwrot podatku. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów, jeżeli zdecydujemy się na elektroniczne rozliczenie, zwrot podatku otrzymamy maksymalnie w ciągu 45 dni od dnia złożenia deklaracji.

Deklarację można złożyć także w tradycyjny – papierowy sposób. Jednak w takim przypadku, czas zwrotu podatku będzie dłuższy i wyniesie do 3 miesięcy od dnia złożenia deklaracji.

Dla tych, którzy złożyli PIT elektronicznie przed 15 lutego, termin 45 dni również liczy się od daty złożenia. Aby złożyć zeznanie przez Internet, potrzebujemy zaledwie kilku minut.

Wystarczy wejść na stronę https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/, zalogować się poprzez podanie danych osobowych oraz kliknąć akceptuj. Zwrot nadpłaty otrzymamy w ciągu 45 dni od momentu zaakceptowania zeznania podatkowego.

O tym, jak krok po kroku złożyć zeznanie podatkowe w 2019 roku bez wychodzenia z domu i zupełnie za darmo piszemy w tym artykule.

PIT 2019 – terminy zwrotu

PIT składany elektronicznie

Osoby, które złożą PIT elektronicznie w dniu 15 lutego, otrzymają zwrot nadpłaty podatku najpóźniej na początku kwietnia.

Ci, którzy będą czekać ze złożeniem do ostatecznego terminu, czyli do 30 kwietnia, na zwrot nadpłaty mogą czekać do 3 miesięcy. Oznacza to, że pieniądze wpłyną na konto dopiero na koniec lipca 2019 roku.

Osoby, które nie złożą żadnego zeznania podatkowego, również otrzymają zwrot na w połowie czerwca 2019 roku. Dlaczego? Ponieważ e-PIT-y, które są przygotowane przez fiskus, a nie zostaną zaakceptowane przez podatnika przyciskiem „zaakceptuj”, trafią do rozliczenia dopiero 30 kwietnia. Oznacza to, że dopiero 1 maja zacznie płynąć 45 dni, w ciągu których fiskus musi wysłać należny podatnikowi zwrot.

PIT składany tradycyjnie

Osoby, które zrezygnują z PIT-u przygotowywanego przez fiskus i będą chciały złożyć PIT samodzielnie w wersji papierowej, będą czekać na zwrot nadpłaty podatku aż 3 miesiące od momentu złożenia zeznania.

To dwa razy dłużej niż w przypadku zeznań elektronicznych. Tym, którzy chcą otrzymać pieniądze jak najszybciej, polecamy zaakceptować PIT przez Internet.

Trzymiesięczny czas na zwrot nadpłaty dotyczy wszystkich PIT-ów złożonych inaczej niż elektronicznie. Czas zaczyna się liczyć od daty złożenia zeznania.

Jak sprawdzić, kiedy otrzymam zwrot?

Najłatwiej sprawdzić termin otrzymania zwrotu poprzez wykonanie prostego obliczenia. Jeżeli:

– złożyliśmy PIT elektronicznie – do daty dnia następnego po dniu złożenia doliczamy 45 dni,

– złożyliśmy PIT metodą tradycyjną – do daty dnia następnego po dniu złożenia doliczamy 90 dni.

Liczymy dni kalendarzowe, a nie robocze. Jeżeli jednak chcemy upewnić się, jaki jest status przetwarzania naszego PIT-u i czy na przykład nie dokonano rozliczenia wcześniej, niż deklaruje ostateczny termin, możemy sprawdzić postęp przetwarzania internetowo.

W tym celu musimy zalogować się ponownie do swojego konta na Portalu Podatkowym i wejść w zakładkę złożone dokumenty.

Jeżeli nasz PIT został już przetworzony i zwrot podatku został wysłany na konto lub czeka na odbiór w Urzędzie Skarbowym, to przy naszym dokumencie pojawi się komunikat „zrealizowano”.

Jeżeli natomiast proces przyznawania zwrotu nadpłaty podatku nadal trwa, zobaczymy przy złożonym zeznaniu podatkowym komunikat „w trakcie realizacji”.

Usługa Twój e-PIT szybka i bezpieczna

Niezależnie od tego, z jakiego progu podatkowego się rozliczamy, z pewnością nie zostaniemy oszukani przez fiskus. Wszystkie dokumenty przeliczane były automatycznie. Do bazy trafiły wszystkie PIT-y wystawiane przez pracowników i zostały one automatycznie przypisane do konkretnego podatnika.

