Sektor MŚP – jakie firmy?
Polska gospodarka wiele zawdzięcza jednemu sektorów rynkowych – sektorowi MŚP. Sprawdziliśmy, co kryje się pod tą nazwą, jakie podmioty wchodzą skład owego obszaru rynku i jak polski rząd wspiera istnienie sektora MŚP.
Spis treści:
- Czym jest sektor MŚP?
- Kryteria przynależności do sektora MŚP
- Cechy firm sektora MŚP
- Sektor MŚP a rozwój
- Wsparcie finansowe sektora MŚP
- Pomoc pozamaterialna dla sektora MŚP
- Sektor MŚP - podsumowanie
Czym jest sektor MŚP?
Sektor MŚP to skrótowa nazwa zarówno publicznego, jak i prywatnego sektora rynku, którego podmiotami są mikro-, małe oraz średnie przedsiębiorstwa.
Termin „sektor MŚP” stosowany jest nie tylko w Polsce. W swych zagranicznych odpowiednikach o sektorze MŚP wielokrotnie mówiła Unia Europejska, a także Organizacja Narodów Zjednoczonych czy Światowa Organizacja Handlu. Do sektora MŚP zalicza się podmioty prowadzące działalność gospodarczą – niezależnie od ich formy prawnej czy sposobu rozliczania się z fiskusem. Mogą to być więc:
- jednoosobowe działalności gospodarcze,
- przedsiębiorstwa rodzinne,
- niewielkie spółki,
- konsorcja.
Podstawowe kryteria odróżniające sektor małych i średnich przedsiębiorstw od sektora dużych podmiotów gospodarczych to: liczba zatrudnionych osób i wartość rocznego obrotu. Co więcej, firmy z sektora MŚP nie mogą silnie i ściśle współpracować ze skarbem państwa. W dalszej części artykułu dokładnie przedstawimy wytyczne konieczne do spełnienia przez podmioty sektora MŚP.
Kryteria przynależności do sektora MŚP
Według obowiązującego rozporządzenia Komisji Europejskiej (UE) podmioty należące do sektora MŚP można podzielić na następujące kategorie.
Mikroprzedsiębiorstwa:
- Zatrudniają od 0 (jednoosobowa działalność gospodarcza) do 9 osób.
- Osiągają roczny obrót (lub całkowity bilans) nie większy niż 2 mln EURO.
Małe przedsiębiorstwa:
- Zatrudniają do 49 pracowników (może być to 3 pracowników, może być i 49).
- Osiągają roczny obrót (lub całkowity bilans) nie większy niż 10 mln EURO.
Średnie przedsiębiorstwa:
- Zatrudniają do 250 pracowników (może być to 30 pracowników, może być i 200).
- Osiągają roczny obrót nie większy niż 50 mln EURO lub całkowity bilans roczny nie większy niż 43 mln EURO.
Warto dodać, iż powyższe kryteria dotyczą jedynie tych podmiotów gospodarczych, jakie nie zostały powiązane z innymi przedsiębiorstwami – zarówno kapitałowo, jak i osobowo. Jak łatwo zauważyć, każda z podkategorii sektora MŚP charakteryzuje się dwoma inwariantami (cechami koniecznymi do spełnienia). Jeśli dany podmiot gospodarczy przestaje spełniać jedno z nich (przekracza limit pracowników lub limit obrotowy), automatycznie zaczyna przynależeć do „wyższej” kategorii.
Przykładowo: firma zatrudnia 3 osoby. W 2018 roku osiągnęła obrót w wysokości 2,3 miliona EURO, przekraczając tym samym jedno z inwariantywnych kryteriów mikroprzesiębiorstwa. Tym samym ową firmę wlicza się w podsektor małych firm (do 50 pracowników i do 10 mln EURO obrotów rocznie).
Cechy firm sektora MŚP
Do podstawowych cech podmiotów sektora MPŚ zalicza się:
- szybkie reagowanie na warunki i potrzeby rynkowe,
- tworzenie podaży produktów i usług zindywidualizowanych (lokalnych, niszowych itp), na które zapotrzebowania nie zaspokajają największe światowe korporacje masowe,
- generowanie niskich kosztów istnienia na rynku, a także zatrudniania kolejnych pracowników,
- rzadkie decydowanie się na działalność eksportową i masową,
- ograniczanie wydatków na marketing (w porównaniu z podmiotami sektora dużych przedsiębiorstw rynkowych),
- duża zależności od polityki ekonomicznej państwa, zmian podatkowych i nowelizacji przepisów prawnych.
