Ruszy pierwszy polski fintech ZEN

Ruszy pierwszy polski fintech ZEN

author
Halszka Gronek
13 grudnia 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

ZEN to polski fintech, który jako pierwszy wprowadzi na krajowy rynek finansowy ofertę interesujących rozwiązań płatniczych spoza banku. Założycielem firmy jest Dawid Rożek, a strategicznym partnerem technologicznym – globalny dostawca kart płatniczych Mastercard,

W czwartek 5 grudnia br. globalny dostawca kart płatniczych Mastercard poinformował o tym, iż wkrótce wystartuje ZEN – pierwszy polski fintech z ofertą finansową dla przedsiębiorców. Wiadomo, iż Mastercard jest strategicznym partnerem technologicznym projektu, którego istotą będzie udostępnienie firmowo kompleksowego pakietu usług finansowych. Mowa między innymi o obsłudze konta i płatności, a także o wydawaniu kart płatniczych.

ZEN – co warto wiedzieć?

ZEN to wschodząca firma z sektora fintech. Jej założycielem jest Dawid Rożek, współtwórca odnoszącej międzynarodowe sukcesy platformy gamingowej G2A. Rożek był licznie wyróżniany, między innymi w rankingu Forbes „30 przed 30”. Z kolei nazwa ZEN jest skrótowcem od „zero effort non-bank” – hasła stanowiącego swoiste credo i kwintesencję misji firmy. Fintech stara się zapewnić dzisiejszym, rozwijającym się przedsiębiorcom prosty i wygodny sposób zarządzania finansami – wszystko to z pominięciem uciążliwych formalności i opłat typowych bankom.

Jak informuje Mastercard, partner strategiczny fintechu, ZEN został zaprojektowany z myślą o potrzebach mikroprzedsiębiorców oraz firm z sektora MŚP działających w Internecie. Według zapowiedzi twórców projektu usługi pierwszego polskiego fintechu mają zostać udostępnione klientom już w pierwszej połowie 2020 roku. Ponadto przedstawiciele ZEN zapowiedzieli, że będą oferować swoje produkty finansowe wyłącznie w dwóch kanałach: online i za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

Oferta polskiego fintechu

Eksperci Mastercard informują, iż oferta ZEN ma objąć między innymi dostarczanie kont bankowych IBAN umożliwiających obsługę przelewów krajowych i zagranicznych po korzystnych kursach walutowych. Klienci fintechu będą mogli skorzystać z karty płatniczych przeznaczonych zarówno dla właścicieli przedsiębiorstw, jak i pracowników. Ponadto podmioty działające w branży e-commerce w ofercie ZEN znajdą również obsługę płatności online. Wszystko to uznać można za trafną odpowiedź na potrzeby nowoczesnych przedsiębiorców, startupów czy freelancerów.

Nie da się ukryć, iż dzisiejsi przedsiębiorcy oczekują od dostawców usług finansowych przede wszystkim wygody, niskich kosztów i zapewnienia bezpieczeństwa ich pieniędzy. Usługi ZEN mają zapewnić wszystkie te kwestie, wspierając przy tym płynność finansową swym klientów (chociażby dzięki natychmiastowemu dostępowi do środków otrzymanych od klientów czy partnerów biznesowych).

Mastercard informuje także, iż szczególną uwagę twórcy ZEN przykładają do tego, aby ich klienci mogli zarządzać firmowymi finansami w sposób jak najprostszy i jak najszybszy. W końcu dla dzisiejszych przedsiębiorców czas bywa często najcenniejszym zasobem. Właściciele fintech ZEN zdają sobie sprawę z oczekiwań sektora przedsiębiorców XXI wieku, w związku z czym zamierzają oni udostępnić współpracującym firmom rozwiązania technologiczne na miarę czasów (między innymi automatyczne, zdalne otwieranie konta). Jak tłumaczył Dawid Rożek, założyciel ZEN:

"

Wiemy, czego potrzebują przedsiębiorcy i czego brakuje im w kontaktach z tradycyjnymi bankami, ponieważ sami jesteśmy przedsiębiorcami i zmagaliśmy się z wieloma problemami przy rozwijaniu biznes. […] Do tej pory oferta graczy pozabankowych dla firm była de facto ograniczona do usług finansowania działalności, takich jak leasing czy faktoring. ZEN wypełni istniejącą niszę, zapewniając przedsiębiorcom wygodny sposób zarządzania finansami firmy bez uciążliwych procedur i biurokracji.