W swoim zeznaniu podatkowym zobaczymy zatem dochody ze wszystkich miejsc pracy z 2018 roku. Jeżeli jednak zauważymy, że w systemie brakuje jakiegoś dochodu lub ulgi, bez problemu możemy edytować przygotowane dla nas zeznanie podatkowe.

System przygotowany przez Krajową Administrację Skarbową jest całkowicie bezpieczny. Nie musimy obawiać się, że zeznanie nie zostanie złożone albo że pojawią się w nim błędy, za które potem przyjdzie nam ponieść konsekwencje.

Logowanie do systemu Twój e-PIT również jest całkowicie bezpieczne. Najłatwiej zalogować się przez Profil Zaufany. Jeżeli takiego nie mamy, warto wykorzystać tę sytuację i go założyć.

Profil Zaufany pozwala za elektroniczne podpisywanie dokumentów i składanie pism w urzędach bez wychodzenia z domu. To szczególnie pomocne w sytuacji, kiedy musimy dokument złożyć w urzędzie, do którego mamy daleko.

Dzięki e-Urzędom możemy składać pisma bez wychodzenia z domu. Również całkowicie bezpiecznie. Profil Zaufany gwarantuje także szybkie i bezproblemowe zalogowanie do systemu Twój e-PIT.

Co, jeżeli nie otrzymamy zwrotu podatku w terminie?

Pierwsze, co powinniśmy zrobić, to skontaktować się z urzędem skarbowym, do którego składaliśmy nasze zeznanie podatkowe. Należy wystosować zapytanie o przyczynę zwłoki w zwrocie nadpłaty podatku.

Może okazać się, że nie wzięliśmy pod uwagę faktu składania korekty. Niestety dokonywanie korekty w zeznaniu podatkowym wydłuża termin zwrotu podatku o 2 miesiące.

Brak zwrotu może wynikać także z bardzo prostych przyczyn, takich jak na przykład pomylenie numeru konta, na które miał przyjść zwrot. Osoby, które zorientują się, że podały urzędowi niepoprawny lub nieaktualny numer rachunku bankowego, muszą zgłosić ten fakt przez złożenie dokumentu NIP-3.

Warto także upewnić się, czy nasz zwrot nie został już przyznany, ale nie jest przekazany na nasze konto ze względu na to, że spłacono z niego nasze zaległości finansowe. Na co może być przekazana nadpłata podatku? Choćby na nieopłacone mandaty albo długi względem urzędów.

Przez takie zaległości kwota zwrotu nadpłaty podatku może być także pomniejszona. Spłatę tego typu długów fiskus uznaje za priorytetową względem wypłaty zwrotu z podatku.

Jeżeli jednak coś takiego ma miejsce, urząd każdorazowo musi poinformować podatnika o takim zajęciu nadpłaty podatku. Jeżeli podatnikowi zajęto nadpłatę na poczet długów, ale nie otrzymał on stosownego powiadomienia w tej sprawie, powinien niezwłocznie złożyć zażalenie do urzędu, do którego składał swój PIT.

Brak zwrotu bez powodu – co robić?

Jeśli żaden z powyżej wskazanych powodów nie występuje, oznacza to, że urząd niezgodnie z prawem opóźnia termin zwrotu pieniędzy podatnikowi. W takiej sytuacji należy złożyć ponaglenie do dyrektora izby skarbowej.

W przypadku, gdy dyrektor uzna, że ponaglenie było słuszne, wyznaczy automatycznie nowy (pilny) termin zwrotu podatku i będzie szukał osób winnych opóźnienia.

Jeżeli nawet ponaglenie dyrektora izby skarbowej nie sprawi, że urząd skarbowy rzeczywiście wypłaci nam zwrot podatku, musimy zgłosić się z tą sprawą do sądu. Skargę na bezczynność urzędu skarbowego składamy do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Co ważne – tego kroku nie można wykonać bez uprzedniego bezefektownego ponaglenia dyrektora izby skarbowej. Wyrok sądu jest ostateczny i zmusza urząd skarbowy do wypłaty należnego podatnikowi zwrotu podatku.


Źródło:

https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/

https://twitter.com/MF_GOV_PL

Oceń:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Średnia: 4.6 / 5, łącznie 5 ocen
Komentarze (29)

Pit zlozylam 3 lipca droga elektroniczna. Jest 13 sierpien i nadal nic

pit złożony elektronicznie 16 kwietnia –nadal brak zwrotu nadpłaty…..co się dzieje z tym urzędem

Marzena kotecka, 18 czerwca 2019 o 19:28

Witam skladalam 13marca I mialam otrzymac 13 czerwca zwrot z podatku I niewiem co jest grane czemu niedostalam w terminie

PIT złożony w wersji papierowej 29 marca zwrotu póki co brak. W zeszłym roku od złożenia do przelewu minęły 54 dni. W tym roku jakoś wolniej im to idzie.