Sektor MŚP a rozwój
Warunkiem odpowiedniego i skutecznego rozwoju firm należących do sektora MŚP jest odpowiednie kształtowanie polityki makroekonomicznej. Działania rządy powinny więc stwarzać warunki trwałego, zrównoważonego rozwoju gospodarki.
Sektor małych i średnich przedsiębiorstw charakteryzuje przede wszystkim szybkie odczuwanie i reagowanie na potrzeby rynku. Dlatego idealnym rynkiem do rozwoju sektora MŚP jest obszar, w którym prowadzono działania ograniczające ryzyko deficytu budżetowego. Dla dobra sektora MŚP rząd podejmuje prób racjonalizacji wydatków budżetowych, obniżenia stopy inflacji i ograniczenia potrzeb pożyczkowych budżetu tak, aby zaciąganie zobowiązań w postaci pożyczek dla firm nie było konieczne.
Dzięki odpowiedniej polityce ekonomicznej państwa możliwe jest także zwiększenie dostępu podmiotów MŚP do źródeł zewnętrznego finansowania. Rząd skutecznie poprawia kondycję sektora małych i średnich firm także poprzez obniżanie stóp podatkowych i wprowadzenie rozsądnych zasad liczenia amortyzacji. Co więcej, wpływ na rozwój MŚP ma również uproszczenie wszelkich procedur biurokratycznych w urzędach.
Wsparcie finansowe sektora MŚP
Małe i średnie przedsiębiorstwa zwykle budowane są na własnym kapitale (środki wewnętrzne). Do dalszego rozwoju działalności często zmuszone są skorzystać z pomocy zewnętrznych podmiotów (na przykład Aniołów biznesu lub funduszy unijnych). Wiele firm z sektora MŚP decyduje się także na skorzystanie z produktów bankowych, np. z kredytów firmowych.
Poza instytucjami finansowymi podmioty z sektora MŚP mają możliwość zaciągnięcia kredytu także u administracji rządowej. Służą temu między innymi kredyty preferencyjne (udzielone na korzystniejszych warunkach, niż te proponowane przez banki komercyjne) oraz kredyty podatkowe (zwolnienia z terminowego opłacania podatku na rzecz fiskusa lub ZUS-u).
Mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą także wspomóc swój rozwój poprzez zaciągnięcie gwarancji kredytowej. Mowa nie tylko o gwarancji bankowej, lecz także o poręczeniu dokonanym z ramienia administracji rządowej. Co więcej, krajowe urzędy często wspierają rozwój MŚP poprzez udzielanie przyśpieszonych amortyzacji (szybszego i zwiększonego dokonywania odpisów amortyzacyjnych).
Pomoc pozamaterialna dla sektora MŚP
Oprócz pomocy stricte materialnej (zarówno ze strony państwa, jak i instytucji finansowych), do której można zaliczyć między innymi kredyty dla nowych firm, podmioty sektora MŚP mogą liczyć także na wsparcie merytoryczne i metodologiczne.
- poradnictwo – liczne izby gospodarcze, związki zawodowe, a nawet stowarzyszenia przedsiębiorców oferują podmiotom sektora MŚP profesjonalne doradztwo w zakresie prowadzenia biznesu; tego typu wsparcie uzupełnia kwalifikacje i wiedzę z zakresu działania krajowego rynku finansowego nie tylko u przedsiębiorców, lecz także i u kandydatów na przedsiębiorców,
- organizacja szkoleń – administracja rządowa lub samorządowa ma możliwość organizowania lub zlecania zewnętrznym instytucjom organizacji szkoleń dla potencjalnych przedsiębiorców lub „świeżo upieczonych” biznesów; często uczestniczenie w takowych szkoleniach jest warunkiem do skorzystania z rządowej gwarancji kredytowej,
- tworzenie parków technologicznych – budowanie specjalnych stref, zwykle miejskich lub podmiejskich, których nieruchomości i cała infrastruktura powstały z myślą o przedsiębiorcach z sektora MŚP; tego typu miejsca służą przepływowi wiedzy, informacji i technologii pomiędzy poszczególnymi jednostkami sektora MŚP; gwarantują również odpowiednie warunki do tworzenia nowych produktów i usług; w Polsce działa na ten moment kilkadziesiąt parków przedsiębiorczości,
- otwieranie inkubatorów przedsiębiorczości – inkubatory przedsiębiorczości to specjalne, zwykle przyakademickie instytucje, których celem jest wspieranie przedsiębiorczości i aktywności finansowej użytkowników rynku; niektóre inkubatory polegają głownie na wsparciu merytorycznym przedsiębiorstwa podczas prowadzenia działalności, inne natomiast zapewniają zaplecze lokalowe lub niezbędne porady eksperckie.
Rząd stara się dokładać wszelkich starań, by uczynić krajowy rynek jak najkorzystniejszym dla rozwoju przedsiębiorstw sektora MŚP. Nic w tym dziwnego – to właśnie te podmioty cieszą się pozycją filaru polskiej gospodarki prywatnej i zapewniają ogromne wpływy do budżetu państwa.
Sektor MŚP - podsumowanie
Najważniejsze informacje:
- Sektor MŚP to skrótowa nazwa zarówno publicznego, jak i prywatnego sektora rynku, którego podmiotami są mikro-, małe oraz średnie przedsiębiorstwa.
- Do sektora MŚP zalicza się podmioty prowadzące działalność gospodarczą – niezależnie od ich formy prawnej czy sposobu rozliczania się z fiskusem. Mogą to być więc jednoosobowe działalności gospodarcze, przedsiębiorstwa rodzinne, a nawet niewielkie spółki i konsorcja.
- Podstawowe kryteria odróżniające sektor małych i średnich przedsiębiorstw od sektora dużych podmiotów gospodarczych to: liczba zatrudnionych osób i wartość rocznego obrotu.
- Mikroprzedsiębiorstwa to te podmioty sektora MŚP, które zatrudniają mniej niż 10 osób, osiągając przy tym roczny obrót (lub całkowity bilans) nie większy niż 2 mln EURO.
- Małe przedsiębiorstwa to te podmioty sektora MŚP, które zatrudniają mniej niż 50 osób, osiągając przy tym roczny obrót (lub całkowity bilans) nie większy niż 10 mln EURO.
- Średnie przedsiębiorstwa to te podmioty sektora MŚP, które zatrudniają mniej niż 250 osób, osiągając przy tym roczny obrót nie większy niż 50 mln EURO lub całkowity bilans roczny nie większy niż 43 mln EURO.
- Do podstawowych cech podmiotów sektora MPŚ zalicza się szybkie reagowanie na warunki i potrzeby rynkowe, tworzenie podaży produktów i usług zindywidualizowanych (lokalnych, niszowych itp) oraz generowanie niskich kosztów istnienia na rynku i zatrudniania pracowników.
- Warunkiem odpowiedniego i skutecznego rozwoju firm należących do sektora MŚP jest odpowiednie kształtowanie polityki makroekonomicznej. Działania rządy powinny więc stwarzać warunki trwałego, zrównoważonego rozwoju gospodarki.
- Podmioty sektora MŚP mogą liczyć na pomoc finansową ze strony administracji rządowej oraz instytucji finansowych. Mowa o takich produktach, jak: gwarancje kredytowe, kredyty obrotowe, kredyty podatkowe czy kredyty preferencyjne.
- Oprócz wsparcia finansowego podmioty sektora MŚP mogą liczyć także na wsparcie merytoryczne i metodologiczne ze strony państwa. Przykładem tego mogą być liczne inkubatory przedsiębiorczości, parki technologiczne czy cyklicznie organizowane szkolenia z ekspertami rynkowymi.
Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sektor_małych_i_średnich_przedsiębiorstw
Wszystkie komentarze
dlaczego to jest liczone na podstawie obrotu? hurtownie papierosow nawet te lokalne male mają ogromny obrot ale marze na tyle malą ze zysk prawie zaden z tego... a traca pezywileje malych przedsiebiorstw. dla mnie to jakas luka w przepisach jest
Dodaj komentarz