KNF ustanawia kuratora dla Idea Banku

KNF ustanawia kuratora dla Idea Banku

author
Halszka Gronek
17 maja 2019

KNF ustanowiła kuratora dla Idea Banku – instytucji, która w 2018 roku odnotowała blisko 1,9 miliarda złotych straty netto. Kurator ma pomóc bankowi z wyjściu z kłopotów finansowych, które stanowią zagrożenie dla interesów konsumenckich. 

Komisja Nadzoru Finansowego podjęła decyzję o zarządzeniu na rzecz Idea Banku oficjalnego kuratora. Jego obecność ma pomóc bankowi w wyjściu z ciężkiej sytuacji finansowej, jaka stanowi spore zagrożenie dla interesów posiadaczy rachunków bankowych. Jak wynika z oficjalnego komunikatu KNF, Idea Bank naruszył łączny współczynnik kapitałowy. W oficjalnym oświadczeniu czytamy:

"

Celem zastosowania powyższego środka w postaci ustanowienia kuratora jest wsparcie procesu opracowywania działań naprawczych i ich realizacji przez aktualny zarząd banku, co może przyczynić się do zwiększenia zaufania do banku i jego władz.

Kuratorem Idea Banku stał się Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Wybór ten był podyktowany ogromnym doświadczeniem BFG w obszarze restrukturyzacji zadłużeń. Opieka zwierzchnia Funduszu nad Idea Bankiem ma umożliwić skuteczną i efektywną autosanację, a w efekcie przyczynić się do poprawy płynności finansowej w instytucji rynkowej. 

Czym zajmie się Bankowy Fundusz Gwarancyjny?

Wszystkie działania, jakie Bankowy Fundusz Gwarancyjny podejmie w ramach sprawowanej kurateli, mają doprowadzić do poprawy i ustabilizowania sytuacji finansowej Idea Banku. Kurator będzie czuwał nad wszystkimi aktywnościami i przedsięwzięciami wprowadzanymi w życie przez zarząd banku. Tych, które jego zdaniem nie będą korzystne, koniecznie trzeba będzie zaniechać.

"

Kurator ustanowiony w Idea Banku nie jest organem banku, a jego działalność nie ogranicza uprawnień organów statutowych. Kurator może brać udział we wszystkich posiedzeniach organów banku. Powyższy sposób określenia zadań kuratora ma celu umożliwienie kuratorowi efektywne wspieranie organów banku w podejmowanych działaniach restrukturyzacyjnych.

– czytamy oficjalnym komunikacie KNF-u. 

Jak zapewnia Komisja Nadzoru Finansowego, kuratela sprawowana przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny nie wpłynie na jakość usług oferowanych przez Idea Bank. Zmianie nie powinna także ulec oferta banku. Wszelkie reformy zachowają charakter wewnętrzny, co oznacza, iż konsumenci nie odczują skutków wdrażania nowych uszczelnień w systemach finansowych banku. 


Sprawdź, kto nadzoruje polski rynek finansowy: https://www.zadluzenia.com/nadzor-nad-rynkiem-finansowym/ 

Ogromne zadłużenie Idea Banku

Ustanowienie kuratora na rzecz Idea Banku podyktowane jest sytuacją finansową podmiotu, w związku z którą interesy klientów banku zostały zagrożone. Już w pierwszych raportach okresowych z 2018 roku analitycy donosili o coraz gorszej kondycji banku. Jednak najnowszy raport zszokował wszystkich – strata finansowa banku na koniec 2018 roku sięgnęła blisko 1,9 miliarda złotych (netto). 

Jak podają władze Idea Banku, tak ogromny deficyt spowodowany był przede wszystkim drastyczną podwyżką kosztów odsetkowych. Całoroczny wynik z tytułu odsetek spadł do 542,7 mln zł wobec 755,4 mln zł odnotowanych w 2017 roku. Co równie istotne, to fakt, iż przychody z opłat i prowizji spadły na przełomie 2018 roku z 504,5 mln zł do 311,4 mln zł. 

Jak wynika z zapowiedzi prezesa banku, Jerzego Pruskiego, w roku 2019 Idea Bank zamierza skupić się na budowie zaufania klientów do organizacji. Co istotne, podmiot jest w trakcie poszukiwań nowego inwestora. W sytuacji przeciągnięcia się tego procesu poszukiwań, przeprowadzona ma zostać skokowa redukcja RWA. Jerzy Pruski zapowiedział:

"

Rok 2018 był dla Idea Banku rokiem trudnym, pełnym wyzwań, prób i zmian. […] Rozpoznane błędy i zdefiniowane straty mają na celu przygotowanie pola dla dalszej budowy nowego modelu biznesowego.


Sprawdź opinie klientów o Idea Banku TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ile osób ogłosiło upadłość w 2018 roku?
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
15 stycznia 2019

Ile osób ogłosiło upadłość w 2018 roku?

PKO BP w Czerwieńsku
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
06 października 2019

PKO BP w Czerwieńsku

PZU wspiera maratończyków
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
06 lutego 2019

PZU wspiera maratończyków

Kasa Stefczyka Dębno
Oddziały
author
Patryk Byczek
10 października 2020

Kasa Stefczyka Dębno

Provident w Starogardzie Gdańskim
Oddziały
autor wpisu
Marek_Rutkowski
06 marca 2019

Provident w Starogardzie Gdańskim

Elektroniczna licytacja ruchomości
Porady
autor wpisu
Marek_Rutkowski
27 sierpnia 2016

Elektroniczna licytacja ruchomości

Porównaj