W II kw. 2019 blisko 12 tys. klientów przeniosło rachunek dzięki Ognivo

W II kw. 2019 blisko 12 tys. klientów przeniosło rachunek dzięki Ognivo

author
Halszka Gronek
24 października 2019

Przeniesienie rachunku z jednego banku do drugiego stało się proste jak nigdy dotąd – a to wszystko dzięki systemowi Ognivo dostarczanemu przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Tylko w III kwartale bieżącego roku z usługi skorzystało prawie 12 tysięcy polskich klientów. Zainteresowanie narzędziem szybkiego przenoszenia konta rośnie z każdym kolejnym rokiem, a konsumenci zdają się doceniać korzyści płynące z nowatorskiego systemu Ognivo.

Między lipcem a wrześniem bieżącego roku aż 11 565 polskich konsumentów podjęło decyzje o zmianie rachunku bankowego z wykorzystaniem systemu Ognivo. Miesięczny rekord trzeciego kwartału 2019 r. padł lipcu – wtedy to właśnie do zarządców systemu napłynęło ponad 5,3 tysiąca wniosków wraz z wymaganym upoważnieniem dotyczącym przeniesienia usług. Choć chętnych do zmiany rachunku w ostatnim sezonie letnim było wielu, Krajowa Izba Rozliczeniowa nie miała problemu z bezpiecznym przeprowadzeniem przeniesień. Sam proces jest bowiem bardzo prosty.

By przenieść rachunek z jednego banku do drugiego, wystarcz złożyć odpowiednio wniosek wraz z pisemnym upoważnieniem. Procesy „przerzutu” rachunków są obsługiwane przez Krajową Izbę Rozliczeniową, a dokładniej przez system Ognivo. Warto w tym miejscu dodać, iż za pośrednictwem systemu Ognivo klienci polskich banków mają również możliwość wydania dyspozycji przekazania środków czy przeniesienia zleceń płatniczych i pełnomocnictw złożonych w dotychczasowym banku. Jedno przeniesienie skutkuje „przerzutem” wielu usług. To takie proste!

Warto również dodać, iż wszelkie formalności związane z przeniesieniem konta przejmuje na swoje barki nowy bank klient. Na wniosek konsumenta instytucja może dodatkowo przekazać informację o dokonanej zmianie rachunku bankowego wskazanym przez klienta instytucjom. 

Działanie systemu Ognivo w III kw. br. – liczby

Jak zaznaczyliśmy już na wstępie niniejszego. artykułu, liczba wniosków o przeniesienie rachunku bankowego z wykorzystaniem Ognivo w III kwartale 2019 r. wyniosła niemal 12 tysięcy. Dla porównania, w analogicznym okresie ubiegłego roku odnotowano 4 295 takich wniosków. 

Z usługi zamknięcia dotychczasowego rachunku między lipcem a wrześniem br.. zdecydowało się 11 517 osób, czyli ponad 90% wszystkich wnioskujących o zmianę rachunku. Z kolei samego przeniesienia salda dokonały 10 662 osoby, tj. 92% wnioskujących. Dodatkowo o przeniesienie zleceń stałych wystąpiło 815 osób, a o przeniesienie poleceń zapłaty – 584 osoby.

System Ognivo – co warto wiedzieć?

Ognivo jest systemem zarządzanym przez Krajową Izbę Rozliczeniową stanowiącym tytułowe „ogniwo” w kontaktach między poszczególnymi instytucjami rynki finansowego w Polsce. Mowa między innymi o wymianie informacji pomiędzy podmiotami takimi jak ZUS, Poczta Polska, urzędy skarbowe, izby celne, administracyjne organy egzekucyjne, komornicy, a także sądy czy prokuratury. Najważniejszym obszarem działalności „łącznikowej” systemu jest jednak krajowy rynek bankowy.

Dzięki systemowi Ognivo banki działające w Polsce mają możliwość przekazania upoważnionym przez polskiego ustawodawcę podmiotom niezbędnych informacji na temat rachunków bankowych wskazanych klientów. Tego typu wymiana danych może mieć na celu między innymi ułatwienie postępowania egzekucyjnego (w przypadku przekazania danych komornikowi). Warto również dodać, iż wymiana danych odbywa się drogą elektroniczną, co znacząco upraszcza cały proces i niezaprzeczalnie wpływa na szybkość prowadzonych działań czy czynności. 

W kontekście dzisiejszego artykułu dobrze jest zaznaczyć, iż system Ognivo wykorzystywany jest również do spranego i bezpiecznego przenoszenia rachunków bankowych między poszczególnymi instytucjami. Dla współczesnych klientów, którzy coraz częściej otwierają się na nowe i są coraz bardziej świadomi możliwości oferowanych im przez rynek bankowy, tego typu usługa zdaje się być wyjątkowo atrakcyjnym narzędziem.  Jak tłumaczy zresztą sama Maja Markiewicz, dyrektorka linii biznesowej OGNIVO w Krajowej Izbie Rozliczeniowej S.A.:

"

Klienci często pozostają w tym samym banku, ponieważ obawiają się komplikacji związanych z przenoszeniem danych między jednym kontem a drugim. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ zgodnie z rekomendacją Związku Banków Polskich nowy bank może najbardziej czasochłonnymi czynnościami zająć się w naszym imieniu.


Źródła:
https://www.kir.pl/kontakt/biuro-prasowe/komunikaty-prasowe/ip2019/przenoszenie-rachunkow-bankowych-w-systemie-ognivo-w-iii-kw-2019-r-,38.html
https://www.kir.pl/o-nas/aktualnosci/przenoszenie-rachunkow-bankowych-moze-byc-latwiejsze-niz-myslisz,40.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Konto Wyższej Jakości w Alior Banku
Wpisy
autor wpisu
m_szydlowski
31 maja 2014

Konto Wyższej Jakości w Alior Banku

Ile kosztuje operacja zaćmy?
Bez kategorii
author
Sandra Tessmer
15 maja 2019

Ile kosztuje operacja zaćmy?

Do banku wejdziesz z psem i kotem
Wpisy
autor wpisu
m_szydlowski
22 lutego 2017

Do banku wejdziesz z psem i kotem

Biuro paszportowe w Piotrkowie Trybunalskim
Biura paszportowe
author
Patryk Byczek
16 lipca 2022

Biuro paszportowe w Piotrkowie Trybunalskim

KredytOK w Olkuszu
Oddziały
autor wpisu
Marta-Bogacka-Nowak
11 lutego 2017

KredytOK w Olkuszu

Santander Consumer Bank Pszczyna
Oddziały
autor wpisu
Dorota Cholewicka
18 lipca 2021

Santander Consumer Bank Pszczyna

Porównaj