Współpraca kluczem do sukcesu

Jak wspomnieliśmy już na wstępie, ZEN to projekt opracowany i wdrożony przez Dawida Rożka. Warto jednak dodać, iż w miarę rozwoju projektu do ZEN dołączył również Michał Bogusławski, który wcześniej w PayPal zarządzał sprzedażą na 23 rynkach i odpowiadał za strategicznych klientów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Dziś jako Commercial Director w ZEN zajmie się on budowaniem oferty i rozwojem biznesu firmy. O projekcie sam mówi następująco:

"

Jestem podekscytowany wyzwaniem, jakie stoi przed nami przy budowaniu ZEN i naszej pozycji rynkowej w Polsce i na świecie. Wierzę, że możemy zmienić rynek, faktycznie dostarczając usługi w duchu ‘zero effort’, na początek dla firm, a w przyszłości także dla klientów indywidualnych.

Warto również podkreślić, że ważnym partnerem technologicznym ZEN jest Mastercard. Globalny dostawca kart płatniczych współpracuje z fintechem między innymi w zakresie wydawania kart i obsługi płatności, ale również wprowadzenia usług ZEN na rynek oraz ich udostępnienia w środowisku bankowości otwartej. To pierwszy tego typu polski projekt wspierany przez Mastercard, choć warto przyznać, iż spółka ma już doświadczenie w podobnych działaniach zdobyte na zagranicznych rynkach. Jak wyjaśnia Bartosz Ciołkowski, dyrektor regionalny Mastercard Europe:

"

W Europie współpracujemy z 60 różnymi startupami i cyfrowymi bankami, w tym z takimi markami jak Revolut, N26, Monzo czy TransferWise. Wiemy, że najbardziej innowacyjne pomysły powstają dzięki połączeniu sił startupów i dużych graczy, dlatego chętnie współpracujemy z fintechami, oferując im nasz know-how, sprawdzone, innowacyjne rozwiązania i globalny zasięg.


Źródła:
https://newsroom.mastercard.com/eu/pl/news-briefs/wkrotce-wystartuje-zen-pierwszy-polski-fintech-z-oferta-finansowa-dla-firm/

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Piotr
Piotr
2021-01-30 16:50:25

Przestrzegam przed tym czyms! Jesli uznasz , ze jest Zen mógłby byc alternatywą dla Revolut,DiPocet, Monese lub N26 jesteś w błędzie. Tabela oplat za przelewy moze okazać się fikcją. Przelew walutowy kosztuje nie 3 a nawet 25 Eur. Co ciekawe dowiesz się o tym gdy pomniejszona kwota dotrze do banku odbiorcy. Reklamacji nie uznają, winiąc banki posredniczące.

Podobne artykuły

Niższy VAT na e-booki od 1 kwietnia 2019

Książki w Polsce są drogie. Nieco tańsze są e-booki, ale nadal trzeba za nie zapłacić średnio tyle, co zarabiamy za przepracowanie dwóch godzin. Już niebawem to się zmieni. Rząd wprowadza obniżkę podatku z 23% na 8%. E-czytelnictwo będzie tańsze już od kwietnia przyszłego roku.

author
Dominika Byczek
19 grudnia 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Przelewy na telefon BLIK w Nest Banku

Klienci Nest Banku mają teraz możliwość wykonywania szybkich przelewów BLIK przy użyciu jedynie numeru telefonu odbiorcy. To wygodne rozwiązanie, umożliwiające błyskawiczne przesyłanie środków. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
29 sierpnia 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Czy można wynegocjować lepsze warunki kredytu lub pożyczki?

Negocjacja warunków umowy może być niezwykle korzystnym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy starają się o kredyt lub nie są zadowoleni z obecnych jego warunków. Sprawdziliśmy, jak skutecznie negocjować umowę i na jakie profity można liczyć.

author
Halszka Gronek
03 października 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Cardina – oferta i opinie

Cardina to firma, która oferuje swoim klientom pozabankową kartę kredytową. Aby otrzymać kartę wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty, numer rachunku bankowego, adres e-mail oraz numer telefonu komórkowego. Maksymalny limit na karcie wynosi 5000 zł. Sprawdzamy, jak otrzymać kartę krok po kroku.

author
Aneta Jankowska
10 marca 2019
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Credit Agricole obniża oprocentowanie lokat

Wraz z dniem 1 września 2019 roku bank Credit Agricole zmienił tabele oprocentowania kont. Zmiany dotyczą oprocentowania lokat terminowych w polskiej walucie.

author
Dominika Byczek
02 września 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Program “Zdalna szkoła Plus” – szczegóły

Właśnie wystartował program “Zdalna szkoła+”. W ramach programu gminy mogą otrzymać pieniądze na zakup sprzętu, który jest potrzebny do zdalnej nauki, np.: komputer, laptop. Co istotne – samo złożenie wniosku to gwarancja wypłacenia dofinansowania.

author
Dominika Byczek
19 maja 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj