Proekologiczne działania banku Santander

Proekologiczne działania banku Santander

author
Halszka Gronek
20 maja 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

Wymiana floty na hybrydową, dofinansowywanie odnawialnych źródeł energii, emisja zielonych obligacji czy uczestnictwo w Pakcie na Rzecz Zrównoważonego Wykorzystania Tworzyw Sztucznych – to tylko niektóre z licznych inicjatyw, jakie Santander Bank Polska planuje wdrożyć w najbliższych miesiącach działalności. 

Santander Bank Polska coraz silniej wdraża kolejne inicjatywy mające na celu ochronę naturalnego środowiska. Jest to tak zwany filar zielonych finansów rynkowej strategii odpowiedzialnej bankowości. Santander Bank Polska to kolejna z wielkich instytucji finansowych, obok banku BNP Paribas, która aktywnie angażuje się w kwestie ekologii i ochrony natury. 

Wszystkie instytucje i organizacje działające w Polsce, w tym także banki komercyjne, są odpowiedzialne za poziom ochrony współczesnego środowiska. Dlatego właśnie Santander Bank Polska jako jeden z pierwszych podmiotów jasno zadeklarował, iż skorzysta ze wszystkich dostępnych środków, by pomóc w ochronie i odbudowie naturalnej biosfery. Jak powiedział Michał Gajewski, dyrektor generalny Santander Bank Polska: 

"

Biorąc pod uwagę tempo zmian klimatycznych oraz oczekiwania społeczne niezbędne jest podjęcie realnych działań, które wymiernie wpłyną na redukcję cywilizacyjnego wpływu na środowisko naturalne. Dlatego w strategii odpowiedzialnej bankowości realizowanej w naszym banku tak ważne miejsce zajmuje ekologia.

Inicjatywy proekologiczne w Santanderze

Wśród proekologicznych inicjatyw, jakich podejmie się Santander w najbliższych miesiącach swej działalności, znajdziemy takie pozycje, jak:

  1. Przystąpienie do Paktu na rzecz zrównoważonego wykorzystywania tworzyw sztucznych – porozumienia zawiązanego dzięki grupie firm prowadzących działalność bliską idei „zero waste”;
  2. Sukcesywne realizowanie strategii „no plastic” – zastępowanie plastikowych opakowań i przedmiotów, z jakich korzystają pracownicy oddziałów banku, odpowiednikami organicznymi, które nie przyczynią się do pogłębiania problemu nadmiernego plastiku na świecie;
  3. Emisja zielonych obligacji – środki uzyskane z ich emisji przeznaczane są na finansowanie projektów prośrodowiskowych zgodnych z zasadami określonymi w Green Bond Framework;
  4. Udzielanie finansowań wspierających efektywność energetyczną – chętne wspieranie kredytów i leasingów, które przyczynią się do poszerzenia krajowego rynku zielonej energetyki;
  5. Rezygnacja z finansowego wsparcia projektów związanych z energetyką węglową – prezes banku poinformował media o tym, że Santander nie będzie wspomagał realizacji projektów związanych z budową lub rozwojem elektrowni węglowych;
  6. Systematyczne przechodzenie na zieloną energię – czyli energię pochodzącą z naturalnych i odnawialnych źródeł (tzw. OZE);
  7. Wymiana floty na samochody elektryczne – korzystanie z pojazdów opartych na technologii hybrydowej pozwoli na redukcję emisji szkodliwego dwutlenku węgla o blisko 31%.

Wielka rola banku Santander

Nie da się zaprzeczyć, iż Santander Bank Polska odegrał kluczową rolę wśród polskiego rynku finansowego w działaniach na rzecz ochrony środowiska. Jako pierwszy bank komercyjny w 2017 roku wyemitował on zielone obligacje w kwocie bliskiej 137,1 milionów euro. Santander udzielił także finansowania klientom w ramach programu wspierającego efektywność energetyczną budynków oraz leasingów. Dzięki temu ustanowił on swoisty benchmark w zakresie standardów „zielonej strategii” bankowości. 

Santander Bank Polska to bank uniwersalny zajmujący trzecie miejsce wśród banków polskich pod względem posiadanych aktywów (za PKO Bankiem Polskim i Bankiem Pekao SA). Obecny kształt instytucji jest wynikiem fuzji Banku Zachodniego WBK i Kredyt Banku. Co istotne, spółka należy do hiszpańskiej grupy Santander zajmującej szesnaste miejsce wśród największych banków świata (2019 rok). 

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ikea odkupi używane meble

Ikea wyszła z ciekawą inicjatywą. Pozwoli swoim klientom pozbyć się starych, używanych mebli, w zamian za które zaoferuje im bony pieniężne.

author
Dominika Byczek
19 października 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Aplikacja bankowości mobilnej w Raiffeisen Polbank

Dla Klientów Raiffeisen Polbank aktywnie korzystających z bankowości mobilnej, Bank przygotował nową wersję aplikacji Mobilny Bank.

author
Patryk Byczek
18 listopada 2013
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Profi Credit w Legnicy

Profi Credit to jedna z dwóch największych firm pożyczkowych w Polsce. Firma oferuje swoim Klientom pożyczki pozabankowe do nawet 25 000 złotych. Poniższe dane dotyczą placówki w Legnicy.

author
Dominika Byczek
03 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Mobilny serwis do zgłoszenia szkody w PZU

Zgłaszanie szkód w PZU stało się jeszcze prostsze. Od 27 marca bieżącego roku poza infolinią, Klienci mogą zgłosić szkodę także za pomocą urządzenia z dostępem do Internetu, pod adresem zgloszenie.pzu.pl. 

author
Patryk Byczek
09 kwietnia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Czym wyróżnia się kredyt konsolidacyjny?

Konsolidacja kredytu to świetna opcja, gdy chcemy połączyć wiele miesięcznych rat kredytowych w jedną. Do uzyskania tej formy finansowania musimy jednak spełniać kilka istotnych warunków. Sprawdzamy, na czym dokładnie polega kredyt konsolidacyjny oraz co musimy zrobić, by go otrzymać.

author
Aleksandra Gościnna
07 października 2020
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Komornik zawieszony po zajęciu renty 11-letniej dziewczynki

W czwartek 5 marca Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości poinformował o tym, iż komornik, który zachował się wysoce nieetycznie został już zawieszony w czynnościach. Sprawa ma związek z zajęciem 11-letniej dziewczynce renty rodzinnej po zmarłym ojcu. Powodem zajęcia miały być niespłacone przez niego zobowiązania.

author
Alicja Hirsekorn
09 marca 2020
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.
Porównaj