Ponad pół miliarda euro kary dla Mastercard

Ponad pół miliarda euro kary dla Mastercard

author
Patryk Byczek
25 stycznia 2019

Bruksela nałożyła na Mastercard karę pieniężną w wysokości 570 000 000 euro. Postępowanie prowadzone przez Komisję Europejską w sprawie zawyżonych opłat trwało od 2013 roku.

Amerykańska firma płatnicza zgodziła się z karą, dlatego też jej wysokość obniżono o 10%.

Kara dla Mastercard – łamanie przepisów

Margarethe Westager, unijna komisarz do spraw konkurencji tłumaczyła, że firma Mastercard uniemożliwiła handlowcom korzystanie z lepszych warunków, które oferowały banki w innych państwach Unii Europejskiej. Czynności te były niczym innym, jak łamaniem przepisów antymonopolowych. Stosowanie przez amerykańską firmę powyższych praktyk wpłynęło na wyższe koszty transakcji, które ponieśli Klienci. Na podwyższone koszty były narażone również banki. Sprawa dotyczyła rozliczeń międzybankowych.

Europejscy klienci używają kart płatniczych każdego dnia, czy to kupując jedzenie, ubrania czy robiąc zakupy przez internet. Poprzez ograniczanie handlowcom wyboru w szukaniu lepszych warunków oferowanych przez banki w innych krajach UE, Mastercard sztucznie przyczynił się do zawyżania kosztów korzystania z kart płatniczych, przez co działał na szkodę klientów i detalistów na terenie Unii” – mówiła Margrethe Vestager.

Długotrwały proces

Dotychczasowe reguły wewnętrzne, jakich trzymała się firme Mastercard zobowiązywała banki do wnoszenia opłat manipulacyjnych zgodnie ze stawkami obowiązującymi w danym kraju. W tym przypadku mowa o kraju, w którym handlowiec ma swoją siedzibę. Jednakże banki w innych krajach Unii Europejskiej mogły oferować lepsze warunki. W tym momencie pojawiała się firma Mastercard, która zgodnie z zapisami w umowie zakazywała z korzystania lepszych ofert.

W związku z tym w 2013 roku Komisja Europejska zapoczątkowała długotrwały proces dotyczący łamania zasad antymonopolowych. Postępowanie przeciwko Mastercard zakończyło się nałożeniem na firmę kary pieniężnej. W komunikacie wystosowanym przez amerykańskiego giganta firma zgodziła się przyjąć nałożoną na nią karę. Poskutkowało to obniżeniem jej o 10%.

Niższa kara pieniężna

Naliczanie dodatkowych opłat przez Mastercard zakończyło się pod koniec 2014 roku. Wpłynęły na to nowe zasady legalizacji kart płatniczych w Unii Europejskiej.

„Decyzja odnosi się tylko do przeszłych praktyk, które miały miejsce przez ograniczony czas, mniejszy niż dwa lata, i nie wpłynie to na zasady, na jakich obecnie prowadzimy biznes” – czytamy w oficjalnym oświadczeniu Mastercard.

Karę pieniężną obniżono o 10% dlatego, że amerykański gigant współpracował z unijnymi organami oraz przyznał się do winy.

Mastercard

Mastercard globalnym gigantem technologicznym działającym w sektorze płatności. Firma zrzesza ponad 25 000 instytucji finansowych, które wydają karty płatnicze z logo Mastercard. Spółka zajmuje się obsługą najszybszej sieci przetwarzania płatności. Mastercard prowadzi działania w 210 państwach świata. Siedziba giganta mieści się Purchase w stanie Nowy Jork, a jej obroty w 2017 roku wyniosły blisko 12 500 000 000 dolarów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Nowy bank szuka pracowników
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
10 marca 2019

Nowy bank szuka pracowników

NOTUS Finanse – oddział w Tychach
Wpisy
author
Patryk Byczek
19 sierpnia 2018

NOTUS Finanse – oddział w Tychach

Bank Pekao w Tarczynie
Oddziały
author
Patryk Byczek
11 lipca 2019

Bank Pekao w Tarczynie

Kasa Stefczyka Sulechów
Oddziały
author
Patryk Byczek
16 października 2020

Kasa Stefczyka Sulechów

Bank Pekao w Zambrowie
Oddziały
author
Patryk Byczek
05 sierpnia 2019

Bank Pekao w Zambrowie

Google Meet – nowa usługa wideokonferencji
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
04 maja 2020

Google Meet – nowa usługa wideokonferencji

Porównaj