Jak otrzymać kredyt hipoteczny bez umowy o pracę?

Jak otrzymać kredyt hipoteczny bez umowy o pracę?

author
Halszka Gronek
08 sierpnia 2018
Jeśli jesteś zatrudniony na umowę o pracę, a do tego posiadasz środki na wkład własny, umowę o kredyt hipoteczny masz jak w banku - dosłownie i w przenośni. Co jednak, jeśli pracujesz na podstawie innej umowy? Czy wciąż możesz liczyć na kredyt?

Z otrzymaniem kredytu jest jak z czystą matematyką – liczą się jedynie liczby, czyli to, co osoby z branży finansowej nazywają scoringiem bankowym. Warto mieć ten fakt na uwadze w chwili składania wniosku o kredyt hipoteczny.

Gdy potencjalny kredytobiorca oczekuje na rozpatrzenie wniosku, nad oceną jego przypadku pracuje sztab analityków bankowych. Ich praca polega na próbie ustalenia, czy dany klient zdoła spłacić zobowiązanie kredytowe. 

Analityczne wyliczenia opierają się na prostych wzorach i przelicznikach. Nie ma w tym indywidualnego podejścia, nie ma refleksji nad konkretnym, odrębnym przypadkiem ludzkim. A podstawowymi kryteriami tej punkowej oceny są niezmiennie: dochód, wkład własny i forma zatrudnienia.
 

Pieniądze to nie wszystko
By otrzymać kredyt hipoteczny, musisz pozytywnie przejść zawiłą i dogłębną analizę zdolności kredytowej. Jej podstawowy punktem jest zbadanie wysokości dochodu, wartości wkładu własnego, a także – formy zatrudnienia.

Nawet jeśli nie musisz martwić się o dwa pierwsze kryteria, bowiem pieniądze nie są dla Ciebie problemem, możesz spotkać się odmową kredytową z powodu braku stabilnego zatrudnienia. 

Wszystko to dlatego, że dla analityków bankowych najmniej ryzykownym kredytobiorcą jest ten z regularnym dochodem ze stabilnej instytucji. Kredyt zostanie mu udzielony chętniej niż klientowi z wyższym dochodem, ale z niestandardową formą zatrudnienia.
 

Różne spojrzenia
Wszelkie formy zatrudnienia podlegają innym kryteriom oceny i są inaczej traktowane przez potencjalnego kredytodawcę. O ile w przypadku stałej umowy o pracę czasem wystarczy wykazać już 3-miesięczny staż pracy, w przypadku działalności gospodarczej czy umowy zlecenia minimum czas ten wzrasta do 12 miesięcy stażu. 

Umowa o dzieło, umowa zlecenie, własna działalność czy wreszcie umowa o pracę na czas określony – wszystkie te formy zatrudnienia są odbierane przez analityków bankowych za nieatrakcyjne.

W przypadku wyżej wskazanych umów banki najczęściej przyjmują do oblicznia zdolności kredytowej zaledwie 80%, a czasem nawet i 50% faktycznych dochodów netto z tych umów – albo weryfikują dochód na podstawie ostatnio złożonego PIT-u rocznego. 
 

Nieatrakcyjne źródło dochodu – co dalej?
Jeśli zarabiasz na postawie jednej z umów, które nie są uznawane za atrakcyjne w oczach kredytodawców, musisz zadbać o inne strony swej zdolności kredytowej, by mój liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku o kredyt hipoteczny.
 

Po pierwsze – ważne jest to, by staż pracy na takiej umowie był dostatecznie długi. Za optymalny okres pracy uznaje się minimum 2 lata. Po drugie – zadbajmy o to, by wypłaty wszystkich pensji z danej pracy były potwierdzone rachunkiem lub by przynajmniej były widoczne na koncie.
 

Jeśli jednak nasze podstawowe, niestandardowe źródło dochodu nie jest stabilne, pomyślmy o dodatkowym, stałym dochodzie – na przykład umowie o pracę na czas nieokreślony nawet na pół etatu. 
 

Wkład własny i wsparcie osoby trzeciej
Jeśli jesteś zatrudniony na podstawie nieatrakcyjnej zdaniem banku umowie, pamiętaj, by w przypadku starania się o kredyt hipoteczny zadbać o odpowiednio wysoki wkład własny.
 

Im wyższy wkład własny zadeklarujemy podczas rozmowy z pracownikiem banku, tym na mniej ryzykownych klientów  wyjdziemy w oczach analityków bankowych. 
 

Oprócz tego warto pomysleć o dołączeniu do umowy kredytowej dodatkowego kredytobiorcy z dobrą zdolnością kredytową lub o skorzystaniu z poręczenia kredytu. W dwie lub trzy osoby możemy wynegocjować lepsze warunki kredytowe i spełnić swoje marzenie o pięknym mieszkaniu.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Podwyżki opłat w mBanku
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
21 czerwca 2019

Podwyżki opłat w mBanku

KredytOK w Stargardzie
Oddziały
autor wpisu
Marta-Bogacka-Nowak
21 stycznia 2017

KredytOK w Stargardzie

Nowe monety od NBP – 200-lecie ASP im. Jana Matejki w Krakowie
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
28 marca 2019

Nowe monety od NBP – 200-lecie ASP im. Jana Matejki w Krakowie

Rozwiązania chmurowe w Idea Banku
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
01 stycznia 2019

Rozwiązania chmurowe w Idea Banku

Promocja: „eKonto z premią – III edycja” w mBanku
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
22 grudnia 2018

Promocja: „eKonto z premią – III edycja” w mBanku

ING Bank Śląski w Kluczborku
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
02 lipca 2019

ING Bank Śląski w Kluczborku

Porównaj