Repolonizacja mBanku – kto przejmie instytucję?

Repolonizacja mBanku – kto przejmie instytucję?

author
Halszka Gronek
29 września 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

Wieść o tym, że niemiecki Commerzbank kontrolujący obecnie 69% kapitału mBanku planuje sprzedać instytucję, zatrzęsła polskim dyskursem medialnym. Eksperci przewidują, iż polski rząd będzie chętny do wykupu spółki. Za potencjalnych akcjonariuszy uznaje się obecnie dwie instytucje: PKO Bank Polski oraz Pekao S.A.

Z oficjalnych informacji udostępnionych przez Commerzbank wynika, iż mBank zostanie wystawiony na sprzedaż. Powodem jest szybka utrata wartości banku, jaką zaobserwowano w ostatnim czasie. Spadki giełdowe dziwią, wszak instytucja od dawna utrzymuje zyski na relatywnie wysokim poziomie (około 300 milionów złotych kwartalnie). Niemniej informacja o sprzedaży mBanku może okazać się pozytywem dla Polski – to szansa na repolonizację instytucji. 

Pod koniec ubiegłego miesiąca wycena giełdowa mBanku wynosiła niecałe 14 miliardów złotych. To o blisko 10% mniej od wartości księgowej instytucji. Zdaniem potencjalnych inwestorów największym minusem mBanku, który z pewnością wpływa na zmiany w obrębie wartości spółki, jest wysoki udział frankowych kredytów hipotecznych w portfelu. Wszystko z powodu spodziewanego wyroku Trybunały Sprawiedliwość Unii Europejskiej w sprawie frankowiczów.

Eksperci rynkowi spodziewają się, iż TSUE wyda orzeczenie na korzyść kredytobiorców, w wyniku czego instytucje finansowe zmuszone będą ugiąć swoje dotąd żelazne zasady i wypracować ugody dotyczące umów o kredyty hipoteczne we frankach. mBank ma wiele tego typu kontaktów w swym portfelu, a po wydaniu wyroku Trybunału każdy z nich dodatkowo obciąży spółkę, wpływając na jej całościową wartość. Czy przeszkodzi to przyszłym inwestorom w wykupie mBanku?

Franowicze zagrażają rynkowi banków polskich?

Pod koniec czerwca bieżącego roku mBank miał w swym portfelu jeszcze 13,8 miliarda złotych kredytów indeksowanych do franka szwajcarskiego. Warto jednak dodać, iż na przełomie zaledwie sześciu miesięcy kwota do spłaty spadła o 572 milionów złotych. Szybkie tempo spłaty zadłużenia frankowego przez kredytobiorców jest pozytywnym aspektem, który realnie wpływa na spowolnienie ujemnej dynamiki kursu mBanku. Czynnikiem, który dodatkowo działa „na plus”, jest spodziewana wieść o wykupie spółki przez Polskę. 

Gdy na początku września br. dyskurs medialny obiegła informacja o możliwej repolonizacji banku, kursy giełdowe spółki poszybowały w górę. I choć premier Mateusz Morawiecki wciąż jeszcze nie potwierdził informacji o polonizacji banku (dodał jedynie, iż jest za tym, by jak najwięcej aktywów było w polskich rękach), opinia zawrzała od spekulacji na temat potencjalnego inwestora. Rozgłos działa na korzyść mBanku, i to nawet mimo negatywnych prognoz na temat oczekiwanego wyroku TSUE w sprawie ugód bankowych z frankowiczami.

 

Kto wykupi mBank?

Premier Morawiecki nie potwierdził, jakoby w rządzie trwały prace nad repolonizacją mBanku. Podczas konferencji prasowej dodał jedynie, iż ewentualny zakup większościowego pakietu spółki musiałby być decyzją biznesową, popartą szczegółową analizą. Mimo tego enigmatycznego stwierdzenia wielu ekspertów zaczęło przypuszczać, iż możliwe jest włączenie się instytucji podległych rządowi w proces zakupu mBanku.

Nic w tym dziwnego, wszak rząd PiS ma już na koncie repolonizację banku Pekao S.A. przejętego od włoskiego UniCreditu, a także zakup kontrolnego pakietu Alior Banku przez Powszechny Zakład Ubezpieczeń. Każde kolejne aktywa w rękach Polski to dodatkowy plus Skarbu Państwa, dlatego ciężko uwierzyć w to, by polski rząd odmówił sobie wykupienia czwartego największego gracza na polskim rynku bankowym. 

Zdaniem ekspertów i ekonomistów nowym głównym akcjonariuszem mBanku mają szansę zostać dwie polskie spółki: PKO Bank Polski oraz Pekao S.A. Oba te banki posiadają bowiem duże kapitały i mogą pochwalić się państwowym właścicielem. Niemniej jednak analitycy wskazują, że mBank jest obecnie na tyle atrakcyjną instytucją, że inwestycja może przyciągnąć znacznie więcej zainteresowanych. Wszak to właśnie mBank jest obecnie „topowym” bankiem dla młodych oraz instytucją oferującą bodaj najlepsze rozwiązania dotyczące bankowości mobilnej i elektronicznej.

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Złoty Dźwigacz Kultury dla Banku Millennium

Krakowskie Biuro Festiwalowe po raz piąty wyróżniło Bank Millennium za mecenat nad festiwalem Sacrum Profanum. Instytucja wspiera wydarzenie od 2012 roku, a w roku bieżącym Bank otrzymał w tej kategorii najwyższe wyróżnienie.  

author
Patryk Byczek
05 marca 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Starsi kierowcy będą jeździli ze srebrnym listkiem?

Miał być zielony listek dla młodszych kierowców, może być srebrny dla starszych. A przynajmniej jest już w marzeniach co prawda nie rządu, ale regionu. Z propozycją wyszli przedstawiciele programu „Śląskie dla seniora”. Sprawdzamy szczegóły. 

author
Dominika Byczek
06 września 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Ile zarabia hematolog?

Hematologia jest wyjątkowo ważną nauką, ponieważ krew odgrywa istotną rolę w ludzkim organizmie. Hematolog natomiast to specjalista, do którego możemy zostać skierowani przez lekarza rodzinnego na przykład z powodu niepokojących wyników badania krwi. Sprawdzamy, ile zarabiają specjaliści w tej dziedzinie.

author
Sandra Tessmer
01 października 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Tylko 10% firm bierze kredyty

Jedynie 10% przedsiębiorców w Polsce zaciąga kredyty na prowadzenie działalności gospodarczej. Dlaczego właściciele firm decydują się na to tak rzadko?

author
Aneta Jankowska
20 kwietnia 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

mBank inwestuje w nowoczesne technologie

mBank może dołączyć do liderów, którzy mają wpływ na cyfrową transformację w sektorze finansowym. Bank powołuje pierwszy i jednocześnie największy w naszym regionie Europy fundusz. Ma on na celu rozwój i komercjalizację najnowocześniejszych technologii.

author
Aneta Jankowska
18 lutego 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Kredyt rewolwingowy – na czym polega?

Kredyt rewolwingowy jest rodzajem odnawialnego kredytu odnawialnego. Korzystają z niego przede wszystkim przedsiębiorcy, dla których płynność finansowa jest niezmiernie ważna. Jeśli potrzebujemy dodatkowej gotówki, możemy skorzystać z takiego produktu finansowego. Na czym polega kredyt rewolwingowy? Zobacz, kto może go otrzymać, jak wygląda spłata tego zobowiązania, a także co możemy sfinansować za pomocą kredytu rewolwingowego. Sprawdzimy także, jakie koszty się z nim wiążą.

author
Julia Wierciło
08 maja 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.
Porównaj