Rekord oszustw przy użyciu kart płatniczych

Rekord oszustw przy użyciu kart płatniczych

author
Halszka Gronek
17 maja 2019

Mimo wciąż ulepszanych systemów bezpieczeństwa bankowego coraz więcej Polaków pada ofiarą oszustw dokonywanych przy użyciu kart płatniczych. W II połowie 2018 roku liczba wyłudzeń lub kradzieży tego typu zwiększyła się o 20% w perspektywie rok do roku. Liczba odnotowanych oszustw jest rekordowa.

Jak wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez Narodowy Bank Polski, w II półroczu 2018 roku liczba oszustw dokonanych przy użyciu kart płatniczych wyniosła aż 80,4 tysięcy przypadków. Porównując ten wynik z liczbą oszustw odnotowanych w II połowie 2017 roku (60 tysięcy przypadków), można zaobserwować wzrost oszukańczych operacji na poziomie 20%

Dane opublikowane przez Narodowy Bank Polski nie pokrywają się z tymi, które opracowali agenci rozliczeniowi. Eksperci z NBP wyjaśniają jednak, że jest to zjawisko zupełnie naturalne, bowiem banki i agenci korzystają z zupełnie innego zakresu danych. Dane od agentów rozliczeniowych nie obejmują wypłat przy użyciu skradzionymi lub skopiowanych kart. Co więcej, nie uwzględniają one oszustw dokonanych poza granicami Polski (przy użyciu polskich kart).

Podsumowując więc, w II półroczu ubiegłego roku banki polskie odnotowały aż 80 tysięcy 391 przypadków oszustw przy użyciu polskich kart płatniczych. Oszustwa te dokonane zostały zarówno na terytorium Polski, jak i poza granicami kraju. Przyjmowały najróżniejsze formy, łącznie z przypadkami skopiowania kart wraz PIN-kodem. A ich łączna liczba pobiła zeszłoroczne rekordy.

fot. Narodowy Bank Polski

 

Jak oszuści wykorzystują nasze karty?

Z danych zgromadzonych przez Narodowy Bank Polski wynika, iż 31% oszustw dokonanych przy użyciu kart płatniczych opartych było na skorzystaniu ze sfałszowanych kart. Oznacza to, iż oszuści sporządzili duplikat cudzej karty bankowej, znając wszystkie niezbędne dane, takie jak imię i nazwisko posiadacza, numer środka płatniczego, kod CVV/CVC czy data ważności. 

Aż 14,9% przestępczych transakcji zostało dokonanych na skutek kradzieży karty płatniczej. Tak duży wynik wskazuje na to, iż konsumenci nie stosują należytych zasad bezpieczeństwa. Nie pilnują własnego portfela i nie zgłaszają w banku zaginięcia karty wystarczająco szybko. A w większości przypadków wystarczy w końcu jeden telefon na infolinię banku, by zastrzec skradziony lub zgubiony środek płatniczy. 

Co znamienne, to fakt, iż ponad 82% oszustw przy ożyciu polskich kart płatniczych zostało dokonanych poza granicami Rzeczypospolitej. W tej grupie przeważały transakcje typu card not present, co oznacza, iż akceptant płatności nie wymagał fizycznej obecności karty (jej okazania i użycia). Przykładem tego typu transakcji są zakupy internetowe dokonywane przy użyciu kart płatniczych, oparte na podaniu numeru karty i kodu zabezpieczającego (CVV/CVC).


Sprawdź, jak bezpiecznie płacić kartą w Internecie przy użyciu funkcji VISA Checkout lub Masterpass. 

Zachowaj zasady bezpieczeństwa

Z danych opracowanych przez Narodowy Bank Polski wynika, iż wartość wszystkich oszustw płatniczych przeprowadzonych w II połowie ubiegłego roku wyniosła aż 22,7 milionów złotych. To o blisko 34,5% więcej od łącznej sumy oszukańczych transakcji z I połowy 2018 roku. Największe kwoty płatności dokonanych przez oszustów odnotowano przy użyciu kart sfałszowanych. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu karty skradzione mają ograniczoną kwotę płatności niezabezpieczonych PIN-em (50 złotych). 

Choć liczba oszustw przy użyciu kart systematycznie wzrasta, wynik osiągnięty przez Polskę jest jednym z najniższych w całej Unii Europejskiej. Bo choć liczba oszukańczych transakcji wzrasta, wzrasta także popularność użycia kart płatniczych w ogóle. Kolejne pokolenia młodych, zakładając swe pierwsze konta, chętnie korzystają z prostokątnych środków płatniczych. Warto więc jasno podreślić, iż oszustwa dokonane przy użyciu polskich kart płatniczych wyniosły jedynie 0,003% wszystkich transakcji kartowych. 

Mimo wciąż rosnących standardów zabezpieczeń bankowych oraz jednego z najlepszych wyników w UE pod względem liczby oszustw płatniczych, nie warto rezygnować z podstawowych zasad bezpieczeństwa. Strzeżmy swoich kart, zamażmy kody CVC/CVV, ustawmy niskie limity kwotowe i liczbowe transakcji płatniczych, a w przypadku zaginięcia karty niezwłocznie reagujmy. Wystarczy jeden telefon na infolinię banku, by instytucja zastrzegła naszą kartę. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Pekao udzielił linię gwarancyjną stoczni Crist
Bez kategorii
autor wpisu
Natalia Narloch
06 stycznia 2019

Pekao udzielił linię gwarancyjną stoczni Crist

BNP Paribas oddziały w Olkuszu
Oddziały
author
Patryk Byczek
24 kwietnia 2019

BNP Paribas oddziały w Olkuszu

Santander Consumer Bank Pajęczno
Oddziały
author
Dorota Cholewicka
20 lipca 2021

Santander Consumer Bank Pajęczno

Promocja: „Bonus za aktywność – III edycja” w Getin Banku
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
07 stycznia 2019

Promocja: „Bonus za aktywność – III edycja” w Getin Banku

Pożyczki bez zaświadczeń Lębork
Pożyczki miasta
author
Dominika Sobieraj
06 marca 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Lębork

PKO BP z tytułem Top Employers 2020
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
04 lutego 2020

PKO BP z tytułem Top Employers 2020

Porównaj