Prokuratura pozwała Idea Bank
Niedawno do Sądu Okręgowego w Warszawie cywilny zespół prokuratorów złożył powództwo związane ze sprzedażą obligacji windykatora mającego siedzibę we Wrocławiu. Osoby, które skierowały ten pozew cywilny do wskazanego sądu zajmują się aferą GetBacku. Sama sprawa ma dotyczyć także Idea Banku.
Zespół prokuratorów cywilnych, który zajmuje się aferą GetBacku, wniósł do Sądu Okręgowego w Warszawie powództwo. Sam pozew był o zasądzenie kwoty 380 tys. zł wraz z odsetkami na rzecz emerytki, która pechowo zakupiła fałszywe papiery wartościowe, które miały być obligacjami wyemitowanymi przez firmę windykacyjną z Wrocławia.
Sprawa dotyczy również Idea Banku, gdyż bank ten powinien posiadać zgodę na emisję tego rodzaju papierów wartościowych od GetBacku. Wniesienie pozwu nie jest częstym zabiegiem dokonywanym przez prokuraturę cywilną. Proces ma na celu przyspieszenie dochodzenia roszczenia przez poszkodowaną. Nie jest to najpewniej ostatni pozew prokuratury tego rodzaju.
Jak twierdzi nasz informator znający szczegóły śledztwa, będzie ich więcej. Dotychczas śledczy koncentrowali się na stawianiu zarzutów karnych w tej sprawie. Status podejrzanych w aferze ma już 49 osób, w tym byli prezesi, członkowie zarządu i pracownicy zarówno GetBacku, jak i sprzedającego jego obligacje bez stosownego zezwolenia Idea Banku
– poinformował na ten temat Dziennik Gazeta Prawna.
Zespół prokuratorów przeciwko Idea Bank
W pierwszej kolejności zadbano o to, aby został w tej sprawie wszczęte postępowanie karne. Śledztwo rozpoczęło się pod koniec kwietnia 2018 roku. Specjalny zespół prokuratorów – cywilistów powołano pod koniec grudnia. Prawnicy mają za zadanie analizować możliwość sądowego wyegzekwowania należności na rzecz pokrzywdzonych osób.
Łącznie utraciły one 2,3 mld zł. Jest to kwota, której nie powinno się bagatelizować i wykorzystać dostępne środki ochrony prawa, które ułatwią odzyskanie tych pieniędzy. Mowa tutaj zarówno o środkach cywilistycznych, jak i karnych. Bez wątpienia bowiem utrata środków zainwestowanych w nieważne prawnie obligacje jest szkodą.
Prawdopodobna przyszłość Idea Bank
W tragicznej sytuacji Idea Banku nie pociesza również fakt, iż najpewniej nie dojdzie do planowanej fuzji z Getin Noble Bankiem. W obliczu ustanowienia obowiązkowej kurateli nad Idea Bankiem jak również problemów prawnych spółki Idea Bank, transakcja połączenia dwóch banków przestaje mieć jakikolwiek sens gospodarczy.
Dlatego najpewniej do przedsięwzięcia mającego zjednoczyć obie instytucje finansowe po prostu nie dojdzie. Getin Bank bowiem zdaje się radzi sobie na rynku całkiem dobrze. Fuzja z Idea Bankiem mogłaby oznaczać przeniesienie części odpowiedzialności na udziałowców Banku Getin Noble.
Wszystkie komentarze
Już niebawem pis opanuje dosłownie wszystkie dziedziny naszego życia. Już praktycznie teraz rozdaje wszystkie karty, a służalczy prokuratorzy jest na każde skinienie ZIOBRY!
Co za klickbaitowy tytuł! Przecież to chodzi o jakiegoś pracownika banku X, a nie cały bank, który specjalnie wpuszczał klientów w maliny! Trochę rzetelności panowie :)
Pokazowy proces. Podobnie jak w latach 60. nieudolnie tropiono aferę miesną.
SKOK to jest dopiero skok na kasę. Tymi podmiotami wydziały śledcze się dziwnie nie interesują. Przypadek??
Idei wciąż czkawką się getback, ale bez przesady!
Dodaj komentarz