Remont liceum w Piastowie z BGK

Remont liceum w Piastowie z BGK

author
Dominika Sobieraj
16 sierpnia 2019

Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Piastowie od lat czekało na odnowienie – budynki przeżyły już niemal cały wiek. Renowacja i remont były możliwe dzięki finansowaniu uzyskanemu z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Umowa kredytowa na wsparcie inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego została podpisana już kilka miesięcy temu (w kwietniu 2019 roku). Finansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego zostało pozyskane przez wykonawcę inwestycji, firmę Warbud.

Rozbudowa liceum w Piastowie

Przebudowane liceum ma nie tylko lepiej prezentować się z zewnątrz i wewnątrz, ale także pomieścić więcej uczniów, co jest kluczowe przy podwójnym roczniku rozpoczynającym właśnie edukację w szkołach średnich.

“Dzięki naszemu wsparciu realizowanych jest wiele potrzebnych lokalnym społecznościom inwestycji, w tym również związanych z edukacją przyszłych pokoleń. Tym razem finansowanie BGK pomoże stworzyć młodzieży lepsze warunki do zdobywania wiedzy. Wykonawca inwestycji – firma Warbud – to solidny partner, z którym pracujemy od kilku lat finansując projekty PPP.

Dzięki pierwszej umowie Sąd Okręgowy w Nowym Sączu od przeszło 1,5 roku prowadzi swoją działalność w nowoczesnej siedzibie – mówi Patryk Darowski, dyrektor departamentu analiz i wsparcia sektorowego BGK cytowany w oficjalnym komunikacie banku.

Inwestycja jest największym samorządowym projektem partnerstwa publiczno-prywatnego dotyczącym budownictwa kubaturowego, czyli budownictwa nieruchomości przestrzennych typu: bloki, biurowce, czy właśnie budynki przeznaczenia publicznego.

Liceum w Piastowie – remont 2019/2021

W zakres realizacji zadania w pierwszym roku wchodzi budowa:

  • trzykondygnacyjnego gmachu dydaktycznego,
  • biblioteki wewnętrznej,
  • sali gimnastycznej,
  • boiska.

Łączna powierzchnia budynku wraz z salą gimnastyczną wyniesie około 4500 metrów kwadratowych.

W kolejnym roku wykonawca wyremontuje istniejący obecnie budynek liceum (jego powierzchnia to około 2000 metrów kwadratowych).

Oba budynki – nowy i stary – zostaną połączone łącznikiem. Na jego dachu zaplanowano przestronny taras, który ma stać się przestrzenią wypoczynkową dla uczniów.

“Po raz kolejny dajemy dowód naszej determinacji w rozwoju formuły PPP w Polsce. Współpraca przy rozbudowie piastowskiej szkoły może uchodzić za wzór do naśladowania dla samorządów, które zechcą skorzystać z dobrodziejstw partnerstwa publiczno-prywatnego na własnym gruncie” – wskazuje cytowany w komunikacie bankowym Mirosław Józefczuk, członek Zarządu Warbud.

Uczestnictwo BGK, który jest państwowym bankiem rozwoju, w partnerstwie publiczno-prywatnym wynika z roli, którą bank pełni w polskiej gospodarce.

“Jesteśmy inicjatorem i uczestnikiem współpracy między biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi. Z europejskich doświadczeń wynika, że PPP może przynieść średnio 13-17 proc. oszczędności w całym cyklu życia projektu w stosunku do tradycyjnych modeli realizacji inwestycji, dlatego cieszy nas coraz większe zainteresowanie realizacją inwestycji w formule PPP.

Aktywnie wspieramy ich realizację poprzez dostarczenie finansowania oraz wsparcie zainteresowanych inwestorów prywatnych i podmiotów publicznych swoją wiedzą i doświadczeniem” – zaznacza Anna Łopaciuk, menedżer w departamencie analiz i wsparcia sektorowego BGK.


Źródło:

https://media.bgk.pl/67809-rozbudowa-liceum-w-piastowie-dzieki-finansowaniu-z-partnerstwa-publiczno-prywatnego?fbclid=IwAR1pZvjPtNmpKtjSfO59dnv5D6x3gvvVBjkJvR8pusX3jOz0DXQMTYpjTQY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Pożyczki dla osób z zajęciem komorniczym
Pożyczki
author
Dominika Sobieraj
11 listopada 2020

Pożyczki dla osób z zajęciem komorniczym

Credit Agricole w Siedlcach
Oddziały
author
Patryk Byczek
30 lipca 2019

Credit Agricole w Siedlcach

Poczta Polska obsługuje kolejne państwa
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
28 sierpnia 2021

Poczta Polska obsługuje kolejne państwa

Sytuacja KIP, MIP i BUP opisana w raporcie UKNF
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
23 sierpnia 2019

Sytuacja KIP, MIP i BUP opisana w raporcie UKNF

Kierowcy niechętnie płacą kartą za mandaty
Wpisy
author
Dominika Sobieraj
26 lutego 2018

Kierowcy niechętnie płacą kartą za mandaty

Nauka oszczędzania dla najmłodszych z Santander Bank Polska
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
24 października 2019

Nauka oszczędzania dla najmłodszych z Santander Bank Polska

Porównaj