Po zmianach wykluczających konieczność posiadania dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia OC podczas prowadzenia pojazdu, nadchodzą zmiany także dla prawa jazdy. Będą to jedynie zmiany kosmetyczne, zakładające usunięcie adresu zamieszkania z dokumentu.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 03.10.2018
Udostępnij:

Nowe dokumenty mają obowiązywać od marca przyszłego roku. Jest to zmiana na lepsze, ponieważ podczas przeprowadzki kierowca nie będzie musiał wymieniać dokumenty na nowy, uzupełniony o nowe dane. Ministerstwo Infrastruktury przygotowuje już nowe wzory dokumentu.

Zmiany na dokumentach uprawniających do kierowania pojazdami wymusza niezgodność „zapisu ustawy o kierujących pojazdami z konstytucją”, którą zauważył Trybunał Konstytucyjny – podaje Rządowe Centrum Legislacji.

Zalety nowelizacji
 

Wprowadzenie nowego wzoru prawa jazdy, to przede wszystkim oszczędność dla kierowców. Obecne przepisy wymagają od kierowców wymianę dokumentu po przeprowadzce. Kierowcy mają na to 30 dni. Od złożenia wniosku o wymianę prawa jazdy do momentu odebrania nowego dokumentu, należy ponieść nieuniknione koszty. Wymiana dokumentu kosztuje 100 złotych i 50 groszy, plus mniej więcej 20-30 złotych za zrobienie nowych zdjęć, które do wniosku należy dołączyć.

Usunięcie adresu zamieszkania z prawa jazdy jest więc, według Ministerstwa Infrastruktury o wiele bardziej korzystne i opłacalne dla kierowców. Ponadto, takie dane jak adres zamieszkania kierowcy Policjanci mogą odczytać w systemach informatycznych.

Adres niepotrzebny
 

Trybunał Konstytucyjny poinformował, że umieszczanie adresu zamieszkania na dokumentach, które wyłącznie uprawniają do kierowania pojazdami, nie jest konieczne. To właśnie dlatego pojawił się pomysł nowelizacji, która ma usunąć adres z praw jazdy. Jednakże, po wejściu w życie nowych dokumentów, obecne „plastiki” będą ważne tak długo, jak wskazuje informacja na dokumencie.

Ponadto, regulacje obniżą koszty uzyskania i otrzymania prawa jazdy. Odciążone zostaną także wydziały komunikacji oraz sami obywatele.

W opublikowanym przez Rządowe Centrum Legislacji raporcie podano także, że nowe przepisy zmniejszą dochody powiatów o ponad 10 500 000 złotych rocznie.
 

Komentarze