Powszechny Zakład Ubezpieczeń postanowił wszcząć walkę z oszustami ubezpieczeniowymi. Z wyników badań Insurance Europe można dowiedzieć się, że w 2016 roku ubezpieczeniowcy wyłudzili nawet 3 000 000 000 złotych, co daje aż 10% wszystkich wypłaconych ubezpieczeń na terenie całej Europy.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 14.06.2018
Udostępnij:

PZU postanowił walczyć z oszustami wprowadzając FMS – najnowocześniejszy w Polsce system antyfraudowy. Narzędzie to zwiększyło wskaźnik ochrony przed nienależną wypłatą o połowę. Jak działa wprowadzona platforma?

Czym jest FMS

Najnowsza na polskim rynku platforma antyfraudowa wprowadza zabezpieczenia przed wyłudzeniami we wszystkich obszarach, w których działa ubezpieczyciel. Analityczny system FMS zbudowany jest w oparciu o narzędzia SAS, co pozwala na wydanie opinii odnoszącej się do wyrządzonych szkód i ich monitoring. Cały proces i usługa pozwala również na bardzo szybką reakcję, weryfikację zgłoszeń i ochronę przed nienależnymi wypłatami odszkodowań. W związku z tym system daje możliwość ochrony Klientów, którzy mogą stać się ofiarą wyłudzeń. 

Oszuści

Coraz częściej zdarza się, że oszustom nie zależy jedynie wykorzystaniu firm ubezpieczeniowych. Przestępcy łącząc się w coraz większe grupy starają się też swoimi poczynaniami trafić w samych ubezpieczonych. Bardzo dobrym przykładem, który przytacza serwis alebank.pl, są oszustwa związane z planowanymi wcześniej wypadkami samochodowymi. Sytuacji i „pomysłowych” sytuacji jest bardzo dużo, lecz nadal są to udawane wypadki, które mają przynieść jedynie korzyści finansowe.

Działania

Wykrycie oszustwa w sektorze ubezpieczeń jest, według Alicji Wiecki, dyrektora zarządzającego SAS Polska, procesem skomplikowanym. Ekspert powołuje się na złożoność działań, ponieważ próby zaplanowanych oszustw angażuje najczęściej bardzo dużą liczbę osób w wielu różnych, najczęściej niepowiązanych ze sobą, formach działania. Najnowocześniejsze systemy antyfraudowe pozwalają na osiągnięcie takich korzyści, których nie przyniosą manualne działania śledczych, zajmujących się sprawami związanymi z wykryciem oszustwa ubezpieczeniowego.
 

Komentarze