zadluzenia.com
zamknij

Santander Bank Polska

Bank Zachodni WBK zmienia nazwę - od września miałby się nazywać Santander Bank Polska. Jakie skutki przyniesie zmiana nazwy i czy w ogóle do niej dojdzie? Sprawdź najnowsze informacje. 

 

Póki co to tylko projekty - walne zgromadzenie banku odbędzie się za niespełna miesiąc (16 maja 2018 roku). Wtedy dopiero dowiemy się, czy tym razem uchwała rzeczywiście zostanie zatwierdzona. Zmianę nazwy bank planował wcześniej już kilkakrotnie, ale ostatecznie nigdy do niej nie doszło. 

 

 

Z OFICJALNEGO KOMUNIKATU
"Zmiany Statutu, obejmujące nową nazwę Banku oraz zmianę siedziby, wymagają uchwały Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Banku oraz wpisu do rejestru przedsiębiorców. Po przyjęciu stosownej uchwały przez Walne Zgromadzenie, Bank złoży wniosek do sądu rejestrowego."

 

Zmiana nazwy 

Dokładna obecna nazwa banku to Bank Zachodni WBK Spółka Akcyjna”. Projekt uchwały zakłada zmianę na: „Santander Bank Polska Spółka Akcyjna”. Propozycja nie jest przypadkowa - właścicielem BZ WBK jest właśnie grupa Banco Santander (należy do niej aż 69,34% udziałów spółki). 

 

Z OFICJALNEGO KOMUNIKATU 
"Od dnia rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym Bank będzie działał pod nową nazwą – Santander Bank Polska S.A. Bank zakłada, że nową nazwą będzie posługiwał się od września br."

 

Santander Bank Polska z siedzibą w Warszawie 

Przeniesienie siedziby banku z Wrocławia do Warszawy to również jeden z projektów, który ma zostać zatwierdzony na walnym zgromadzeniu. Obecnie siedziba banku mieści się we Wrocławiu przy ul. Rynek 9/11.


 

Z OFICJALNEGO KOMUNIKATU
"Bank Zachodni WBK zaproponował w projektach uchwał na Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy zmianę nazwy na Santander Bank Polska S.A. oraz zmianę siedziby rejestrowej na Warszawę. Wniosek w tej sprawie został zaakceptowany przez Komisję Nadzoru Finansowego."


Nazwę próbowano zmieniać już wcześniej...

... i nigdy się to nie udało. Próbę taką podjął w 2014 roku obecny premier Mateusz Morawiecki (wtedy prezes banku BZ WBK). Planował on zmianę nazwy banku już na rok 2015, jednakże nie wyraziła na to zgody Komisja Nadzoru Finansowego. W kwestiach rebrandingowych grupa Banco Santander ma obowiązek konsultowania się z KNF.Zmiana nazwy ma służyć unowocześnieniu banku - taki jest cel ogólnych zmian w BZ WBK. W strategii banku podkreślono, że bank ma zamiar być najbardziej innowacyjnym bankiem w kraju. "Szczególnie dzisiaj, w dynamicznie zmieniającym się świecie, chce bardziej kojarzyć się z nowoczesnością, innowacją, szybciej i elastyczniej dopasować się do dynamiki zmian rynkowych, oczekiwań i potrzeb klientów, zachowując przy tym lokalny charakter. Stąd intencja, aby działać pod nazwą Santander Bank Polska" - czytamy w komunikacie na stronie internetowej BZ WBK.

 

Co z Klientami?

Nazwa banku nie powinna wpłynąć na umowy z obecnymi Klientami BZ WBK. Nie jest jednak jasne, co stanie się z kodami BIC i SWIFT banku. Obecnie kody jednoznacznie wskazują na aktualną nazwę banku (więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule Bank Zachodni WBK - kody SWIFT, BIC, IBAN). 

 

Bank Zachodni WBK - kod SWIFT, BIC

Kod SWIFT Bank Zachodni WBK: WBKPPLPP

Kod BIC Bank Zachodni WBK: WBKPPLPP

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY