Rodzaj zatrudnienia a kredyt gotówkowy

Rodzaj zatrudnienia a kredyt gotówkowy

author
Aleksandra Gościnna
13 października 2020
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Kategoria

Kredyt gotówkowy jest świetną opcją dla osób, które w szybkim tempie chcą otrzymać pieniądze na dowolny cel. Przed wyborem oferty warto zastanowić się także, jakie warunki powinniśmy spełniać, by móc otrzymać finansowanie. Sprawdziliśmy, czy to, jakie mamy zatrudnienie, ma wpływ na decyzję o przyznaniu kredytu gotówkowego.

Obecnie na rynku finansowym jest wiele ofert kredytów gotówkowych. Trudno się dziwić, gdyż to bardzo dobra opcja na zadłużenie, zatem nieustannie wzrasta jej zainteresowanie. Co ważne, dostęp do tego rodzaju finansowania jest teraz jeszcze łatwiejszy, banki poszerzyły bowiem dostępność swoich ofert przez Internet. Po kredyt online, szczególnie w czasach pandemii, sięga coraz więcej osób.

Każdy bank ma jakieś oczekiwania względem swoich Klientów. Aby otrzymać większość kredytów, musimy wykazać się przede wszystkim pozytywną historią kredytową oraz odpowiednią zdolnością kredytową. Oznacza to, że w procesie pożyczkowym oceniana jest wysokość naszych miesięcznych dochodów, a także ich źródło. Warto zatem dowiedzieć się, jakie znaczenie przy ubieganiu się o kredyt ma rodzaj naszego zatrudnienia.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:

 

Pożyczki bez baz – najlepsze oferty

 

Pożyczki na dowód – wypłata nawet w 15 minut

Kredyt gotówkowy – szczegóły oferty

Kredyt gotówkowy wyróżnia się tym, że można go przeznaczyć na dowolny cel i każdym momencie. Finansowanie to ma jednak dużo więcej zalet. Do jednej z nich zaliczamy także łatwość w dostępie. Kredyt gotówkowy bez konieczności wychodzenia z domu jest tak dobrą ofertą, jak np. kredyt konsolidacyjny online. W obu przypadkach wystarczy bowiem dostęp do Internetu, aby złożyć wniosek.

Warunki kredytu są także atrakcyjne – kwota, o która możemy się ubiegać, jest stosunkowo wysoka, a czas na spłatę zadłużenia długi. Cały proces kredytowy jest błyskawiczny oraz dziecinnie prosty. Wystarczy, że przygotujemy dowód osobisty oraz informacje o naszych miesięcznych dochodach, czyli ich wysokość oraz źródło. Dodatkowo istotny jest fakt, że na pieniądze nie trzeba czekać zbyt długo. Przelew otrzymać można już w ciągu jednego dnia od podpisania umowy.

Warto pamiętać jednak, że z podjęciem tego zobowiązania wiążą się pewne dodatkowe opłaty. RRSO w przypadku kredytu gotówkowego może być całkiem wysokie. Dlatego Klienci powinni dokładnie przeanalizować, czy ich budżet jest gotowy na kolejne zobowiązanie finansowe.

Dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy?

– wysoka maksymalna kwota kredytu,

– długi czas na spłatę,

– dostępny również przez Internet,

– na dowolny cel,

– szybki proces pożyczkowy i wypłaty na konto.

Czy rodzaj zatrudnienia ma wpływ na decyzję kredytową?

Jak już wspominaliśmy, jednym z wymogów, jakie musi spełniać Klient, aby otrzymać finansowanie, jest odpowiednia zdolność kredytowa. Najprościej mówiąc, chodzi o to, aby wysokość dochodów Klienta została oceniona jako wystarczająca do pokrycia kolejnego zobowiązania finansowego. Ważna jest zatem wysokość naszych zarobków, jak również ich źródło.

W przypadku kredytów o niskich kwotach przeważnie wystarczy, aby Klient złożył oświadczenie o dochodach, czyli podał wysokość swoich miesięcznych dochodów oraz ich źródło. Czasami zamiennie pojawia się wymóg dostarczenia wyciągów z rachunku bankowego z ostatnich kilku miesięcy.

Sytuacja przedstawia się jednak nieco inaczej w przypadku wyższych kwot kredytu. Większe finansowanie to również większe ryzyko dla kredytodawcy, nic więc dziwnego, że Klient musi wykazać się dużo większą wiarygodnością. Z tego względu może pojawić się weryfikacja naszej umowy. Banki najchętniej udzielają finansowania oczywiście osobom zatrudnionym na umowę o pracę, gdyż jest to najstabilniejszy rodzaj zatrudnienia. Nie równa się to jednak z tym, że Klient z innym rodzajem umowy nie ma możliwości na otrzymanie kredytu gotówkowego.

Umowa zlecenie a kredyt gotówkowy

Napisaliśmy już wyżej, że największe szanse na uzyskanie kredytu mają osoby zatrudnione na umowę o pracę, nie oznacza to jednak, że Klienci z umową zlecenie nie otrzymamy kredytu. W takim przypadku kluczowa okazuje się jednak długość naszego stażu pracy. Nie sam rodzaj umowy jest tak istotny, jak jej warunki.

Okazuje się bowiem, że umowa zlecenie z odpowiednim stażem pracy oraz wystarczającą wysokością dochodów czyni Klienta równie wiarygodnym, jak w przypadku zatrudnionego na podstawie umowy o pracę. Ocena zdolności kredytowej opiera się głównie na wysokości miesięcznych dochodów. Oznacza to, że musimy posiadać po prostu odpowiedni budżet. Równie ważna jest także nasza historia kredytowa – warto zatem zadbać o to, by nie znaleźć się w rejestrach dłużników, dlatego musimy dopilnować tego, aby spłacać wszystkie zobowiązania  w odpowiednich terminach.

Oznacza to, że jeśli jesteśmy zatrudnieni na podstawie umowy zlecenie, to mamy szansę na otrzymanie kredytu gotówkowego. Na decyzję o przyznaniu finansowania składa się szereg innych wymogów, o których spełnienie warto zadbać.

Co z pozostałymi osobami?

Dla wielu młodych pracowników, którzy są dopiero na starcie swojej kariery, proponowana jest wyłącznie umowa o dzieło. Co zatem w przypadku takich osób? Zatrudnieni na podstawię umowy o dzieło lub posiadający własną działalność gospodarczą, podobnie jak osoby z umową o pracę, również mają szansę na uzyskanie kredytu gotówkowego. Te rodzaje zatrudnienia wprawdzie mają gorszy wpływ na naszą zdolność kredytową, ale nie skreślają w pełni możliwości na zdobycie finansowania.

Podobnie jest w przypadku osób, które posiadają umowę na czas określony. Tutaj dla udzielającego kredytu najważniejszy będzie nasz przepracowany czas pracy na obecnej umowie. Najlepiej, by był on jak najdłuższy, zdarza się jednak, że już z miesięcznym stażem pracy możemy uzyskać kredyt, choć szacuje się, że optymalny będzie taki, który wynosi od 3 do 6 miesięcy. Staż to niestety nie wszystko, istotne także jest to, na jaki okres została podpisana nasza umowa.

Jak zatem zwiększyć swoją zdolność kredytową? Jak już wspomnieliśmy, każdorazowo kluczową rolę odgrywa nasz staż pracy. Oznacza to, że najniższe szanse na finansowanie będą mieć osoby, które dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową. Oczywistym jest fakt, że osoba, której dochody są niepewne, jest zbyt ryzykowana dla banku, by udzielił jej kredytu. Szanse obniża dodatkowo niski dochód, zatem osoba z bardzo krótkim stażem pracy i niskim zarobkiem ma najmniejsze szanse na kredyt. W takim przypadku warto zadbać o możliwie jak najlepsze warunki naszego zatrudnienia.

Jaka jest optymalna długość stażu pracy?

Kwestia długości stażu pracy pojawiła się w tym artykule już kilkakrotnie – nie bez powodu. Jak można zauważyć, to ona często wpływa na decyzję banku o udzieleniu nam kredytu. Warto zatem zorientować się, przy jakiej umowie, jaka długość stażu pracy będzie optymalna, by otrzymać kredyt gotówkowy.