Pit złożony 25.02.2019 forma papierowa zwrot na dziecko mamy 9.05.2019 przelewu nadal brak. Trzebnica

Czekam na hajs #, 29 kwietnia 2019 o 09:44

4 lutego 2019 dałem tym złodzieja pit 37 i nadal zero zwrotu a dziś już mamy 29 kwiecień. Co oni tam robią ze trzeba długo czekać? Tarnowskie Góry

Pit złożony elektrycznie, rozliczanie z ulga na dziecko wysłane w dniu 08.03.2019. Do dziś brak wypłaty. US Piotrków Trybunalski.

Pit złożony 21.03.2019 po 36 dniach nic. US Mielec

PIT złożony 7.03 zwrot za dziecko i nadal nic. II US Opole.

Mąż. Sie rozliczał z dzieckiem i nie dostal rozliczenia na dziecko jak to mozliwe

PIT złożony 05.03.19 nadal brak zwrotu. Wrocław Fabryczna 🙁

Pit złożony elektronicznie 10 marca nadal nie ma dziś jest juz 14 kwietnia koleżanka składała 4 dni wcześniej dostała po 2 tyg Dąbrowa Górnicza US Oni liczą dni robocze czy normalnie jak dni w kalendarzu ?

Witam. Rozliczalismy się z mężem. Był zwrot na dzieci. Pieniądze zostały wysłane do komornika. Bo komornik nie poinformował że jest wszystko umorzone i odesłał pieniążki. I teraz mam pytanie te pieniądze wogle do mnie wrócą krążą cały czas.

PIT złożony 26.02 – nadal nie ma zwrotu. Teoretycznie powinien być najpóźniej do 12.04, czyli za kilka dni. Zobaczymy. US Warszawa Bemowo.

PIT 37 składałem pod koniec stycznia i do dziś nie otrzymałem zwrotu.

A co z PIT 36? Nie ma możliwości przez E-PITY więc trzeba czekać do 3 miesięcy. I nic nie dowiesz jaki postęp.

PIT 37 złożony 15.02 i nadal status 200, rozliczenie jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Po tygodniu u znajomych i rodziny zwroty były po tygodniu.. US Katowice

Pit złożony 15 lutego. Od dnia kolejnego dopiero liczy się do 45 dni. Jeśli ktoś złożył nawet 29 stycznia to termin 45 dni liczy się dopiero od 15 lutego. Mam wrażenie, że część osób nie czyta z zrozumieniem. Rodzina wielodzietna, karta dużej rodziny i też nadal czekamy.

29.01. elektroniczne i nadal nie mam zwrotu. Wrocław fabryczna.

ja skladam pit 37 urzod skarbowy chorzów 2019 .02,14 nie zwroty ile czekac

Dodam tylko że zwrot na koncie A na stronie ministerstwa nadal widnieje status 200.

Pit zlozony elektronicznie 22 lutego dzisiaj 14 Marca zwrot na koncie. Chorzów.

Pit złożyłam elektronicznie 29.01 i nadal nie ma zwrotu..

Bzdura, nic nie będzie widniało, wciąż status 200 , tak napisano mi z obsługi technicznej strony ministerstwsa. Nie wiem jak to robią że ludzie którzy złożyli tak samo jak ja w tym samym dniu zwroty mieli już pod koniec lutego a ja wciąż nie mam,mialo być lepiej i szybciej Us Wolomin

U mnie pit złożony elektronicznie 15 lutego dni dziś nie ma zwrotu, Wrocław Fabryczna 🙁

29.01 elektronicznie, nadal cisza. Koleżanka składa pit elektroniczne 15.02, zwrot otrzymała na koniec lutego. Inna koleżanka składa pit 02.02 elektroniczne zwrot otrzymała po 3 tyg. Dane z 3 różnych urzędów Wrocław i Trzebnica. Wg mnie nie ma żadnych zasad.

jak można sprawdzić jak nie można ściema

Ja mam już zwrot od piątku 22.02. w ciągu 4tygodni

mirena_pogarek, 19 lutego 2019 o 12:13

na początku były problemy z robieniem wszystkiego ale poszło gładko dzieki wielkie 5/5