Rynek dóbr luksusowych w Polsce

Rynek dóbr luksusowych w Polsce

author
01 stycznia 2019

23,9 mld zł – tyle w 2018 roku wyniesie wartość dóbr luksusowych w Polsce. Z najnowszego raportu KPMG dowiadujemy się, że prognozy na kolejne lata są także pozytywne.

Firma KPMG opublikowała już 9. edycję raportu “Rynek dóbr luksusowych w Polsce. Edycja 2018”. Eksperci szacują w raporcie, że do 2023 roku wartość rynku dóbr luksusowych w Polsce może przekroczyć 39 mld zł.

Dobra luksusowe nad Wisłą

Czym jest dobro luksusowe? Zgodnie z definicją z badania, to każde dobro opatrzone marką powszechnie uznawaną za luksusową na danym rynku. To także przedmiot, który ze względu na swoją specyfikę (unikalność, wysoką cenę itp.) nabiera luksusowego charakteru.

W publikacji czytamy, że “całkowita wartość rynku dóbr luksusowych w 2018 roku szacowana jest na 23,9 mld zł”. To o 13,8% więcej niż w zeszłym roku.

W raporcie poddano analizie takie dobra jak:

  • samochody marki premium
  • luksusową odzież i akcesoria
  • segment alkoholi
  • perfumy i kosmetyki

Samochody – marki premium

Samochody, jako dobra luksusowe, niezmiennie pozostają największym segmentem tego rynku. W trzech kwartałach 2018 roku stanowiły 13,5% rejestracji wszystkich aut osobowych. Wartość tego segmentu w minionym roku szacowana jest na 15,5 mld zł. Zanotował on największy wzrost w porównaniu rok do roku – 17%.

Odzież i akcesoria

Luksusowe ubrania, bielizna i akcesoria są drugim co do wielkości segmentem rynku dóbr luksusowych w Polsce, którego wartość szacowana jest na prawie 2,9 mld zł. Ten dział dóbr odnotował wzrost w stosunku do 2017 roku o 7,2%.

Alkohole

Segment luksusowych trunkow stanowi jedynie 2% całego rynku dóbr. Jednak w minionym roku odnotował on wysoki wzrost – na poziomie 9,7% . Jego wartość sięgnęła w 2018 roku prawie 1,2 mld zł.

Kosmetyki i perfumy

Rynek luksusowych kosmetyków i perfum również stanowi niewielki segment rynku dóbr luksusowych. Jego znaczenie rośnie jednak z roku na rok, a  według szacunków, wartość rynku luksusowych kosmetyków i perfum wyniesie w ubiegłym roku 650 mln zł.

Największy udział w tej kategorii mają perfumy, które stanowią prawie 60% całego rynku luksusowych kosmetyków i perfum.

O KPMG

KPMG jest międzynarodową siecią firm audytorsko-doradczych, zatrudniającą obecnie 189 000 osób w 152 krajach na całym świecie. W Polsce od 1990 r. świadczy usługi z zakresu audytu, doradztwa podatkowego, księgowego, rachunkowego oraz doradztwa gospodarczego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Efekt Diderota – jak z nim walczyć?
Poradnik
author
20 października 2018

Efekt Diderota – jak z nim walczyć?

Bank Spółdzielczy w Zambrowie sesje przychodzące i wychodzące
Bez kategorii
author
18 września 2019

Bank Spółdzielczy w Zambrowie sesje przychodzące i wychodzące

BIK – nowa oferta dla klientów indywidualnych !
Porady BIK
author
30 kwietnia 2013

BIK – nowa oferta dla klientów indywidualnych !

Polska przyjazna startupom – ranking
Bez kategorii
author
14 maja 2019

Polska przyjazna startupom – ranking

thumbnail
Aktualności
author
23 września 2021

Detektyw na tropie oszczędności w Banku Pekao

Santander Bank Polska w Wałczu
Oddziały
author
16 maja 2019

Santander Bank Polska w Wałczu