Okazuje się, że minimalna długość przepracowanego czasu może różnić się w przypadku różnych typów umów. Zacznijmy od przyjrzenia się wymagań w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej – sprawa ta jest najbardziej skomplikowana, gdyż zależna od wymagań danego banku, za optymalny czas prowadzenia działalności przyjmuje się jednak okres 12 miesięcy.

W przypadku pozostałych rodzajów zatrudnienia sprawa wydaje się mniej skomplikowana. Przyjmuje się, że minimalny staż pracy, który umożliwi otrzymanie kredytu gotówkowego przy umowie o pracę na czas nieokreślony, wynosi 3 miesiące. Natomiast, gdy mamy umowę o pracę na czas określony okres ten wydłuża się do 6 miesięcy. Z kolei w przypadku umowy zlecenie czy umowy o dzieło jest on zdecydowanie najdłuższy i oscyluje w granicach od 12 do 24 miesięcy.

Rodzaj umowy a minimalny staż pracy:

Umowa o pracę na czas nieokreślony: 

– 3 miesiące.

Umowa o pracę na czas określony:

– 6 miesięcy.

Umowa zlecenie lub umowa o dzieło:

– od 12 do 24 miesięcy.

Własna działalność gospodarcza:

– około 12 miesięcy.


Źródło:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kredyt_got%C3%B3wkowy

https://www.gov.pl/web/rodzina/Pozyczka-dla-mikroprzedsiebiorcow-na-jakich-warunkach-mozna-skorzystac-ze-wsparcia

author
Aleksandra Gościnna
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Pracujemy „na swoim” albo na „śmieciówkach”

Polacy coraz liczniej przechodzą na samozatrudnienie i coraz rzadziej mogą liczyć na przyznanie umowy o pracę. Dziś na rynku pracy ceni się wolne zawody, elastyczne godziny pracy i szanse na zarobienie dużych pieniędzy. Poczucie stabilizacji zatrudnienia i gwarancja posiadania ustawowych przywilejów pracowniczych zostały odsunięte na drugi plan.

author
Halszka Gronek
03 stycznia 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Zadłużenie gmin przekroczyło 57 mld

Gminy w Polsce mają problem z zadłużeniem, a jedna z nich będzie nawet zlikwidowana. Które gminy borykają się z największymi długami?

author
Aneta Jankowska
05 lipca 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Alior Bank rozdaje opaski Xiaomi w Koncie dla Młodych

Oferta specjalna Alior Banku, skierowana do rodziców nastolatków, koncentruje się na promocji Konta dla Młodych wraz z kartą. Jeśli rodzice zdecydują się na otwarcie takiego konta, ich nastolatkowie otrzymają elektroniczny kod, który pozwoli im bezpłatnie otrzymać opaskę Xiaomi Smart Band 7 NFC z funkcją płatności zbliżeniowych. Ważne jest spełnienie warunków opisanych w regulaminie oferty specjalnej, a promocja jest dostępna w czerwcu tego roku. Sprawdź szczegóły promocji jednego z najpopularniejszych banków w Polsce.

author
Patryk Byczek
05 czerwca 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bezpłatny webinar w Santander Bank Polska

Santander Bank Polska zaprasza do rejestrowania się na bezpłatny webinar dotyczący ścieżki eksportu żywności z Polski w czasie recesji wywołanej epidemią COVID-19. Podczas wydarzenia poruszone zostaną tematy dotyczące wyzwań i utrudnień na granicach oraz obostrzeń wynikających z pandemii koronawirusa, które mogą dotknąć polski eksport żywności.

author
Patryk Byczek
13 czerwca 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

PKO BP w Rydułtowach

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Rydułtowach – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
15 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Kredyt konsolidacyjny T-Mobile Usługi Bankowe

Kredyt konsolidacyjny w T-Mobile Usługi Bankowe to jedna z najtańszych konsolidacji dostępnych na rynku. Maksymalna kwota konsolidacji to 200 000 zł, a spłatę możemy rozłożyć nawet na 10 lat. Cały proces odbywa się przez Internet. Sprawdzamy ofertę i opinie.

author
Dominika Byczek
12 kwietnia 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj