Projekt budżetu na 2019 rok

Projekt budżetu na 2019 rok

author
Aneta Jankowska
02 października 2018
Rząd przyjął projekt budżetu na przyszły rok. Wydatki w 2019 roku mają sięgnąć 415,4 mld zł, a przychody - 386,9 mld zł. Priorytetem jest utrzymanie stabilności finansów publicznych przy wspieraniu wzrostu gospodarczego.

Rada Ministrów zaakceptowała niedawno projekt budżetu na przyszły po konsultacjach międzyresortowych i w Radzie Dialogu Społecznego. Premier Mateusz Morawiecki zapewnia, że zaplanowany budżet wpisuje się w politykę społeczną i inwestycyjną, a także uwzględnia środki na różne programy społeczne rządu i jednocześnie mieści się we wszystkich regułach unijnych dotyczących stabilności finansów publicznych.

Z przyjętych założeń co do dochodów i wydatków budżetu, wynika, że dynamika PKB wyniesie 3,8%, a średnioroczna dynamika cen towarów i usług konsumpcyjnych (inflacja) – 2,3%. Ministerstwo poinformowało także, że spodziewa się wzrostu konsumpcji indywidualnej – w ujęciu nominalnym – o 5,9%.

Ma wzrosnąć przeciętny roczny fundusz wynagrodzeń w gospodarce narodowej oraz emerytur i rent nominalnie o 6%. Natomiast prawie 7 mld zł zostanie zarezerwowane na waloryzację emerytur i rent. Projekt budżetu zapewnia środki na realizację priorytetowych zadań rządu, czyli:

  • kontynuację programów „Rodzina 500+” czy „Dobry start”
  • wzrost płac dla pracowników sfery budżetowej
  • podniesienie renty socjalnej
  • waloryzację rent i emerytur
  • darmowe leki dla seniorów 
  • dalsze podnoszenia wydatków na obronność

Kontynuowane będą również prace nad projektem ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK), nowelizacja ustawy o PIT oraz prace nad wzmocnieniem ochrony rolników przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi i zwiększeniem poziomu ochrony inwestorów na rynkach finansowych. 

W uzasadnieniu projektu czytamy, że strona dochodowa planowanego budżetu uwzględnia wprowadzenie nowej 9% stawki w podatku CIT dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Źródło: fragment tabeli budżetowej: https://www.mf.gov.pl/ministerstwo-finansow/dzialalnosc/finanse-publiczne/budzet-panstwa/ustawy-budzetowe/2019/projekt-ustawy

Z udostępnionych danych wynika, że pierwsze czytanie budżetu przewidziano na czwartek 4 października.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

Alior Bank rozdaje 1500 zł na wakacje
Wpisy
author
Aneta Jankowska
17 lipca 2017

Alior Bank rozdaje 1500 zł na wakacje

Kredyt gotówkowy Skarżysko-Kamienna
Kredyty miasta
author
Aneta Jankowska
22 grudnia 2021

Kredyt gotówkowy Skarżysko-Kamienna

Santander Consumer Bank Nowy Tomyśl
Oddziały
author
Aneta Jankowska
24 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Nowy Tomyśl

Kredyt samochodowy Ostrołęka
Kredyty miasta
author
Aneta Jankowska
19 grudnia 2017

Kredyt samochodowy Ostrołęka