Raport BNP Paribas dotyczący ożywienia po zniesieniu obostrzeń
BNP Paribas poinformował w komunikacie prasowym o opublikowaniu raportu pod tytułem „Główne sektory gospodarcze: nowa rzeczywistość po zniesieniu obostrzeń”. Dokument dotyczy tempa, w jakim Polacy wracają do „normalności” po obostrzeniach epidemicznych oraz możliwych scenariuszów na najbliższą przyszłość.
Eksperci reprezentujący Departament Analiz Ekonomicznych i Sektorowych przedstawiają najważniejsze trendy rynkowe po najpoważniejszym w ciągu ostatnich 30 lat spadku aktywności gospodarczej
Niespokojne czasy
Od maja bieżącego roku w polskiej gospodarce zauważalne jest szybkie ożywienie. W okresie marzec-czerwiec Produkt Krajowy Brutto spadł o 8,9%, lecz analitycy BNP Paribas w trzecim kwartale przewidują wzrost PKB o 6%. Wszystko to oznacza, że tempo rocznego spadku PKB wyhamuje z około 8% do 3-4%. Jest to efektem przywracania gospodarki do normalności po wiosennym lockdownie spowodowanym epidemią koronawirusa. Główną przyczyną wydatków konsumpcyjnych był odroczony popyt, który nie był zaspokajany od marca do maja bieżącego roku. Z raportu BNP Paribas wynika, że w największym stopniu wzrosła sprzedaż:
– odzieży,
– paliw,
– samochodów.
Warto zwrócić także uwagę, że pomimo zniesienia obostrzeń oraz otwarcia galerii handlowych, Polacy bardzo chętnie trzymają się dokonywania zakupów przez Internet. Statystyki pokazują, że zakupy online są o 30% bardziej popularne niż przed wybuchem epidemii.
Gospodarka wraca na swoje tory
Z raportu BNP Paribas wynika, że produkcja przemysłowa powróciła do poziomu odnotowanego przed epidemią, lecz straty poniesione od marca do maja bieżącego roku nie zostały całkowicie odrobione. Specjaliści BNP Paribas informują, że odroczony popyt cały czas może wspomagać tempo wzrostu produkcji w najbliższym czasie – szczególnie w branży meblowej, odzieżowej i samochodowej.
Chociaż dane z przemysłu i handlu w okresie od maja do lipca są coraz korzystniejsze to do tej pory nie pojawił się jeszcze świeży impuls popytowy. Taka sytuacja może być skutkiem pogorszenia perspektyw dla rynku pracy. W związku z tym gospodarstwa domowe wykazują niższą skłonność do konsumpcji. Należy też zaznaczyć, że dalsze tempo ożywienia w przemyśle może spowalniane przez słabszy popyt konsumpcyjny.
Najważniejsze informacje dla Klientów:
BNP Paribas
BNP Paribas jest bankiem uniwersalnym, który powstał w wyniku połączenia BNP Paribas Banku Polska z Banku Gospodarki Żywnościowej. Siedziba instytucji zlokalizowana jest w Warszawie. Skonsolidowany zysk netto BGŻ BNP Paribas wyniósł pod koniec 2017 roku 279 710 000 złotych. W drugim kwartale poprzedniego roku instytucja odnotowała zysk netto na poziomie ponad 188 600 000 złotych. W roku bieżącym, za zgodą wydaną przez Komisję Nadzoru Finansowego, bank zmienił swoją nazwę na z BGŻ BNP Paribas na BNP Paribas Bank Polska.
Bank stawia przede wszystkim na zadowolenie Klientów, w związku z czym regularnie wprowadza do swojej oferty rozwiązania, które w każdy możliwy sposób mają poprawić relacje Klientów z bankiem. Podpis elektroniczny, raty w Play, czy wdrożenie płatności Apple Pay to niektóre udogodnienia, z których na chwilę obecną mogą korzystać osoby współpracujące z BNP Paribas.
źródło: https://media.bnpparibas.pl/pr/567350/raport-banku-bnp-paribas-trwa-ozywienie-po-zniesieniu-obostrzen-ale-okres-dynamicznej-aktywnosci-gospodarczej-powoli-sie-konczy
Dodaj komentarz